Tomasz Zieliński może zostać medalistą Igrzysk Olimpijskich w Londynie

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Tomasz Gzell /
PAP / Tomasz Gzell /
zdjęcie autora artykułu

Tomasz Zieliński, relegowany z Igrzysk Olimpijskich w Rio z powodu dopingowej wpadki, może zostać medalistą igrzysk w Londynie! Polak był wówczas 9., ale na niedozwolonym wspomaganiu złapano właśnie szóstego z zawodników, którzy go wyprzedzili.

W Rio de Janeiro Tomasz Zieliński miał walczyć o medal w kategorii do 94 kilogramów, jednak zanim wyszedł na pomost, poinformowano o pozytywnym wyniku testu antydopingowego 25-latka. W jego organizmie wykryto zabroniony steryd - nandrolon. Mistrz Europy z tego roku z Forde został wykluczony z reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie i wrócił do kraju.

Teraz okazuje się, że Zieliński może otrzymać medal igrzysk z Londynu. W 2012 zajął w swojej kategorii dopiero 9. miejsce, ze zwycięzcą Ilją Ilinem z Kazachstanu przegrał w dwuboju o 33 kilogramy. Tyle że później na dopingu wpadł nie tylko Ilin, ale i drugi w zawodach Rosjanin Aleksander Iwanow, jego rodak Andriej Demianow (4. miejsce), Azer Intiqam Zairow (6. miejsce) i drugi z Kazachów, Almas Uteszow (7. miejsce).

W poniedziałek Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF), która jest w trakcie ponownego badania próbek pobranych od zawodników w czasie igrzysk w Pekinie i Londynie, poinformowała o wykryciu niedozwolonego środka (dechydrochlorometylotestosteronu) u Mołdawianina Anatolija Ciricu, brązowego medalisty w kategorii Zielińskiego z IO 2012.

Dyskwalifikacja czeka najprawdopodobniej wszystkich sześciu wymienionych dopingowiczów, a to oznaczałoby, że złoto z Londynu przypadnie piątemu w zawodach Irańczykowi Saeidowi Mohammadpourowi, srebro Koreańczykowi Kim Min-Jae, a brąz Zielińskiemu.

Ponowne badanie próbek pobranych od ciężarowców cztery i osiem lat temu przyniosło już 22 pozytywne wyniki testów. W konsekwencji spodziewanych dyskwalifikacji Szymon Kołecki może zostać mistrzem olimpijskim igrzysk w Pekinie (kat. 94 kg), a Marcin Dołęga otrzymać brąz z Londynu (kat. 105 kg). W czasie igrzysk w Rio z kadry Polski poza Tomaszem Zieliński został relegowany za doping także jego starszy brat Adrian, złoty medalista w kategorii do 84 kilogramów z 2012 roku.

ZOBACZ WIDEO: Konrad Bukowiecki stosował niedozwolony stymulant? (źródło TVP)

{"id":"","title":""}

Źródło artykułu:
Komentarze (7)
avatar
yes
14.09.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Nie powinni w ciężarach następnym w kolejności dawać medali z przeszłości....  
avatar
jeży
14.09.2016
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Pozwolić ma wszystko, niech dzwigają po 5 ton mi to nie przeszkadza, norweżki biorą cały czas i jest OK!  
avatar
Imisirah
14.09.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
W tym kierunku chyba nie pójdą, choć chłopcy z NBA mają chyba inne zasady, więc jakaś furtka jest ;-).  Mi osobiście ciężarów nie będzie brakowało :D  
avatar
Wojciech Choma
14.09.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Absolutnie nie jestem zwolennikiem dopingu ale nic dziwnego że w Rio coś miał, jak bez tego jak widać jesteś bez szans na podium.  
avatar
Imisirah
14.09.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Niezły numer ;-))). Dla mnie sprawa jest jasna. Dyscyplina się skompromitowała i powinna być skreślona z IO.