Rośnie nowa potęga. Egipcjanie z mistrzostwem świata juniorów

Egipcjanie zadziwili świat piłki ręcznej. W finale mistrzostw globu do lat 19 pokonali Niemców i zostali pierwszą drużyną spoza Europy, która sięgnęła po ten tytuł.

Marcin Górczyński
Piłka do gry w szczypiorniaka WP SportoweFakty / Michał Domnik / Piłka do gry w szczypiorniaka
Tempo postępu robi wrażenie, bo Faraonowie nie tylko świetnie poczynają sobie wśród najmłodszych, ale także zajęli trzecie miejsce w niedawno zakończonych mistrzostwach do lat 21, a w turnieju seniorów finiszowali na znakomitej ósmej lokacie.

ZOBACZ: Górnik wygrał prestiżowy turniej

Młodzi Egipcjanie odprawili po drodze m.in Słoweńców, Islandczyków, rewelacyjnych Portugalczyków, a w finale Niemców (32:28). Warto zapamiętać szczególnie nazwiska rozgrywających, króla strzelców turnieju Hassana Walida Ahmeda i MVP Ahmeda Heshama Elsayeda.

Nie trzeba daleko szukać, by zorientować się, czemu Egipcjanie tak bardzo postawili na rozwój piłki ręcznej. Nie dość, że IHF szefuje możnowładny Hassan Moustafa, to jeszcze w 2021 roku mistrzostwa świata odbędą się właśnie w Egipcie. Do niedawna z seniorami pracował trener Veszprem David Davis, od lipca jego obowiązki przejął zwycięzca Ligi Mistrzów z Vardarem Skopje Roberto Garcia Parrondo. Hiszpan będzie miał w czym wybierać.

Dla porównania Polacy, którzy w 2023 roku zorganizują turniej razem ze Szwedami, zajęli przedostatnie miejsce w zeszłorocznych mistrzostwach Europy i nie zakwalifikowali się do zmagań. Co gorsze, kolejne roczniki będą rywalizować tylko w grupie B.

Brąz dla Duńczyków, którzy poradzili sobie z Portugalczykami (35:27). Zespół z Półwyspu Iberyjskiego to kolejna nowa siła w piłce ręcznej - w kategorii młodzieżowców także zajął czwarte miejsce na świecie.

ZOBACZ: Memoriałowe zwycięstwo Piotrcovii