Baraże o MŚ 2023: Hit nie zawiódł. Holandia z patentem na Portugalię

Reprezentacja Holandii pokonała Portugalię 33:30 w hicie eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw świata, które rozegrane zostaną w Polsce i Szwecji.

Paweł Nowakowski
Victor Iturriza PAP/EPA / LUIS FORRA / Na zdjęciu: Victor Iturriza
Mecz Portugalii z Holandią kończył pierwszą rundę baraży o awans na przyszłoroczne mistrzostwa świata, które rozegrane zostaną w Polsce i  Szwecji. Rachunki do wyrównania mieli gracze z Półwyspu Iberyjskiego, którzy niespełna trzy miesiące temu na mistrzostwach Europy ulegli Holendrom 31:32 w fazie grupowej i odpadli z dalszej rywalizacji. Choć stawka spotkania była ogromna - obie ekipy nie kalkulowały. Mecz mógł się podobać i toczony był w szybkim tempie, a kibice w Portimao zobaczyli bogaty repertuar akcji ofensywnych.

Po walce ramię w ramię i mocnej wymianie ciosów - pod koniec premierowej odsłony do głosu zaczęli dochodzić przyjezdni. Dobrze dysponowany był lewoskrzydłowy Jeffrey Boomhouwer i po jego bramce w 23. minucie "Pomarańczowi" prowadzili 13:11, a chwilę później czas wziął trener Portugalczyków. Holendrom udało się jednak dowieźć prowadzenie do przerwy, choć niewiele brakowało a skutecznym rzutem "ala Hansen" (po końcowej syrenie) na remis popisał by się Gilberto Duarte. Piłka huknęła jednak w poprzeczkę.

W drugiej odsłonie na parkiecie pojawił się debiutujący w kadrze Portugalii 17-letni leworęczny rozgrywający Francisco Mota Da Costa, rzucając pierwsze bramki w dorosłej reprezentacji. Nieskutecznym manewrem Portugalczyków okazało się wycofywanie bramkarza. Mimo przewagi liczebnej w ofensywie - Holendrzy świetnie bronili i bezlitośnie karcili rywala za straty. W 44. minucie na tablicy wyników po rzucie Dani Baijensa było już 27:23.

Portugalia wróciła jednak z dalekiej podróży i mozolnie odrabiała straty. Swego miejscowi dopięli w 55. minucie, gdy po bramce Leonela Fernandesa mieliśmy remis 30:30. Więcej zimnej krwi w decydujących fragmentach zachowali jednak Holendrzy - i to oni do kraju wrócą z trzybramkową zaliczką. Rewanżowe mecze eliminacji do MŚ w Polsce i Szwecji odbędą się w najbliższy weekend.

Portugalia - Holandia 30:33 (16:17)
Najwięcej bramek: dla Portugalii - Victor Iturriza 8, Miguel Martins Soares 5, Fabio Magalhaes 4; dla Holandii - Kay Smits 10, Dani Baijens 7, Jeffrey Boomhouwer 6.