ME: sensacja! Gospodarze za burtą!

Reprezentacja Węgier żegna się z mistrzostwami Europy. Gospodarze turnieju przegrali w Budapeszcie z Islandią 30:31 i wiadomo już, że nie znajdą się w czołowej dwunastce. Islandczycy wygrali grupę B z kompletem zwycięstw.

Michał Gałęzewski
Petar Topić PAP/EPA / Tamas Kovacs / Na zdjęciu: Petar Topić
Mistrzostwa Europy organizowane przez Słowację i Węgry nie są szczęśliwe dla gospodarzy. Słowacy w Grupie F wygrali tylko z Litwą i pożegnali się z turniejem. Węgrzy po porażce z Holandią i minimalnym zwycięstwie z Portugalią, w starciu z Islandią walczyli o zachowanie szans na awans, jednak nie wszystko zależało od nich.

Mieszcząca 20 022 widzów hala MVM Dome w Budapeszcie, która została zbudowana właśnie przy okazji mistrzostw Europy znów wypełniła się po brzegi. Od początku mecz był wyrównany, jednak dużo częściej na prowadzeniu byli Islandczycy. Po raz pierwszy wyspiarze na dwubramkowe prowadzenie wyszli po bramce Bjarki Mara Elissona w 17. minucie, było wówczas 11:9. Przed przerwą jednak Węgrzy wyrównali i ostatnią bramkę w I połowie rzucił Richard Bodo.

Druga połowa wyglądała podobnie. Islandczycy cały czas minimalnie prowadzili, a Madziarów było stać jedynie na doprowadzanie do remisu. Na trzy minuty przed końcem, po celnym rzucie Sigvaldi Gudjonssona na tablicy wyników widniał rezultat 31:29. Kontaktową bramkę rzucił błyskawicznie Pedro Rodriguez. Do końca żaden zespół nie rzucił już bramki i Islandia wygrała grupę z kompletem punktów.

Węgrzy, którzy mocno liczyli na sukces na turnieju w swoim kraju nieoczekiwanie żegnają się z mistrzostwami. Drugi zespół, który awansuje z grupy B poznamy po meczu o godzinie 20:30, w którym Holandia zagra z Portugalią.

Islandia - Węgry 31:30 (17:17)

Islandia: Gustavsson(12/40 - 30%) - Elisson 9, Magnusson 8, Gudjonsson 5, Kristjansson 4, Palmarsson 2, Jonsson 1, Guslason1, Vidarsson1 oraz Smarason, Kristjansson, Gudmundsson, Arnarsson, Einarsson, Borkelsson

Węgry: Mikler (6/23 - 26%), Szekely (4/17 - 24%) - Banhidi 6, Szita 5, Mathe 4, Rodriguez 4, Bodo 3, Lekai 3, Topic 2, Boka 2, Ancsin 1 oraz Sipos, Ligetvari, Rosta, Budjoso, Hanusz.

Czy brak awansu Węgier to niespodzianka?