Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Robert Kubica stawi czoła najszybszemu rajdowi w sezonie na oponach Pirelli

Startujący Fordem Fiestą RS WRC, Robert Kubica, jest gotowy na najszybszy i najsłynniejszy rajd w całym kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata - Rajd Finlandii.
Andrzej Prochota
Andrzej Prochota

Do Roberta Kubicy dołączą inni prywatni kierowcy, którzy potwierdzali już wytrzymałość i szybkość produktów Pirelli przy innych okazjach w tym roku. Niestety, Aleksiej Łukjaniuk, który zdominował rozegrany niedawno Rajd Estonii – w którym pokonał wszystkich rywali za kierownicą Mitsubishi Lancera Grupy N na oponach Pirelli - nie wystartuje w Finlandii Fordem Fiestą RS WRC z powodu wypadku podczas testów.

Na oponach Pirelli w Finlandii pojadą natomiast Max Rendina, obrońca tytułu w Produkcyjnej Grupie N, oraz Lorenzo Bertelli, zaliczający swój pierwszy pełny sezon w samochodzie klasy WRC.


Finlandia zdobyła sobie sławę duchowej ojczyzny rajdów. Szybkie szutrowe odcinki wymagają idealnej precyzji przy dużych prędkościach zarówno od kierowcy, jak i pilota. Impreza, znana także jako "Grand Prix Finlandii", rozgrywana jest na zbitym szutrze i na nawierzchni jest niewiele luźnych kamyczków i kurzu. W przeszłości dominowali tu lokalni specjaliści, ale w ostatnich sezonach największe europejskie gwiazdy nawiązywały walkę ze Skandynawami.

Podstawowymi oponami na Rajd Finlandii są miękkie "205/65-15 Pirelli Scorpion KS Reinforced", a opcją są twarde "205/65-15 Pirelli Scorpion KH Reinforced" (na cieplejsze lub twardsze odcinki). Oba rodzaje ogumienia oparte są na zeszłorocznym produkcie serii K i opracowano je z myślą o poprawie wytrzymałości oraz stabilności, które zostaną sprawdzone na 20 odcinkach specjalnych o łącznej długości 320 kilometrów. W myśl aktualnych przepisów możliwości wymiany opon są ograniczone, zatem mieszanki muszą być wytrzymałe, a przy tym zapewniać odpowiednie osiągi oraz odporność na przebicia.

Czy w Rajdzie Finlandii Robert Kubica znów będzie miał powody do optymizmu? / P1 Sports Czy w Rajdzie Finlandii Robert Kubica znów będzie miał powody do optymizmu? / P1 Sports
- Finlandia to jedno z najbardziej ekscytujących tegorocznych wyzwań dla naszych opon, które muszą radzić sobie z wysokimi prędkościami i mocnymi uderzeniami przy lądowaniach po widowiskowych hopach, których nie brakuje na trasie. Precyzja jest najważniejsza, co wiąże się z potrzebą odpowiedniej reakcji ogumienia na skręt i zmiany kierunku. To daje kierowcom pewność w jeździe maksymalnym tempem, a tylko tak można osiągnąć czołowy wynik w Rajdzie Finlandii. Tak jak zawsze, Robert Kubica będzie jedną z gwiazd imprezy: jego prędkość w naturalny sposób pasuje do tych szybkich odcinków powiedział Terenzio Testoni, menedżer produktu Pirelli.

- W niedawno rozegranym Rajdzie Estonii, rundzie mistrzostw Europy, załogi na oponach Pirelli zajęły całe podium, a ponieważ tamtejsze drogi są podobne do fińskich odcinków, to jesteśmy pewni kolejnego mocnego występu w ten weekend - zakończył.

Rajd Finlandii rozpoczyna się uroczystym startem w Jyvaskyla oraz superoesem w pobliskim Harju, wieczorem w czwartek 30 lipca. Zakończenie ma miejsce ponownie w Jyvaskyla, w niedzielę po południu.

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×