Rio 2016. Lekkoatletyka: chińska dominacja w chodzie, słaby występ Polaków

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA /  	PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG /  Zhen Wang (z lewej) i Cai Zelin (z prawej)
PAP/EPA / PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG / Zhen Wang (z lewej) i Cai Zelin (z prawej)
zdjęcie autora artykułu

Reprezentanci Chin, Wang Zhen i Cai Zelin, sięgnęli odpowiednio po złoto i srebro chodu na 20 kilometrów podczas igrzysk w Rio de Janeiro. Polscy chodziarze z tyłu stawki.

Konkurencja, choć wygrana w cuglach przez Chińczyków, nie przebiegała całkowicie pod ich dyktando. Przez pierwsze kilometry na czele znajdowało się około 20 zawodników. W połowie dystansu od grupki odłączyli się Brytyjczyk Tom Bosworth i Japończyk Daisuke Matsunaga. Wypracowali ponad 10 sekund przewagi nad goniącymi, ale nie wytrzymali tempa.

Na 6 kilometrów przed końcem uaktywnili się Chińczycy. Grupa z Azjatami na czele wchłonęła uciekinierów. O medalach zadecydowało jednak ostatnie 2000 metrów. Wang Zhen i Cai Zelin zgubili Australijczyka Dane'a Birda-Smitha i pomknęli do mety. Na finiszu lepszy okazał się Wang, który wyprzedził kolegę o 14 sekund. Na trzecim miejscu rewelacyjny Bird-Smith z nowym rekordem życiowym.

W konkurencji wystartowało dwóch Polaków. Łukasz Nowak nie ukończył rywalizacji z powodu dyskwalifikacji, a Artur Brzozowski uplasował się na 47 miejscu w gronie 63 chodziarzy, którzy dotarli do mety.

Chód na 20 km mężczyzn:

1. Zhen Wang (Chiny) 1:19.14 2. Cai Zelin (Chiny) 1:19.26  3. Dane Bird-Smith (Australia) 1:19.37  --- 47. Artur Brzozowski (Polska) 1:25.29 Łukasz Nowak nie ukończył

ZOBACZ WIDEO Krzysztof Wiłkomirski: Środowisko judo liczyło na choć jeden medal (źródło TVP)

{"id":"","title":""}

Źródło artykułu: