Odważne wyznanie Michaela Phelpsa. "Był taki moment, że nie chciałem żyć"

Michael Phelps, najbardziej utytułowany olimpijczyk wszech czasów, zdobył się na bardzo odważne wyznanie. Słynny pływak zdradził, że w czasie kariery zmagał się z depresją. - Był taki moment, że nie chciałem żyć - powiedział w rozmowie z CBS News.


Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
Michael Phelps Getty Images / Na zdjęciu: Michael Phelps
Amerykański gigant, kolekcjoner złotych medali olimpijskich od Aten do Rio de Janeiro, zapisał piękną kartę w historii światowego sportu. Zdobył na igrzyskach 28 medali, w tym 23 z najcenniejszego kruszcu. Sukcesy, rekordy i związane z nimi duże pieniądze nie uchroniły go jednak od załamania nerwowego.

Phelps zdecydował się opowiedzieć o swoich problemach w wywiadzie dla telewizji CBS News. - My olimpijczycy poświęcamy się przez cztery lata i czekamy na igrzyska. A potem, kiedy igrzyska się kończą, w pewien sposób jesteśmy zagubieni - powiedział 32-letni pływak.

- Nie wiesz wtedy, co robić, dokąd iść, z kim porozmawiać. I wielu z nas cierpi na depresję - mówił rekordzista igrzysk o poolimpijskiej depresji, w którą wpada wielu sportowców. - Myślę, że to jest coś, o czym do tej pory nikt tak naprawdę nie mówił. Zakłada się, że jesteśmy wielkimi, silnymi osobami, które nie mają słabości, że jesteśmy perfekcyjni. Jeśli o mnie chodzi, nosiłem to w sobie bardzo długo, nie mówiąc nikomu. Częściowo pewnie dlatego, że bałem się odrzucenia - kontynuował. Dodał, że był jeden moment, w którym "nie chciał być wśród żywych".

Dopiero przed igrzyskami w Rio de Janeiro Phelps zdecydował się poprosić o pomoc. Zaczął spotykać się z terapeutą. - Zrozumiałem, że to nic złego, jeśli źle się z tobą dzieje. Nikt nie jest idealny. Wszyscy mamy problemy, trudne momenty. Dla mnie najważniejsze było to, że się otworzyłem i zacząłem o tym mówić, prosić o pomoc - zaznaczył w rozmowie z CBS News.

Teraz fenomenalny pływak stara się pomagać innym osobom zmagającym się z depresją. Na początku roku jeździł po Stanach Zjednoczonych i opowiadał o swoich problemach. - Jeśli dzięki temu uratuję jedno życie, dwa, sto, będzie to znacznie lepsze od zdobycia złotego medalu - wyznał.

ZOBACZ WIDEO Gol i owacja na stojąco dla Arkadiusza Milika. Sześć goli w meczu Napoli [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×