W tym artykule dowiesz się o:
Bramkarz sezonu:
Bramkarze to jedna z najmocniej obsadzonych pozycji w Superlidze. O triumf powalczą najlepszy golkiper i MVP poprzedniego sezonu, reprezentant Polski Adam Malcher, czeski weteran Martin Galia, ratujący Górnika Zabrze w kryzysowych momentach i świetnie spisujący się wiosną, kolejny z kadrowiczów, Adam Morawski.
Skrzydłowy sezonu:
Angel Fernandez Perez (PGE VIVE Kielce) Arkadiusz Moryto (PGE VIVE Kielce) Blaż Janc (PGE VIVE Kielce) Lovro Mihić (Orlen Wisła Płock) Michał Daszek (Orlen Wisła Płock)
Absolutna dominacja PGE VIVE i Wisły. Nie mogło zabraknąć zdecydowanego króla strzelców Superligi, Arkadiusza Moryty (drugi raz z rzędu) ---> TUTAJ WIĘCEJ. Mnóstwo bramek rzucił hiszpański lewoskrzydłowy Angel Fernandez, w Superlidze wyrastający na specjalistę od kontr. Blaż Janc część sezonu z przymusu spędził na prawym rozegraniu, ale rozgrywał także porywające mecze na skrzydle. Michał Daszek jest w kapitalnej formie właściwie od początku rozgrywek, wiosną imponował skutecznością. Poniżej wysokiego poziomu nie schodził też jego kolega z przeciwnego narożnika, Lovro Mihić.
ZOBACZ WIDEO Serie A: Milan wygrywa, ale Krzysztof Piątek nie strzela [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]
Boczny rozgrywający sezonu:
Alex Dujshebaev (PGE VIVE Kielce) Iso Sluijters (NMC Górnik Zabrze) Jose Guilherme de Toledo (Orlen Wisła Płock) Marek Szpera (Energa MKS Kalisz) Paweł Podsiadło (KS Azoty Puławy)
Tytułu broni Dujshebaev, który akurat w tym sezonie pojawiał się też na środku rozegrania. Iso Sluijters trzymał na swoich barkach odpowiedzialność za wyniki Górnika, jednym z liderów Wisły był Jose de Toledo. Na drugą nominację z rzędu zasłużył Marek Szpera, choć jego Energa MKS Kalisz musi walczyć o utrzymanie. Azoty Puławy to największe rozczarowanie rozgrywek, ale Paweł Podsiadło trzymał poziom przez cały sezon i nawet wrócił do reprezentacji po długiej przerwie.
Środkowy rozgrywający:
Adrian Kondratiuk (Energa Wybrzeże Gdańsk) Luka Cindrić (PGE VIVE Kielce) Maciej Pilitowski (Energa MKS Kalisz)
Z powodu kontuzji Luka Cindrić opuścił ponad połowę sezonu (11 meczów na koncie), ale w najważniejszych meczach pokazał swoją niepodważalną klasę. Szkoda, że to prawdopodobnie jego pierwsza i ostatnia nominacja, bo Chorwat przebiera nogami na myśl o transferze do Barcelony. Najlepszy sezon, przynajmniej pod względem statystyk, rozgrywa zdecydowany lider Wybrzeża, Adrian Kondratiuk (wicekról strzelców). Maciej Pilitowski obudził się po przeciętnej jesieni, zasłużył na powołanie do reprezentacji, a po zgrupowaniu prowadzi Energę MKS Kalisz do pewnego utrzymania.
Obrotowy sezonu:
Artsiom Karalek wszedł do Superligi razem z futryną. Białorusin wyglądał znakomicie w większości spotkań, był nie do upilnowania, pracował za dwóch w obronie. Michał Peret i Mateusz Jankowski są opokami półfinalistów, MMTS-u i Gwardii. Harowali przez cały sezon, z przodu i pod własną bramką. Co ważne, w kluczowym momencie sezonu (w ćwierćfinałach) zaprezentowali wysoką formę.
Zawodnik sezonu:
Adam Malcher (KPR Gwardia Opole) Adrian Kondratiuk (Energa Wybrzeże Gdańsk) Blaż Janc (PGE VIVE Kielce) Iso Sluijters (NMC Górnik Zabrze) Michał Daszek (Orlen Wisła Płock)
Najlepszym graczem zeszłego sezonu wybrano Adama Malchera. To jedyny nominowany, który ostał się w stawce w porównaniu do poprzednich rozgrywek.
Obrońca sezonu:
W VIVE niezastąpiony jako obrońca, a jego klasę doceniają też koledzy z parkietów. Przed rokiem Mateusz Jachlewski okazał się najlepszy w tej kategorii. Tym razem ma mocnych konkurentów. Renato Sulić trzymał obronę Wisły w ryzach, od Kamila Kriegera zaczynały się szybkie ataki MMTS-u.
Odkrycie sezonu:
Damian Pawelec (NMC Górnik Zabrze) Piotr Jarosiewicz (KS Azoty Puławy) Piotr Rybski (Sandra Spa Pogoń Szczecin)
Na parkietach Superligi pojawiło się kilku naprawdę ciekawych graczy i wybór nie należał do najłatwiejszych. Kapituła postawiła na Piotra Jarosiewicza, który po styczniowym debiucie w reprezentacji wdarł się do siódemki Azotów i jako jeden z niewielu graczy nie zawiódł w tym sezonie. Absolutny debiutant w Superlidze Damian Pawelec został rzucony na głęboką wodę przez trenera Rastislava Trtika i z powodzeniem tworzył blok obronny Górnika Zabrze. Piotr Rybski, jeden z najbardziej utalentowanych środkowych w kraju, znakomicie odnalazł się w Szczecinie, w premierowym sezonie rzucił jak na razie 126 bramek.
Trener sezonu:
Talant Dujszebajew (PGE VIVE Kielce) Rafał Kuptel (KPR Gwardia Opole) Tomasz Strząbała (MMTS Kwidzyn)
Ćwierćfinały (jak zawsze) namieszały w stawce. W gronie nominowanych nie ma Rastislava Trtika, którego Górnik zachwycał przez większość sezonu. Jest za to Tomasz Strząbała, nagrodzony za mozolną pracę z MMTS-em Kwidzyn i awans do półfinału, a to tak naprawdę jego debiut w roli pierwszego szkoleniowca. Rafał Kuptel kontynuuje świetną pracę z Gwardią Opole (drugi półfinał z rzędu). Nie mogło oczywiście zabraknąć trenera mistrzów Polski z Kielc, Talanta Dujszebajewa.
Gladiator publiczności:
Arkadiusz Moryto (PGE VIVE Kielce) Bartosz Dudek (MMTS Kwidzyn) Jan Czuwara (NMC Górnik Zabrze) Marcin Szopa (Piotrkowianin Piotrków Trybunalski) Paweł Salacz (Energa Wybrzeże Gdańsk)
Nagroda specjalna od kibiców. Fani przyznają Gladiatora Publiczności w głosowaniu internetowym. Do nagrody zostało nominowanych 5 zwycięzców plebiscytu na gracza serii i gracza tygodnia, którzy otrzymali największą liczbę głosów.