Subaru Poland Rally Team wraca na śnieg

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Łotewski Rajd Liepaja - druga runda Rajdowych Mistrzostw Europy (FIA ERC) będzie pierwszym startem Subaru Poland Rally Team w sezonie 2015.

W tym artykule dowiesz się o:

Dla Dominika Butvilasa będzie to niezwykle istotny rajd. Jego doświadczenie ze startów na luźnych nawierzchniach, w tym na śniegu, w połączeniu z całym sezonem startów w wymagających innej techniki jazdy rajdach asfaltowych, zostanie poddane trudnej próbie. Duet SPRT solidnie przygotowywał się do Rajdu Liepaja biorąc udział w Halls Winter Rally, gdzie zajął 4. miejsce w klasyfikacji generalnej. [ad=rectangle] W najbliższy piątek o godzinie 15.15 czasu lokalnego (czyli o 14.15 czasu polskiego) rozpocznie się odcinek kwalifikacyjny Rally Liepāja Ventspils, a o 19 odbędzie się konferencja prasowa połączona z wyborem pozycji startowych dla 15 zawodników z priorytetem FIA. Na 20.30 zaplanowano start honorowy w centrum Lipawy. Właściwa rywalizacja rozpocznie się w sobotnie przedpołudnie od trzech odcinków specjalnych o łącznej długości aż 61 kilometrów. Etap uzupełnią dwa powtórzone oesy z pierwszej pętli, w tym drugi przejazd najdłuższej w rajdzie "Kuldigi" liczącej niespełna 37 kilometrów. Niedziela to dwie pętle po 3 próby, a rywalizację zakończy superoes w centrum Lipawy. Łącznie odcinki specjalne rajdu liczą ponad 205 kilometrów. Metę rajdu zlokalizowano tam gdzie start - na Placu Rozu w Lipawie, a odbędzie się ona o godzinie 16.20 czasu miejscowego.

- Dam z siebie wszystko - zapewnia Dominik Butvilas / fot: sprt.pl
- Dam z siebie wszystko - zapewnia Dominik Butvilas / fot: sprt.pl

- Bardzo lubię jeździć po śniegu, to moja ulubiona nawierzchnia. Mimo to, po całym sezonie spędzonym na asfalcie, powrót na nią nie jest taki łatwy. Po dobrym treningu będę jednak tak szybki jak poprzednio. Mam na uwadze cele wyznaczone przez zespół, będę również skupiać się na czystej jeździe. Wynik końcowy to wypadkowa wielu czynników, więc pojadę najszybciej jak potrafię w pełni wykorzystując potencjał mojego Subaru. W przeszłości walczyłem i wygrywałem z takimi zawodnikami ERC2 jak Janis Vorobjovs czy Siim Plangi, więc i tym razem dam z siebie wszystko, choć nie będzie łatwo. - W poprzedni weekend wystartowaliśmy na Litwie z Kamilem w Halls Winter Rally. Pierwsze odcinki specjalne przejeżdżane na "kolcu" były naprawdę trudne, ale dostosowałem mój styl jazdy i szybkość wróciła. Moje doświadczenie z polskich rajdów asfaltowych pomoże mi jechać jeszcze szybciej na luźnej nawierzchni - czuję się bardziej kompletnym kierowcą niż kiedykolwiek. Dziękuję całemu Zespołowi i naszym Partnerom: Subaru Import Polska, Keratronik, Raiffeisen Leasing, Lemona Electronics, SJS oraz AIBĖ -

powiedział Dominik Butvilas.

Dla Kamila Hellera będzie to debiut w Rajdzie Liepaja / fot: sprt.pl
Dla Kamila Hellera będzie to debiut w Rajdzie Liepaja / fot: sprt.pl

- W ostatnim rajdzie zimowym startowałem dawno temu, a moje doświadczenie w dyktowaniu na luźnych nawierzchniach było wtedy niewielkie. Będzie to mój pierwszy start w Rajdzie Liepaja, a co za tym idzie, przygotowania do rajdu skupiają się przede wszystkim na analizie jego przebiegu, obszaru jak i również przepisów dotyczących mistrzostw Europy. Biorąc pod uwagę moje doświadczenia z pojedynczych startów w ERC, czy nawet WRC, poznałem lepiej od strony mechanicznej naszego STI i przyłożyłem się do przygotowania fizycznego.

- Praca z notatkami to odrębny temat, tutaj najważniejsza cześć rozegra się na zapoznaniu. Jednym z elementów naszych wspólnych przygotowań z Dominikiem był start w litewskim Halls Winter Rally. Myślę, że z perspektywy poprzedniego, w pełni asfaltowego sezonu, był to ważny i potrzebny występ. Zawsze jestem zmotywowany do osiągania najlepszych rezultatów. Walka o najwyższe laury to domena każdego sportowca. Staram się nie myśleć o założonym celu, bo może mnie to niepotrzebnie rozkojarzyć - dodał Kamil Heller.

Źródło artykułu: