Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Echa "afery sędziowskiej" w Szczecinie. "Jestem zdziwiony i zdegustowany tą wypowiedzią"

Po meczu Pogoni Szczecin z MMTS-em Kwidzyn ze strony Roberta Orzechowskiego padły mocne słowa po adresem sędziującej pary arbitrów. O wyjaśnienia poprosiliśmy Przewodniczącego Kolegium Sędziów, Mirosława Bauma. - Jestem zdegustowany - mówi.
Daniel Kordulski
Daniel Kordulski
Mirosław Baum WP SportoweFakty / Tomasz Fąfara / Na zdjęciu: Mirosław Baum

Daniel Kordulski, WP SportoweFakty: Czy widział pan filmik z kontrowersyjnymi akcjami z meczu Pogoni Szczecin z MMTS-em Kwidzyn?

Mirosław Baum, Przewodniczący Kolegium Sędziów: Nie tylko widziałem wielokrotnie filmik, ale oglądałem też mecz w całości, prześledziłem go i przeanalizowałem. W najbliższy piątek (18.10 - przyp. red.) mamy Kolegium Sędziów w pełnym składzie i będziemy o tym rozmawiali. Na podstawie zbitki pewnych fragmentów meczu nie można wydawać opinii. Zresztą nie ze wszystkimi opiniami o błędach sędziowskich zawartych w tym filmie się zgadzam.

Rozumiem, ale jakby pan na podstawie tylko tej kompilacji decyzji sędziów w tym meczu zechciał ocenić ich pracę?

Na takiej podstawie nie oceniam jakiegokolwiek meczu. Byłem ostatnio w Danii na "meczu tygodnia" Ligi Mistrzów i tak samo oceniałem ich za sześćdziesiąt minut, a nie za fragment trzech czy czterech, który sobie ktoś zmontował. Podobnie było na meczu drużyn z Kielc i Płocka, gdzie za całość wystawiam im ocenę bardzo dobrą, ale żaden mecz nie może być sędziowany bezbłędnie. Mnie się nie zdarzyło takiego widzieć. Podejrzewam, że ludzie z obu miast mogliby zrobić filmy z akcjami, które ich zdaniem były błędnie ocenione.

Zgadzam się, ale proszę w takim razie odnieść się do powszechnie znanej wypowiedzi Roberta Orzechowskiego z MMTS-u po meczu w Szczecinie. Zarzucał przecież arbitrom poważne rzeczy.

Jestem tą wypowiedzią zdziwiony i zdegustowany. Nie rozmawiałem z panem Orzechowskim na ten temat, bo to nie jest moja rola, rozmawiałem natomiast z komisarzem rozgrywek i sędziami.

ZOBACZ WIDEO: Eliminacje Euro 2020: Polska - Macedonia Północna. Reca szczęśliwy po awansie. "Dla mnie to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu"

Rozumiem, że rozmawiał pan z tą konkretnie parą, czyli Habierski - Skrobak?

Natychmiast po tamtym meczu i zapoznaniu się z tą wypowiedzią rozmawiałem z nimi i pan Habierski powiedział, że jest to nieprawda. Ja bym się zastanowił, czy nie założyć sprawy cywilnej o pomówienie i zniesławienie. To jednak tylko moje zdanie i jestem daleki, żeby namawiać do tego kogokolwiek. Mam tylko do tej pary o jedno pretensje, mianowicie, że jeśli cokolwiek wydarzyło się na turnieju w Głogowie, mieli jakiś kłopot, to powinni mnie o tym poinformować. Oni stwierdzili, że nie było żadnego kłopotu. W meczu MMTS-u z ZTR-em Zaporoże, jak dobrze pamiętam, była jakaś scysja i zawodnicy rzucili się do siebie, ale czasem i tak bywa. Sędziowie twierdzą, że nie odebrali tego jako sytuację, która będzie miała większy wymiar. O samym fakcie powinni mnie jednak poinformować.

Pojawiała się za to informacja o zawieszeniu tych sędziów na dwa spotkania, czy to prawda?

Jestem szefem sędziów, nikt się w tej sprawie ze mną nie kontaktował. Dziwi mnie to, że ktoś kto tak twierdzi, nie zasięgnie informacji u źródła. Chciałbym za to wyjaśnić, że ta para miała w ostatnią sobotę prowadzić mecz MKS-u Kalisz z Grupą Azoty Tarnów, ale tak się nie stało. Dzień przed meczem nastąpiła jednak zmiana obsady na mailową prośbę tych sędziów. Tylko dlatego, a nie z powodu jakiejś kary nastąpiła zmiana. Motywacją były powody osobiste. Na środową kolejkę (16.10 - przyp. red.) nie byli za to przewidziani w obsadzie. Może stąd to zamieszanie z odsunięciem ich od sędziowania dwóch spotkań.

Wracając znowu do meczu w Szczecinie, to jaką ocenę wystawił za niego arbitrom obecny tam delegat ZPRP?

Natychmiast po meczu delegat wytknął im dwa, czy trzy błędy, które były rażące. Ja się z tym w pełni zgadzam, o czym poinformowałem panów Habierskiego i Skrobaka. Mecz został oceniony przez delegata jako poprawny, a w jakichś elementach sędziowie dostali też minusa. Nie można natomiast powiedzieć, że praca sędziów w tym meczu wypaczyła wynik i że zespół z Kwidzyna został oszukany, skrzywdzony, czy coś podobnego. Oczywiście ta zbitka wrzucona przez ludzi z Kwidzyna do internetu, może wywoływać takie wrażenie. Jak się na spokojnie przeanalizuje cały ten mecz, co jestem gotów zrobić z przedstawicielami MMTS-u, to znajdziemy też pewnie błędy "przeciwko" zespołowi gospodarzy.

A co w państwa związkowej nomenklaturze oznacza ocena "poprawna" sędziowania?

Nie jest ona dobra, czy bardzo dobra.

Z tego co wiem, taka ocena nie jest ujawniana klubom. To prawda?

Nie jest tak. Na ostatniej radzie nadzorczej rozmawiałem z prezesem ligi i powiedziałem, że kluby będą dostawały oceny. Klub z Kwidzyna też może bez żadnego problemu taką ocenę otrzymać, zresztą wysłałem ją także komisarzowi rozgrywek.

Rozumiem wiec, że taka ocena na wniosek klubu z konkretnego meczu może być przesłana?

Oczywiście.

Na wielkich seniorskich imprezach międzynarodowych od kilku lat brakuje polskich par sędziowskich. Nie daje to panu do myślenia, że może poziom tego sędziowania na zewnątrz, tak bardziej obiektywnie, nie jest odbierany najlepiej?

Co i rusz polscy sędziowie są wyznaczani do Ligi Mistrzów, ostatnio była para Leszczyński-Piechota. Siostry Lidackie będą prowadziły mecz Ligi Mistrzyń. Oczywiście życzyłbym sobie, aby wszystkie polskie duety zaszły jak najwyżej, natomiast jest jak jest. Mamy kilka nowych na arenie międzynarodowej, odmładzamy to środowisko i zobaczymy jaki będzie efekt. Robimy wszystko, żeby w przeciągu kilku lat mieć parę na najwyższym poziomie europejskim i światowym.

Jak oceniasz poziom sędziowania piłki ręcznej w Polsce?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (16):
 • wieszcz Zgłoś komentarz
  Łatwo jest odtworzyć mecze poszczególnych kolejek. Szanujmy zawodników, trenerów, działaczy, Kibiców... Sędziowie swoimi decyzjami okradajacy ich wszystkich. Pan Bauma rozpiera pycha i
  Czytaj całość
  dumą. Potrafi / doktor nauk / odpowiednio dobrać zestaw słów i odpowiedzieć na pytania dotyczące tego co nie widział i o tym co widział. Pod wodzą Pana Bauma i wsparciu Pana Szczepańskiego, poziom sedziowania upadł bardzo nisko. Tym samym poziom całej piłki ręcznej w Polsce, jest najniższy od 8 lat. Przykład kumoterstwa, układów, blazenady doprowadził do tego co mamy.
  • wieszcz Zgłoś komentarz
   Zastanawiajace jest ale i prawdziwe jest jedno...wszyscy w ZPRP , pieknie sie uśmiechaja,załątwiaja sobie posady, gdyz niebawem wybory, a w takim przypadku mozna coś starcić..Jedno jest
   Czytaj całość
   pewne..układ zamknięty ,,jak w tytule filmu..
   • wieszcz Zgłoś komentarz
    Zastanawiam sie jakim prawem został skasowany poprzedni mój artykuł..? czyzby komuś uwierało w butach po słowach dotyczących wciąz istniejącego bagna w całej piłce ręcznej...?
    Czytaj całość
    Drodzy Panstwo tu nie chodzi o warkot i puste słowa, to prawda uwiera związkowych działączy o czym szeroko można napisac..Chcialem podac wiele przykładów jakie powodują ,ze choroba jaka zżera piłkę ręczna jest załażkiem stolicznych działaczy,często odsiadujących tam etaty , wynajmujacy mieszkania i hotele , pobierajacy wysokie pensje , a zjechali tam z całego kraju/ To boli redakcje czy bardziej boli zainteresowanych osobników o ktorych w środkowisku sędziowskim i pośród delegatów mówi sie ale cichutko. Zanim usuniecie te informacje , pragnę poinformowac tych , ktory uda sie przeczytać iż...: 1. Pan Baum jest etatowych pracownikiem ZPRP za pensje w granicach 9000.00 2. Pan Baum jako szef sędziów robiący obsady , sam najczęściej robi obserwacje meczów za co pobiera stosowne pieniądze , za każdy mecz, 3 . Miesięcznie bedac w ZPRP oraz na tak duzej ilości meczów jako delegat w sumie odbiera z kasy ZPRP okolo 15 tysiecy złotych 4. Ilośc czasu spedzonego jako delegat IHF i EHF , za co również pobiera gażę , to w sumie masa godzin na wylotach,meczach powrotach, krajowe wyjazdy i poworoty to duza ilośc godzin urwanych z czasu jakim określa sie czas doby. 5. Zastanawiam sie , kiedy Pan Baum ma czas analizować prace arbitrów..? 6. Bedąc szefem sędziów programowo mówił o szkoleniu - wielki kit i bajka dla duzych dzieci,szkolenia zero... 7. Oceny i decyzje jakie podejmuje po ,, wkrętach sędziów ,, to wyrywek akcji meczowych ale ocena dotyczy meczu w całości..komu ten kit Panie Delegacie ZPRP..? 8. Wszystkie mecze ,ktore obserwowal jako całość ocenia - bardzo dobrze...jakim prawem,czy kibice przed TV nie mają oczu ,jedynie obraz , ktory widzą inaczej niż Pan Baum..? 9. przykladów nieudacznictwa w zakresie sędziowskiej pracy i pracy delegatów mozna mnożyć całą masę..dla przykladu kilka z nich - sędziowie popelniają błedy w trakcie meczu,ewidetnie podejmuja błedne oceny, trener otrzymuje kary,zespół akrę a sędziowie co..? Tu nie chodzi o ocene meczu,a ocene danej sytuacji po ktorej pdada gol lub go nie ma / przyklad meczu Kwidzyn Gwardia / kilak błedów i goście pojechali z niczym a trener z karą 2 minut,,popatrzcie za co mają pretensje zawodnicy, trenerzy i kibice..? - sprawa delegatów - wielu z nich nigdy nie biegala po boiskach jako zawodnicy, nigdy nie sędziowali z gwizdkiem , nie znają sie na niczym innym jedynie na korzystaniu z dobrego ukladu z Panami w ZPRP. -wielu delegatów po błedach sędziów poddaje karze trenerów, zawodników ,kibiców,sami zaś są nietykalni podobnie jak sedziowie - jaki wiec mamy obraz piłki ręcznej ...? - widac dobitnie ilu delegatów na meczach ma odpowiednie podejście do tego jakie mają zadania, ale grupa desperatów / maja klopot z chodzeniem, mówieniem,pisaniem, wzrok juz nie ten , brzuch wpakowany pod stolik,cięzko wyjsc z ,,bębnem< by udzielić z uśmiechem wskazówek ławce..wiemy o czym pisze.. - znajomośc przepisów i ,,boiskowy nos ,,, to masakra pośród delegatów..kilkunastu go ma reszta z ,,ukladu ,, - wielu nigdy nie sedziowala a obecna grupa to w niej wielu sedziwoalo na bardzo niskim poziomie gier i na jeszcze bardziej niskim poziomie sedziowskim zatem to częśc uwag ale uwag z pytaniem - JAKI MA WPŁYW POZIOM SĘDZIÓW I DELEGATÓW NA POZIOM PIŁKI RECZNEJ W NASZYM KRAJU..? To nie zagadka , to rzeczywistośc o poziomie jaki widac...
    • wieszcz Zgłoś komentarz
     Szanowni Państwo, wszyscy się łudzimy, że to co piszemy czytają najbardziej zainteresowani, otóż nie, mają swoich ulubionych donosicielu, którzy panują nad wpisami tutaj, którzy
     Czytaj całość
     skrótowo przedstawiają im co się dzieje. Otóż od dawna wiadomo że w środowisku sędziów i delegatów panuje marazm, nijakość i ukladziki. Te czynniki oraz pazernosc kilkunastu działaczy na zwiazkową kasę, powoduje taki stan rzeczy. Znajdę czas by wypunktowac, tylko kogo to interesuje. Związkowcy uganiaja się za,, prywatną,,, popiszemy, pogadamy a będzie jak zwykle. Ktoś mówi o utraconym szacunku Pana Bauma, ten Pan to bankomat nie wydający reszty... Popytajcie środowisko...
     • XXXXXXXYYYYYYYZZZZZZZZZZ Zgłoś komentarz
      Sędziowie nie potrafią liczyć do 3 kroków . Poziom sędziowania jest żałosny podejmują decyzje pod wpływem emocji . Związek nie przeprowadza właściwie szkoleń . KOLESIOSTWO w
      Czytaj całość
      spawach awansów dla sedziów a nie umiejetności . Efekty kolesiostwa widać w takich meczach jak w Kwidzynie . Czy musi dość do tragedii by ten układ się zreformował .
      • endriu122 Zgłoś komentarz
       Wypowiedz godna poziomu sędziowania w rodzimej lidze.
       • Hander Zgłoś komentarz
        Ja mam takie pytanie: Co ci panowie z gwizdkami robiliby, bez zawodników i klubów piłki ręcznej? Bo komuś się pomyliło, kto tu jest ważniejszy... Dla wizerunku i poziomu piłki ręcznej
        Czytaj całość
        w Polsce, także w interesie sędziów, jest podniesienie poziomu sędziowania, a nie gadanie o degustacjach... wino se degustuj panie prezes
        • s_mmts Zgłoś komentarz
         Panie Baum, straciłem do Pana cały szacunek. Wstyd!
         • krzys pawlak Zgłoś komentarz
          Kwidzyn lubi pokazywać filmiki
          • c_amat Zgłoś komentarz
           Co za patologia, poziom sędziowania w 70% przypadków jest na bardzo niskim poziomie. Co prawda często zawodnicy, prezesi, kibice nie znają do końca przepisów i często są nieobiektywni a
           Czytaj całość
           przez to zbulwersowani, ale bronienie sędziów i grożenie zawodnikowi, że odważył się cokolwiek powiedzieć... Jeszcze brakuje tylko, żeby komisarz ligi kochający karać wszystkich ukarał samego zawodnika.
           • jankesiak Zgłoś komentarz
            3% bardzo dobre. To chyba głosy samych ocenianych czyli sędziów.
            • handballek Zgłoś komentarz
             Wypowiedź na zasadzie i tak nam nic nie zrobicie, a jak będziecie się stawiać to jeszcze wam sprawy pozakładamy. Do sądu cywilnego sędzia Habierski sprawy nie założy bo jeszcze
             Czytaj całość
             musiałby znaleźć świadków którzy mogliby potwierdzić wersję Orzecha i już nie byłoby jak się wykręcić. No i komentarz, że mecz Płock Kielce był prowadzony bardzo dobrze pokazuje, że środowisko sędziów żyje we własnym świecie
             • ZKS_WISŁA Zgłoś komentarz
              Zdegustowane to jest całe środowisko szczypiorniaka osobą pana Bauma broniącego jak zawsze sędziów, których ewidentne błędy są widoczne jak na dłoni!! Pan Mirek zawsze może liczyć
              Czytaj całość
              na "ciepłe" przyjęcie w Płocku, tak jak to było w ubiegłą środą.
              Zobacz więcej komentarzy (3)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×