Natalia Maliszewska druga w finale zawodów PŚ na 500 metrów w Turynie!

Natalia Maliszewska zajęła drugą lokatę w finale zawodów Pucharu Świata 2018/2019 w short tracku w Turynie. Wygrała Martina Valcepina.

Piotr Ziemka
Natalia Maliszewska Materiały prasowe / Rafał Oleksiewicz / Na zdjęciu: Natalia Maliszewska
Natalia Maliszewska trafiła do czwartego, najmocniej obsadzonego ćwierćfinału w rywalizacji na 500 metrów. Poza liderką klasyfikacji łącznej Pucharu Świata w tej konkurencji, wzięły w nim udział trzecia w tym rankingu Martina Valcepina oraz czwarta Yara van Kerkhof. Polka wystartowała z pierwszego toru i prowadziła od początku do końca. Wygrała z czasem 43.737. Valcepina miała 43.851, a van Kerkhof - 43.892.

Triumfatorką pierwszego wyścigu ćwierćfinałowego została Lara van Ruijven (43.122), drugiego Kim Boutin (43.178), a trzeciego Yize Zang (43.731). Te trzy ćwierćfinały okazały się więc szybsze od tego, z którego do dalszej części zmagań awansowały Maliszewska, Valcepina i van Kerkhof. Dlatego w półfinale Polka nie startowała z pierwszego toru.

Pierwszy półfinał wygrała van Ruijven (42.845), a druga minęła metę Valcepina (42.932). Na początku następnego biegu - z udziałem Maliszewskiej - popełniono falstart. Rekordzistka Polski w pewnym momencie zajmowała piątą lokatę, ale zdołała zdecydowanie awansować na zakręcie. Przed mistrzynią Europy, której zmierzono 43.933, finiszowała jedynie Boutin (43.720). Sędziowie długo analizowali przebieg tego wyścigu. Ukarana dyskwalifikacją została Kasandra Bradette.

Do finału zakwalifikowały się: van Ruijven, Valcepina, Boutin oraz Maliszewska - a więc te same zawodniczki, które sklasyfikowano w czołowej czwórce 3 lutego w Dreźnie. Wyścig medalowy przerywano aż trzy razy. Dwukrotnie na początku upadła Holenderka, a za trzecim razem potknęła się Włoszka.

Finał udało się rozegrać dopiero w czwartym podejściu. Startująca z czwartego toru Maliszewska przesunęła się na drugie miejsce i do końca rywalizowała o triumf. Z czasem 43.942 wygrała Valcepina. Maliszewska straciła do niej tylko 24 tysięczne sekundy (43.966). Brązowy medal zdobyła Boutin (44.184), a van Ruijven finiszowała jako czwarta (44.241).

W Turynie rozegrano szóste zawody Pucharu Świata 2018/2019 w short tracku na 500 metrów. Maliszewska uczestniczyła we wszystkich finałach. Wygrała 3 listopada w Calgary oraz 11 listopada w Salt Lake City. Dzień po zwycięstwie w Kanadzie zajęła czwartą lokatę. Z kolei 9 grudnia w Ałmatach oraz 3 lutego w Dreźnie stanęła na trzecim stopniu podium.

Sezon Pucharu Świata 2018/2019 zakończy się w niedzielę. W marcu odbędą się mistrzostwa świata.

Czy Natalia Maliszewska awansuje do niedzielnego finału w Turynie?