Rio 2016: Herbert i Mahut oraz Murrayowie za burtą! Szokująca porażka Monfilsa i Tsongi

Dwie najwyżej rozstawione pary, Francuzi Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut oraz Brytyjczycy Andy i Jamie Murrayowie, udział w olimpijskim turnieju gry podwójnej w Rio de Janeiro zakończyli już na I rundzie.

PAP/EPA

Drugiego dnia rywalizacji doszło do sensacyjnych rozstrzygnięć w grze podwójnej. Rozstawieni z numerem pierwszym mistrzowie US Open 2015 i Wimbledonu 2016 Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut przegrali 6:7(4), 3:6 z Juanem Sebastianem Cabalem i Robertem Farahem. W I secie nie było przełamań. W tie breaku Kolumbijczycy wykorzystali już pierwszą piłkę setową. Wcześniej Francuzi z 1-5 zbliżyli się na 4-5. O losach II partii zadecydowało jedyne przełamanie, jakie Cabal i Farah uzyskali na 2:0. W dziewiątym gemie odparli cztery break pointy i zamknęli spotkanie za drugą piłką meczową.

Rozstawieni z numerem drugim Andy Murray i Jamie Murray przegrali 6:7(6), 6:7(14) z Thomazem Belluccim i Andre Sa. W II secie Brytyjczycy nie wykorzystali prowadzenia 3:1 oraz pięciu piłek setowych w znakomitym tie breaku. Brazylijczycy potrzebowali siedmiu piłek meczowych, by niespodzianka stała się faktem.

Szokującej porażki doznali Gael Monfils i Jo-Wilfried Tsonga, którzy ulegli 1:6, 4:6 Brianowi Bakerowi i Rajeev Ramowi. Amerykanie wykorzystali wielką szansę, jaka się przed nimi otworzyła. W turnieju olimpijskim w deblu grają tylko dlatego, że wycofali się słynni bracia Bryanowie.

O krok od porażki byli rozstawieni z numerem siódmym Daniel Nestor i Vasek Pospisil. Kanadyjczycy obronili dwie piłki meczowe w tie breaku III seta i pokonali 4:6, 6:3, 7:6(6) Nowozelandczyków Marcusa Daniella i Michaela Venusa.

Nie zawiedli Marcelo Melo i Bruno Soares (nr 3) oraz Marc Lopez i Rafael Nadal (nr 6), którzy do II rundy awansowali bez straty seta. Reprezentanci gospodarzy mieli małe kłopoty, ale w II secie wrócili z 2:4 i wygrali 6:0, 7:6(1) z Sanchaiem Ratiwataną i Sonchatem Ratiwataną. Hiszpanie ani razu nie stracili serwisu i pokonali 6:4, 6:4 Holendrów Robina Haase i Jeana-Juliena Rojera.

Igrzyska olimpijskie, Rio de Janeiro (Brazylia)
Olympic Tennis Centre, kort twardy
niedziela, 7 sierpnia

I runda gry podwójnej mężczyzn:

Marcelo Melo (Brazylia, 3) / Bruno Soares (Brazylia, 3) - Sanchai Ratiwatana (Tajlandia) / Sonchat Ratiwatana (Tajlandia) 6:0, 7:6(1)

Marc Lopez (Hiszpania, 6) / Rafael Nadal (Hiszpania, 6) - Robin Haase (Holandia) / Jean-Julien Rojer (Holandia) 6:4, 6:4

Daniel Nestor (Kanada, 7) / Vasek Pospisil (Kanada, 7) - Marcus Daniell (Nowa Zelandia) / Michael Venus (Nowa Zelandia) 4:6, 6:3, 7:6(6)

Juan Sebastian Cabal (Kolumbia) / Robert Farah (Kolumbia) - Pierre-Hugues Herbert (Francja, 1) / Nicolas Mahut (Francja, 1) 7:6(4), 6:3

Thomaz Bellucci (Brazylia) / Andre Sa (Brazylia) - Amdy Murray (Wielka Brytania, 2) / Jamie Murray (Wielka Brytania, 2) 7:6(6), 7:6(14)

Brian Baker (USA) / Rajeev Ram (USA) - Gael Monfils (Francja, 4) / Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 4) 6:1, 6:4

Steve Johnson (USA) / Jack Sock (USA) - Julio Peralta (Chile) / Hans Podlipnik-Castillo (Chile) 6:2, 6:2

Fabio Fognini (Włochy) / Andreas Seppi (Włochy) - Ilija Marczenko (Ukraina) / Denis Mołczanow (Ukraina) 6:4, 6:3

Gastao Elias (Portugalia) / Joao Sousa (Portugalia) - Andrej Martin (Słowacja) / Igor Zelenay (Słowacja) 6:4, 6:2