W tym artykule dowiesz się o:
Przychodzi generał Vranjes, będą zmiany
W Veszprem zapowiada się na małą rewolucję. Zespół po sezonie obejmie Ljubomir Vranjes i wygląda na to, że niegdyś znakomity filigranowy rozgrywający (166 cm wzrostu) zaczyna wprowadzać własne porządki.
Po zaledwie roku za grę podziękowano Marko Kopljarowi. Chorwat nie mógł odnaleźć się w systemie gry Telekomu i nadchodzący sezon spędzi w Fuechse Berlin. W przeciwnym kierunku powędrował Kent Robin Toennesen. Ściągnięcie Norwega było jedną z pierwszych decyzji Vranjesa. Szkoleniowiec doskonale zna prawego rozgrywającego z rozgrywek Bundesligi.
Nowych nazwisk będzie więcej. Wróbelki ćwierkają, że Vranjes weźmie ze sobą Kentina Mahe. Francuz, nominalny środkowy rozgrywający, stanowiłby też alternatywę na lewym skrzydle. Zanim dojdzie do transferu, sytuację swojej przynależności klubowej musi wyjaśnić Aron Palmarsson. Zdaniem węgierskich mediów, Islandczyk jest już jedna nogą w Barcelonie.
Nad Balaton przeniesie się kolejny z Trójkolorowych, William Accambray. Lewy rozgrywający będzie miał w Veszprem zdecydowanie więcej okazji do gry niż w PSG. Lewe skrzydło najprawdopodobniej wzmocni Dejan Manaskow. Macedończyk to potencjalny następca legendy, Gergo Ivancsika. Węgier po 17 latach w klubie zaczyna szukać nowego pracodawcy. Nie wiadomo, czy na kolejne wypożyczenie nie trafi Iman Jamali. Po transferze Accambraya byłby trzecim bądź nawet czwartym wyborem Vranjesa na lewym rozegraniu.
Przychodzą:
trener Ljubomir Vranjes (SG Flensburg-Handewitt) Kent Robin Tonnesen (Fuechse Berlin) William Accambray (Paris Saint-Germain HB) Kentin Mahe ? (SG Flensburg-Handewitt) Dejan Manaskow ? (Rhein-Neckar Loewen) Iman Jamali (powrót z wypożyczenia do Mieszkowa Brześć)
Odchodzą:
Odchodzą gwiazdy, przychodzą młode wilki
O ile przed zeszłym sezonem we Flensburgu nie działo się niemalże nic, to tym razem Wikingowie są jednym z najbardziej aktywnych graczy na transferowym rynku. Po części włodarzy klubu zmusiły do tego decyzje liderów.
Anders Eggert po ośmiu sezonach pożegna się z klubem i wróci do Danii, za ojczyzną zatęsknił też Johan Jakobsson. Szczególnie dziwi decyzja drugiego z nich. Bombardier wicemistrza Niemiec zamieni koszulkę Wikingów na trykot czwartej drużyny ligi szwedzkiej - IK Savenhof. Powód? Miłość. Dziewczyna prawego rozgrywającego mieszka na co dzień w Szwecji.
Jakobssona zastąpi urodzony w 1997 roku Magnus Abelvik Roed. Norweg o znakomitych warunkach fizycznych (204 cm wzrostu), zdaniem wielu, na lata zdominuje prawą stronę Flensburga. Partnerem Lasse Svan Hansena na prawej stronie zostanie Marius Steinhauser z Rhein-Neckar Loewen, ocierający się o reprezentację Niemiec.
Po sezonie spakuje się też serbska kolonia. Petar Djordjić i Bogdan Radivojević, poza kilkoma wzlotami, zawodzili i pożegnanie z nimi wydawało się kwestią czasu. W miejsce pierwszego z nich klub ściągnął 21-letniego Simona Jeppsona. Lewy rozgrywający to kolejny z wielkich skandynawskich talentów.
Wciąż nieznany jest los Jacoba Heinla. Defensorowi po sezonie kończy się kontrakt, ale ostatnimi występami dał działaczom znak, że ani myśli oddawać miejsca w zespole. Większym zmartwienie dla kierownictwa klubu są zakusy Veszprem pod Kentina Mahe.
Przychodzą:
Simon Jeppsson (Lugi HF) Marius Steinhauser (Rhein-Neckar Loewen) Magnus Abelvik Roed (Baekkelagert Handball Elite)
Odchodzą:
Lwy pokazały pazur
Od ligowych rywali nie odstają Lwy z Mannheim. Mistrzowie Niemiec wygrali wyścig po jednego z najciekawszych zawodników młodego pokolenia na świecie. W lewym narożniku Rhein-Neckar zagra Jerry Tollbring. Skrzydłowy IFK Kristianstad, jak na zaledwie 20-letniego zawodnika, wykazuje się rzadko spotykanym opanowaniem.
Lwy zresztą sprzątnęły rywalom także kolejnego młodzieńca. Już w trakcie sezonu 2016/2017 do zespołu dołączył macedoński bombardier, 20-letni Filip Taleski z Metalurga Skopje. Największym wyzwaniem będzie znalezienie następcy Kima Ekdahla Du Rietza. 27-letni Szwed przestał czerpać radość z gry i po sezonie porzuci sport. Na jego miejsce szykowany jest Steffen Fath, który do Mannheim trafi jednak dopiero za rok. Czyżby ciężar odpowiedzialności spadł na Momira Rnicia z Melsungen? Wątpliwe.
Jeszcze tylko rok w drużynie Lwów spędzi Hendrik Pekeler. Obrotowy reprezentacji Niemiec wróci do Kilonii, gdzie bez żalu odstrzelono go kilka lat temu. Priorytetem dla kierownictwa pozostaje zatem znalezienie bramkostrzelnego obrotowego. Gedeon Guardiola rządzi i dzieli w defensywie, a Rafaelowi Baenie przytrafiają się bezbarwne występy.
Przychodzą:
Jerry Tollbring (IFK Kristianstad) Momir Rnić (MT Melsungen) Steffen Faeth (Fuechse Berlin) - od sezonu 2018/2019
Odchodzą:
Marius Steinhauser (SG Flensburg-Handewitt) Kim Ekdahl Du Rietz (koniec kariery) Hendrik Pekeler (THW Kiel) - od sezonu 2018/2019
W Kilonii jedynie kosmetyka
Transferowe szaleństwo ominie raczej Kilonię. Alfred Gislason, powoli żegnający się z THW, potwierdził, że przed poprzednim sezonem przeprowadził ostatnią kadrową rewolucję w swojej przygodzie z Zebrami. Zapowiada się zatem jedynie na kosmetyczne zmiany.
Nowy klub znalazł już Ilija Brozović (wybrał ofertę Hannoveru), bardzo prawdopodobne jest pożegnanie z Christianem Sprengerem. Niemieckie media w roli następcy byłego reprezentanta Niemiec widzą Ole Rahmela z Erlangen. Skrzydłowy beniaminka kilka tygodni temu postanowił nie przedłużać wygasającej umowy.
Wątpliwe, by klub z Kilonii nadal wiązał nadzieje z 36-letnim Blazenko Lackoviciem. Pod znakiem zapytania stoją losy Alexandra Williamsa, nadziei niemieckiej piłki ręcznej.
Przychodzą:
Ole Rahmel ? (HC Erlangen) Hendrik Pekeler (Rhein-Neckar Loewen) - od sezonu 2018/2019 Odchodzą:
Bałkańska zamiana i islandzki cel Barcelony
Mocne uderzenie szykuje Barcelona. Duma Katalonii za swój cel obrała Arona Palmarssona z Veszprem. Raul Entrerrios niedawno skończył 36 lat i Katalończykom potrzebny jest kolejny reżyser gry z prawdziwego zdarzenia. MVP ostatniego Final Four Ligi Mistrzów idealnie wpisują się w tę koncepcję.
Wszystkie znaki na niebie wskazują, że po sezonie Hiszpanię na Francję zamieni Kirył Łazarow. Jeden z najlepszych snajperów świata otrzymał oferty z Chambery Savoie i HBC Nantes. Dla prawie 37-letniego Macedończyka umowa z którymś z francuskich klubów może być już ostatnią w karierze.
Miejsce Łazarowa zajmie Jure Dolenec z Montpellier. Słoweniec podpisał pięcioletni kontrakt. Na prawej stronie Katalończyków przez kilka najbliższych sezonów nie dojdzie raczej do zmian. Drugi z leworęcznych rozgrywających - Dika Mem - jeszcze przez pięć lat będzie zawodnikiem mistrzów Hiszpanii.
Przychodzą:
Odchodzą:
Norweska nadzieja
W Paryżu już przed rokiem zadbano o skład na sezon 2017/2018. Do stolicy Francji zawita najbardziej łakomy kąsek transferowy na pozycji rozgrywającego. Sander Sagosen dołączy do Daniela Narcisse'a i Nikoli Karabaticia. Siła drugiej linii paryżan będzie niebywała. Z taką obsadą środka PSG będzie głównym kandydatem do zwycięstwa w przyszłorocznej Lidze Mistrzów.
Słoweńskiego weterana Gorazda Skofa zastąpi Rodrigo Corrales z Orlen Wisły Płock. Miejsce na lewej stronie rozegrania zwolnił William Accambray, a trzeci w hierarchii prawy rozgrywający - Xavier Barachet - spróbuje odbudować formę w barwach Saint Raphael.
Przychodzą:
Odchodzą:
Lawina zmian w Vardarze?
Siergiej Samsonenko, rosyjski miliarder i jednocześnie właściciel Vardaru Skopje, stracił cierpliwość do niektórych zawodników? Pojawiały się bowiem informacje, że z drużyną mogą pożegnać się m.in. Daniił Sziszkariew, Igor Karacić czy Ilija Abutović. Kilka miesięcy temu głośno było też o odejściu Mijajlo Marsenicia.
Tyle plotek. Pewne jest już natomiast, ze Alex Dujszebajew przeniesie się do Kielc. Przed Dainisem Kristopansem największe wyzwanie w karierze - zastąpić zawodnika ze ścisłej europejskiej czołówki wśród prawych rozgrywających. Niemal do zera zmalały szanse na powrót Kiryła Łazarowa do Macedonii.
Przychodzą:
Odchodzą:
Kieleckie polowanie
Dopóki Veszprem nie weszło do gry, niekwestionowanym królem polowania było kieleckie Vive. Tałant Dujszebajew za kilka miesięcy będzie miał do dyspozycji Alexa Dujszebajewa oraz Blaża Janca. Błyskotliwy słoweński skrzydłowy, nieźle radzący sobie na prawym rozegraniu, mógł przebierać w ofertach. Zdecydował się na trzyletnią umowę z najlepszą drużyną Europy, gdzie zastąpi Tobiasa Reichmanna. Niemiec wróci po sezonie do Niemiec i zagra w Melsungen.
Mniejsze wrażenie zrobił transfer Marko Mamicia, choć Chorwat swoimi ostatnimi występami udowadnia, że Bertus Servaas podjął słuszną decyzję. Na swoją szansę w Vive poczeka trzeci z klanu Dujszebajewów - Daniel. 19-latek najbliższe dwa lata spędzi na wypożyczeniu w Celje.
W Kielcach nie zobaczymy już Piotra Chrapkowskiego. Podstawowy defensor mistrzów Polski przeniesie się do Magdeburga, gdzie będzie miał okazję nie tylko do występów w formacji obronnej.
Przychodzą:
Alex Dujszebajew (Vardar Skopje) Daniel Dujszebajew (FC Barcelona Lassa) Blaz Janc (Celje Pivovarna Lasko) Marko Mamić (Dunkerque HB) Vladimir Cupara (ABANCA Ademar León) - od sezonu 2018/2019
Odchodzą:
Piotr Chrapkowski (SC Magdeburg) Daniel Dujszebajew (Celje Pivovarna Lasko - wypożyczenie) Tobias Reichmann (MT Melsungen)
Płocka solidność
Kibice Orlen Wisły czekali przede wszystkim na nazwisko następcy Dmitrija Żytnikowa. Mówiło się, że miejsce rodaka zajmie Pawieł Atman, ale ostatecznie na padło na Nemanję Obradovicia. Potężnie zbudowany rozgrywający, sprawdzający się także jako defensor, zaliczył w tym sezonie kilka świetnych spotkań w barwach Metalurga Skopje.
Trio bramkarskie uzupełni utalentowany Węgier Adam Borbely z Veszprem. Kończący karierę Adam Wiśniewski ustąpi miejsca reprezentantowi Polski, Przemysławowi Krajewskiego z Azotów Puławy.
Wciąż pozostaje kilka niewiadomych. Umowy kończą się bowiem Zbigniewowi Kwiatkowskiemu, Miljanowi Pusicy i Marko Tarabochii.
Przychodzą:
Adam Borbely (Telekom Veszprem) Przemysław Krajewski (KS Azoty Puławy) Nemanja Obradović (Metalurg Skopje)
Odchodzą:
Rodrigo Corrales (Paris Saint-Germain HB) Dmitrij Żytnikow (MOL-Pick Szeged) Adam Wiśniewski (koniec kariery?)
Mniejsi też nie próżnują
Nie próżnowały kluby Bundesligi. Hannover sięgnął po Pawieła Atmana z Mieszkowa Brześć i Evgeni Pevnowa z Gummersbach, do czołówki chce doszlusować także Melsungen. Oprócz wspomnianego już Reichmanna, zespół wzmocni też reprezentant Niemiec Finn Lemke i Czarnogórzec Nebojsa Simić, o którego starała się też Orlen Wisła Płock. Beniaminka z Erlangen wzmocni najskuteczniejszy zawodnik Bundesligi Johannes Sellin.
Pozostałe ciekawe transfery:
Pawieł Atman (Mieszkow Brześć ---> TSV Hannover-Burgdorf) Evgeni Pevnov (VfL Gummersbach ---> TSV Hannover-Burgdorf) Finn Lemke (SC Magdeburg ---> MT Melsungen) Nebojsa Simić (IFK Kristianstad ---> MT Melsungen) Pavel Horak (HC Erlangen ---> Mieszkow Brześć) Johannes Sellin (MT Melsungen ---> HC Erlangen) Yves Kunkel (HBW Balingen-Weilstetten ---> SC DHfK Lipsk) Erik Schmidt (TSV Hannover-Burgdorf ---> Fuechse Berlin) Kresimir Kozina (Fuechse Berlin ---> Frisch Auf! Goeppingen) Allan Damgaard (Bjerringbro-Silkeborg ---> Frisch Auf! Goeppingen) Melvynn Richardsson (Chambery Savoie HB ---> Montpellier Agglomeration HB) Glieb Kałarasz (HC Motor Zaporoże ---> SC Magdeburg) Maksym Babiczew (Mieszkow Brześć ---> HC Motor Zaporoże) Paweł Podsiadło (USAM Nimes Gard ---> KS Azoty Puławy) Jonathan Stenbäcken (Skjern Handbold ---> TBV Lemgo)