KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Andrzej Kraśnicki zrezygnował z funkcji prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce

Andrzej Kraśnicki złożył formalną rezygnację z funkcji prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Stanowisko obejmował przez ostatnich piętnaście lat i zgodnie z prawem nie mógłby się ubiegać o kolejną kadencję.
Aneta Szypnicka
Aneta Szypnicka
Andrzej Kraśnicki PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu: Andrzej Kraśnicki

Andrzej Kraśnicki został Prezesem Związku Piłki Ręcznej w Polsce w 2006 roku. Od 2010 funkcję tę pełnił równolegle z byciem prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W sobotę, 6 lutego, na posiedzeniu Zarządy ZPRP złożył swoją rezygnację.

- To dla mnie bardzo emocjonalna chwila. Poświęciłem piłce ręcznej wiele lat i energii. Pełniłem tę funkcję z pełnym zaangażowaniem i ogromną pasją. Piłka ręczna to moja ukochana dyscyplina i taką pozostanie. Będę ją zawsze wspierał i pracował na jej rozwój - jednak już z innej pozycji i perspektywy. Dziękuję wszystkim moim współpracownikom - Zarządowi i pracownikom ZPRP, zawodniczkom, zawodnikom, trenerom, członkom sztabów oraz naszym partnerom i sponsorom - a zwłaszcza niezawodnemu PGNIG - za to, że stworzyliśmy jedną wielką drużynę polskiej piłki ręcznej i graliśmy do tej samej bramki - powiedział Andrzej Kraśnicki.

Podczas prezesury Andrzeja Kraśnickiego ZPRP był organizatorem Mistrzostw Europy Seniorów EHF 2016 oraz kilku młodzieżowych i juniorskich turniejów – Mistrzostw Europy U-17 Kobiet, Mistrzostw Europy U-18 Mężczyzn, Mistrzostw Świata U-18 Kobiet. Polska zdobyła też prawo do organizacji Mistrzostw Świata Mężczyzn IHF 2023, których współgospodarzem będzie Szwecja. 

ZOBACZ WIDEO: Piłka ręczna. Morawski nie ma wątpliwości. "Żeby być na szczycie trzeba co kilka dni grać mecze z mocnymi rywalami"

- Mamy dobre relacje międzynarodowe, silnego i zaangażowanego sponsora strategicznego. Dwukrotnie nasze reprezentacje - zarówno męska, jak i żeńska - otrzymały tzw. „dzikie karty” uprawniające do udziału w mistrzostwach świata. Stworzyliśmy ligę zawodową mężczyzn i kobiet oraz długofalowy plan rozwoju polskiej piłki ręcznej. Intensyfikujemy szkolenie sportowe wśród dzieci i młodzieży, chcemy zwiększyć liczbę Ośrodków Szkolenia Piłki Ręcznej i Szkół Mistrzostwa Sportowego. Inwestujemy w rozwój nowych talentów. W naszych kadrach seniorskich następuje nieuchronna wymiana pokoleniowa, pojawiają się w nich młodzi, perspektywiczni zawodnicy i zawodniczki - co z pewnością przyniesie oczekiwane korzyści i sukcesy - powiedział były prezes w rozmowie z przedstawicielami ZPRP . 

 - Ostatnie Mistrzostwa Świata w Egipcie i występ naszej kadry pokazały, że jest w niej ogromny potencjał. Zawsze wierzyłem i nadal wierzę w ten zespół. Trener Patryk Rombel i jego współpracownicy, wybitni reprezentanci Polski - Sławek Szmal i Bartek Jurecki - pokazali, że potrafią zbudować drużynę, która gra na wysokim poziomie. Niestety nie ma ideałów i nie wszystkie moje marzenia i cele udało się zrealizować. Marzę o olimpijskim medalu - w Rio de Janeiro było bardzo blisko - i jestem przekonany, że to się uda. Życzę tego naszym reprezentacjom, trenerom i wszystkim kibicom - dodał Kraśnicki.

Tymczasowo obowiązki Andrzeja Kraśnickiego przejmie Henryk Szczepański. Na początku marca zarząd ZPRP zdecyduje, kiedy odbędą się wybory, w których wyłoniony zostanie nowy prezes. O obsadzeniu tej funkcji zdecyduje Walne Zgromadzenie Wyborcze Delegatów ZPRP. 

- Przez wiele lat współpracowałem z prezesem Henrykiem Szczepańskim i mam do niego pełne zaufanie. Cieszę się, że właśnie jemu Zarząd ZPRP powierzył tę funkcję i zadanie dokończenia kadencji po mojej rezygnacji. Prezes Szczepański od zawsze związany jest z piłką ręczną. To bardzo kompetentny, merytoryczny i zaangażowany organizator, który - co bardzo istotne - ma bardzo dobre relacje z naszymi partnerami i sponsorami – podkreślił Kraśnicki. 

Czytaj też:
Luka Cindrić symulował kontuzję? "Nie zasługuje, żeby nosić koszulkę reprezentacji Chorwacji"
Ivan Cupić zmieni klub. Chorwat po czternastu latach wróci do ojczyzny

Czy uważasz, że Andrzej Kraśnicki sprawdził się w roli prezesa ZPRP?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (7)
 • Grieg Zgłoś komentarz
  Przed kadencją Kraśnickiego organizowaliśmy imprezy mistrzowskie sporadycznie i co najwyżej na poziomie młodzieżówek i juniorek (MME 2002 w Gdańsku), a teraz już co dwa-trzy lata,
  Czytaj całość
  włącznie z ME i MŚ szczypiornistów. Miejmy nadzieję, że następca utrzyma tę dobrą passę i dodatkowo zrobi wszystko, aby wreszcie po raz pierwszy odbył się u nas seniorski turniej szczypiornistek.
  • wieszcz Zgłoś komentarz
   Podziękowania należne Panu Andrzejowi Kraśnickiemu składam i pewnie wielu z nas je złoży i poprawnie oceni okres Jego bycia w ZPRP. DZIĘKUJĘ Panie Andrzeju za lata pracy. Kuluary juz
   Czytaj całość
   opowiadają o tym,że następca jest gotowy , gdyż zgodnie ze słowami Henryka Szczepańskiego złożone przed ostatnimi wyborami,że jeśli Pan Kraśnicki nie będzie Prezesem , On zrezygnuje ze swojej funkcji i ubiegania sie o prezesurę. Wielu oddanych piłce ręcznej ludzi czeka na ten dzień ,czeka z utęsknieniem. Zastanawiam sie czy do tego dojdzie a jesli tak, to kim otoczy sie już ferowany Pan Sojkin na Prezesa ZPRP...? Miniony okres można oceniać wielopłaszczyznowo , jedna wielka porażka to rozdmuchana administracja i wykładane pieniądze na etaty znajomków i kolesiowskie uklady. Wiele musi sie zmienić,czy tak będzie..? Wątpię...Kolesie mają swoich kolesi a ci kolesie mają swoich , a reasumując wszyscy oni będą na Walnych ..Walną opozycje i na cztery lata będą drążyć ZPRP z diet, wyjazdów , stanowisko a wszystko to wokół kasy się toczy...
   • FanSzczypiorniaka Zgłoś komentarz
    To może teraz Adam Wiśniewski? Miauczyńskie zaganiary w końcu nie będą mogły swoich porażek zrzucać na związek.
    • kruck Zgłoś komentarz
     Kończy się jedna epoka zaczyna następna. Myślę, że trzeba podziękować Panu Andrzejowi za włożoną pracę i życzyć dobrego wyboru nowego prezesa.
     • Petrochemia Zgłoś komentarz
      Czy Kielce wysłały już kwiaty?
      • Willibald Zgłoś komentarz
       ZPRP po zamianie liter PZPR i też pasuje, a prezio wiekiem nic nie odbiega.
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×