Niezwykły wyczyn Michaela Phelpsa! Amerykanin lepszy od 180 krajów

Michael Phelps we wszystkich występach na igrzyskach olimpijskich zdobył już 25 medali, z czego aż 21 złotych. Gdyby Amerykanina umieścić w klasyfikacji wszech czasów, zajmowałby on... 39. miejsce! Wyprzedzałby zatem ponad 180 krajów.


Patryk Kurkowski
Patryk Kurkowski
Michael Phelps Getty Images / Na zdjęciu: Michael Phelps

Michael Phelps w Rio de Janeiro uzbierał już trzy złote krążki - wygrał na 200m stylem motylkowym oraz w sztafecie 4x100m stylem dowolnym i 4x200m stylem dowolnym. 31-letni pływak będzie mógł jeszcze powiększyć swój dorobek, bo na igrzyskach wystartuje jeszcze w trzech konkurencjach - na 100m stylem motylkowym, 200m stylem zmiennym oraz w sztafecie 4x100m stylem zmiennym. Jeśli we wszystkich podejściach stanie na najwyższym stopniu podium, to zakończy zmagania z 24 złotymi medalami!

Amerykanin już dawno zapisał się w historii, ale bez wątpienia nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Gdyby Phelpsa potraktować jako kraj i umieścić w klasyfikacji medalowej wszech czasów, to... zajmowałby on 39. miejsce! Wybitny zawodnik ma na swoim koncie tyle samo złotych krążków co Etiopia i zaledwie dwa mniej niż gospodarze igrzysk - Brazylijczycy.

Amerykanin wyprzedzałby w zestawieniu Argentynę, Austrię, Meksyk, Iran czy Koreę Północną. Ale tylko niektóre spośród tych, które biorą udział w najważniejszej imprezie sportowej na świecie. Ogółem Phelps jest lepszy od ponad 170 krajów! To robi ogromne wrażenie, zwłaszcza że na uzbieranie tak imponującego dorobku potrzebował pięć startów na igrzyskach.

Wyżej niż 31-letni pływak sklasyfikowana jest oczywiście reprezentacja Polski. Biało-Czerwoni we wszystkich startach na igrzyskach olimpijskich uzbierali do tej pory 272 medale, z czego 65 złotych. W klasyfikacji wszech czasów nasza reprezentacja zajmuje 19. miejsce.

ZOBACZ WIDEO Grzegorz Hedwig: Liczyłem na lepszy rezultat (źródło TVP)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×