KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Jarosław Soroko po klęsce Polaków w Rio: ciągle jesteśmy w niszy

Polska od 24 lat czeka na olimpijski medal polskiego pięściarza. Poczekać musi dłużej. Występ Igora Jakubowskiego i Tomasza Jabłońskiego w Rio zakończył się klęską. Trener Jarosław Soroko nie ma wątpliwości - polski boks amatorski ciągle kuleje.

Michał Bugno
Michał Bugno
PAP/EPA / MARIO RUIZ

Ostatnim polskim pięściarzem, który zdobył medal na igrzyskach olimpijskich, pozostaje Wojciech Bartnik, który wywalczył brąz na igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku.

Dwa polscy pięściarze Igor Jakubowski i Tomasz Jabłoński, którzy zakwalifikowali się na igrzyska olimpijskie w Rio marzyli o zdobyciu medali. Pierwszy mówił, że brąz wziąłby w ciemno, drugi zapowiadał ringową wojnę, która pozwoli mu walkę o złoty medal.

Życie szybko zweryfikowało marzenia i oczekiwania polskich pięściarzy. Już po pierwszych walkach obaj odpadli z turnieju.

Igor Jakubowski w 1/16 finału igrzysk olimpijskich jednogłośnie przegrał z Anglikiem Lawrencem Okoliem w kategorii do 91 kg.

- Jakubowski reprezentował Polskę jako wicemistrz Europy, a jego rywal to nie był jakiś klasowy zawodnik. Nie chcę mu nic ujmować, ale to przeciętny pięściarz. Ma długie ręce, ale nie bił żadnych długich i skomplikowany serii. Nie widziałem w nim nic, co pozwoliłoby przedstawić go jako klasowego zawodnika - komentuje w rozmowie z serwisem WP SportoweFakty trener boksu Jarosław Soroko.

Los Jakubowskiego kilka dni później podzielił Tomasz Jabłoński, który doznał porażki już w swojej pierwszej walce z Australijczykiem Danielem Jasonem Lewisem w kat. do 75 kg. Biorąc pod uwagę marzenia Polaka o złotym medalu, trzeba powiedzieć, że to olbrzymie rozczarowanie.

- Jabłoński wypadł naprawdę słabo. Nie miał żadnej koncepcji. To była walka dla samej walki. Na takich imprezach jak igrzyska olimpijskie nie można tak boksować. Trzeba mieć jakąś myśl przewodnią, a on w ringu wpadał na rywala, trzymał go, szarpał… W pierwszej rundzie jakoś jeszcze boksował, ale później był pełny chaos. Przyjął dużo ciosów i nie miał na to żadnej obrony - ocenia trener Jarosław Soroko.

- Samymi chęciami nie da się zwyciężyć. Do tego trzeba dołożyć umiejętności. Tymczasem Jabłoński nie miał szybkości i nie zmieniał tempa. Cały czas szedł tym samym. Miał świetne zagraniczne przygotowania, ale albo kondycyjnie nie wytrzymał trzech rund albo przerosła go trema - dodaje.

Wyniki Polaków na igrzyskach w Rio de Janeiro oddają zły stan polskiego pięściarstwa amatorskiego. - Nie ma wątpliwości, że jesteśmy w niszy. Ktoś powinien o tym pomyśleć - kończy Jarosław Soroko.

Autor na Twitterze:

ZOBACZ WIDEO: Tomasz Majewski: było ciężko, klepałem biedę i nie miałem na obiady
Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (4)
 • Jacek Kacprzak Zgłoś komentarz
  Najlepsi odchodzą na zawodowstwo, nie ma ligi bokserskiej więc skąd brać dobrych pięściarzy, zwłaszcza iż na ich szkolenie brakuje pieniędzy i trenerów.
  • ello12 Zgłoś komentarz
   a trzeba wziąć kilku chłopaków z ustawek i zrobią medale aż do następnego dwudziestolecia.
   • Obywatel Robert Zgłoś komentarz
    Większość zawodników nie wie co to jest technika i jaka powinna być szybkość, wartość ciosu. Skaczą bezmyślnie się okładając jak podwórkowe żury po piwie. Nie ważne jakim
    Czytaj całość
    zawodnikiem był kiedyś trener (najlepszy polski trener nie był zawodnikiem) ale czy umie uczyć. Działacze nadają się tylko do wymiany.
    • Marcin Zalewski Zgłoś komentarz
     @Michał Bugno, "pozostaje Wojciech Bartnik, który wywalczył brąz na igrzyskach w Tokio w 1992 roku" - poziom dziennikarstwa sportowego w WP jest chyba nawet niższy niż poziom polskiego
     Czytaj całość
     boksu amatorskiego. 1992 Barcelona. Tokyo 1964 i 2020, ale to dopiero będzie. https://en.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Bartnik
     Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
     ×