Rio 2016: ogromne męki Rosjanek w konfrontacji z outsiderem

Reprezentantki Rosji długo musiały drżeć o odniesienie czwartej wygranej w olimpijskim turnieju piłkarek ręcznych (grupa B). Dopiero dzięki zrywowi w końcówce pokonały, skazywaną na pożarcie, Argentynę 35:29, podtrzymując tym samym zwycięską passę.

Wiktor Gumiński

Przed inauguracyjnym gwizdkiem trudno było przypuszczać, że Argentynki będą potrafiły w jakikolwiek sposób zagrozić Rosjankom. Drużyna z Ameryki Południowej przystąpiła bowiem do tego spotkania po trzech wysokich porażkach (21:31 ze Szwecją, 18:26 z Holandią i 11:27 z Francją).

Początkowe minuty rywalizacji z Rosją również nie wskazywały na to, że w powietrzu będzie unosić się choćby lekki zapach niespodzianki. Podopieczne Jewgienija Trefiłowa właściwie przez całą pierwszą połowę prowadziły różnicą 3-4 bramek, a do siatki co rusz trafiały inne zawodniczki. Lekkie nerwy w ich szeregach zaczęły się od 25. minuty, kiedy prowadziły 18:14. Moment dekoncentracji sprawił, że na przerwę schodziły już tylko z przewagą dwóch goli (20:18).

Wystarczyło parę minut gry w drugiej części, by położenie faworytek stało się jeszcze mniej korzystne. Wyrównanie wyniku zajęło Argentynkom zaledwie 9 minut (23:23). Po rosyjskiej stronie pojawiały się coraz większe nerwy, które okazały się równoznaczne z ogromną liczbą dwuminutowych kar.

W całym meczu Rosjanki grały w osłabieniu aż przez 22 minuty, a cztery ich szczypiornistki były wyrzucane z boiska przynajmniej dwa razy. Kiedy w 49. minucie reprezentantki Argentyny objęły prowadzenie 29:27, sensacja zawisła w powietrzu. Od tego momentu ekipa Eduardo Perucheny kompletnie jednak stanęła, nie zdobywając już do końca żadnego gola! Po drugiej stronie kapitalny fragment gry zanotowała z kolei Anna Wiachirewa, a seria ośmiu trafień z rzędu przechyliła szalę zwycięstwa na stronę jej zespołu.

Na zakończenie zmagań w grupie B, Rosja zmierzy się z Holandią, a Argentyna z Koreą Południową.

Rosja - Argentyna 35:29 (20:18)

Rosja: Jerokina (7/26 - 27%), Kalinina (4/14 - 29%) - Wiachiriewa 7/3, Kuzniecowa 6, Żilinskajte 5/3, Ilina 4, Akopian 3, Bobrownikowa 2, Dmitriewa 2, Marennikowa 2, Petrowa 2, Bliznowa 1, Sudakowa 1, Sen
Karne: 6/7
Kary: 22 min.

Argentyna: Kogan (7/29 - 24%), Carratu (2/14 - 14%) - Pizzo 6, Mena 4, Haro 3, Salvado 3/1, Belotti 2, Crivelli 2, Gandulfo 2, Mendoza 2/1, Sans 2, Bianchi 1, Campigli 1, Iacoi 1
Karne: 2/6
Kary: 14 min.

Kary: Rosja - 22 min. (Dmitriewa - 6 min., Akopian, Bobrownikowa, Sen - po 4 min., Marennikowa, Sudakowa - po 2 min.); Argentyna - 14 min. (Campigli - 4 min, Bianchi, Crivelli, Haro, Mendoza, Sans - po 2 min.) Czerwona kartka: Dmitriewa (Rosja) - gradacja kar Sędziowie: Alireza Mousavian Nazhad Sadeghi, Majid Kolahdouzan (Iran)