Ostatnim polskim pięściarzem, który zdobył medal na igrzyskach olimpijskich, pozostaje Wojciech Bartnik, który wywalczył brąz na igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku.
Dwa polscy pięściarze Igor Jakubowski i Tomasz Jabłoński, którzy zakwalifikowali się na igrzyska olimpijskie w Rio marzyli o zdobyciu medali. Pierwszy mówił, że brąz wziąłby w ciemno, drugi zapowiadał ringową wojnę, która pozwoli mu walkę o złoty medal.
Życie szybko zweryfikowało marzenia i oczekiwania polskich pięściarzy. Już po pierwszych walkach obaj odpadli z turnieju.
Igor Jakubowski w 1/16 finału igrzysk olimpijskich jednogłośnie przegrał z Anglikiem Lawrencem Okoliem w kategorii do 91 kg.
- Jakubowski reprezentował Polskę jako wicemistrz Europy, a jego rywal to nie był jakiś klasowy zawodnik. Nie chcę mu nic ujmować, ale to przeciętny pięściarz. Ma długie ręce, ale nie bił żadnych długich i skomplikowany serii. Nie widziałem w nim nic, co pozwoliłoby przedstawić go jako klasowego zawodnika - komentuje w rozmowie z serwisem WP SportoweFakty trener boksu Jarosław Soroko.
Los Jakubowskiego kilka dni później podzielił Tomasz Jabłoński, który doznał porażki już w swojej pierwszej walce z Australijczykiem Danielem Jasonem Lewisem w kat. do 75 kg. Biorąc pod uwagę marzenia Polaka o złotym medalu, trzeba powiedzieć, że to olbrzymie rozczarowanie.
- Jabłoński wypadł naprawdę słabo. Nie miał żadnej koncepcji. To była walka dla samej walki. Na takich imprezach jak igrzyska olimpijskie nie można tak boksować. Trzeba mieć jakąś myśl przewodnią, a on w ringu wpadał na rywala, trzymał go, szarpał… W pierwszej rundzie jakoś jeszcze boksował, ale później był pełny chaos. Przyjął dużo ciosów i nie miał na to żadnej obrony - ocenia trener Jarosław Soroko.
- Samymi chęciami nie da się zwyciężyć. Do tego trzeba dołożyć umiejętności. Tymczasem Jabłoński nie miał szybkości i nie zmieniał tempa. Cały czas szedł tym samym. Miał świetne zagraniczne przygotowania, ale albo kondycyjnie nie wytrzymał trzech rund albo przerosła go trema - dodaje.
Wyniki Polaków na igrzyskach w Rio de Janeiro oddają zły stan polskiego pięściarstwa amatorskiego. - Nie ma wątpliwości, że jesteśmy w niszy. Ktoś powinien o tym pomyśleć - kończy Jarosław Soroko.
ZOBACZ WIDEO: Tomasz Majewski: było ciężko, klepałem biedę i nie miałem na obiady