Rio 2016. Oktawia Nowacka w świetnej sytuacji przed trzecią konkurencją, Polka wciąż liderką!

Oktawia Nowacka zachowała pozycję liderki przed trzecią konkurencją pięcioboju nowoczesnego podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Kacper Kowalczyk
Kacper Kowalczyk

Pięciobój nowoczesny to jedna z najbardziej klasycznych dyscyplin olimpijskich, obecna w programie igrzysk od 1912 roku. Łączy w sobie pięć różnych konkurencji - szermierkę, pływanie, jeździectwo, strzelectwo i bieganie. Za każdą z nich zawodniczki za uzyskany wynik otrzymują punkty, a wygrywa ta z największą ich liczbą po ostatniej konkurencji. Od kilku lat jest to tzw. kombajn, czyli bieg przełajowy na dystansie 3 kilometrów połączony ze strzelaniem.

W 2014 roku zmianie uległ też sposób rozgrywania szermierki. Międzynarodowa Unia Pięcioboju Nowoczesnego, chcąc uatrakcyjnić tę konkurencję, rozdzieliła rywalizację na dwie części.

Najpierw zawodniczki walczą w fazie zasadniczej, systemem każda z każdą. Jeśli w ciągu minuty którejś z nich uda się zadać trafienie - wygrywa i zdobywa 6 punktów, jeśli żadnej się to nie powiedzie - obie przegrywają, a ich dorobek nie ulega zmianie. Kwotą bazową jest 100 punktów.

Klasyfikacja po zakończeniu wszystkich walk służy do rozstawienia zawodniczek w rundzie bonusowej. Tutaj rywalizacja odbywa się na tylko jednej planszy (nie tak jak wcześniej na kilkunastu), a jako pierwsze walczą ostatnia i przedostatnia w fazie zasadniczej.

ZOBACZ WIDEO "Halo, tu Rio": Brazylia oknem wystawowym (źródło TVP)

W czwartek były to Gulnaż Gubajdullina i Anastazja Prokopienko. Słabsza w tym pojedynku Rosjanka mogła przygotowywać się już do kolejnej konkurencji, zaś Białorusinka pozostała na polu walki.

Sposób rozgrywania walk nie ulega zmianie, inna jest jednak punktacja - za pojedynczą wygraną jest jeden punkt (za przegraną zero), a dalsza rywalizacja toczy się na zasadzie piramidy. Rosjankę zastąpiła trzecia od końca w pierwszej części Ilke Ozyuksel, a tuż po niej na planszy pojawiła się 33. Zsofia Foldhazi. Tym sposobem najlepsza w fazie zasadniczej Oktawia Nowacka stoczyła tylko jedną, ale zwycięską walkę z Kanadyjką Melanie McCann.

Cała runda bonusowa nie zmieniła zbytnio sytuacji w klasyfikacji przed rozpoczęciem jeździectwa. Głównym jej założeniem było nie tylko wyrównanie szans dla najsłabszych w pierwszej części, ale także zapoznanie publiczności z każdą z zawodniczek.

Aż cztery walki udało się wygrać Annie Maliszewskiej, co dało Polce awans na 26. miejsce. Przed rozpoczęciem jeździectwa, trzeciej konkurencji pięcioboju, prowadzi Nowacka z przewagą 12 punktów nad drugą Elodie Clouvel.

Wyniki po rundzie bonusowej szermierki w pięcioboju nowoczesnym:

1. Oktawia Nowacka (Polska) 554
2. Elodie Clouvel (Francja) 542
3. Alice Sotero (Włochy) 524
4. Lena Schöneborn (Niemcy) 519
5. Melanie McCann (Kanada) 518
5. Chloe Esposito (Australia) 518
7. Qian Chen (Chiny) 516
7. Sarolta Kovacs (Węgry) 516
9. Jelena Potapienko (Kazachstan) 508
10. Donna Vakalis (Kanada) 507
...
26. Anna Maliszewska (Polska) 480

Czy Oktawia Nowacka utrzyma pozycję liderki w pięcioboju nowoczesnym po jeździectwie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×