Rio 2016: Angolki sprawiły kolejną sensację! Afrykanki lepsze od wicemistrzyń olimpijskich z Londynu

Niesamowitych rzeczy w Rio de Janeiro dokonują szczypiornistki z Angoli. Tym razem w 2. kolejce grupy A IO 2016 mistrzynie Afryki okazały się lepsze od wicemistrza olimpijskiego z Londynu, Czarnogóry (27:25).

Tomasz Rosiński

Angolki poczynają sobie podczas igrzysk w Brazylii zupełnie bez kompleksów i po tym jak ograły w swoim pierwszym spotkaniu Rumunię (brązowy medalista mistrzostw świata), przyszedł czas na wygranie z kolejnym wyżej notowanym zespołem, a mianowicie reprezentantkami Czarnogóry.

Już początek spotkania zapowiadał, że ekipa z Angoli chce pokusić się o sprawienie następnej dużej niespodzianki, gdyż Afrykanki dość szybko objęły prowadzenie 3:1 (6 minuta) po udanym zagraniu w wykonaniu Natalii Bernardo.

Angolskie zawodniczki zaczęły coraz bardziej przejmować kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami, zaś ich mocną stroną była defensywa, w której grały agresywnie (9:5 w 19. minucie). Jednak w końcówce I połowy Angolki złapały zadyszkę, co skrzętnie wykorzystały Czarnogórki, doprowadzając do remisu 12:12.

Mistrzynie Afryki, nie mając nic do stracenia, postanowiły po zmianie stron zaryzykować i potrafiły w 35. minucie odskoczyć rywalkom na dwie bramki (15:13). Z każdą kolejną minutą przewaga Angoli rosła, gdyż Czarnogórki nie wykorzystywały swoich okazji w ataku, a jedyną, która rzucała skutecznie była Katarina Bulatović (22:16).

Czarnogórskie szczypiornistki na zryw zdecydowały się dopiero w 54. minucie, kiedy to w krótkim odstępie czasu trzykrotnie trafiły do bramki przeciwniczek (24:23). Jednakże ostatnie słowo należało do Angolek, które triumfowały 27:25.

Angola - Czarnogóra 27:25 (12:12)

Angola: Almeida, Branco - Machado 1, Monteiro 2, Bernardo 5, Kassoma 5, Kiala, Carlos 3, Dombaxi 1, Venancio 1, Cazanga 2, Santos, Guialo 7.