To brzmi jak żart. Taka kwota czeka na Polaków za złoty medal

Polscy siatkarze stoją przed szansą, aby sięgnąć po mistrzostwo świata po raz trzeci z rzędu. Na ile taki sukces wyceniają władze FIVB? Premia dla mistrza na kolana nie powala.

Robert Czykiel
Robert Czykiel
siatkarze reprezentacji Polski PAP / Łukasz Gągulski / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Polski
Reprezentacja Polski siatkarzy już jest w finale mistrzostw świata. Biało-Czerwoni stoczyli zażarty bój z Brazylią, który skończył się dopiero w tie-breaku. Na szczęście to nasi zawodnicy przechylili szalę na swoją korzyść i mogą zdobyć złoto po raz trzeci z rzędu.

To będzie ogromny sukces. Zawsze przy tak dużych imprezach wśród kibiców pojawia się pytanie, ile zarobią sportowcy. W przypadku siatkówki tytuł mistrza świata nie jest równoznaczny z ogromnym zastrzykiem gotówki.

Premie, które wypłaci FIVB, są takie same, jak na ostatnich mistrzostwach świata. Jest to do podziału na cały zespół kolejno: 200 tys. dolarów dla mistrza świata, 125 tys. dolarów dla wicemistrza i 75 tys. dolarów dla brązowego medalisty.

Paradoks jest taki, że nawet w siatkarskiej Lidze Narodów są do zgarnięcia znacznie większe pieniądze. Tam zwycięzca ostatnio dostał 1 mln dolarów, a wicemistrz 500 tys. dolarów.

Dla porównania warto przytoczyć kwoty, jakie są w piłce nożnej. To kompletnie inny świat. Przykładowo reprezentacja Polski za sam udział w eliminacjach mistrzostw świata 2022 dostała 2 mln dolarów. Awans na mundial to kolejne 10 mln dolarów. Mistrz świata dostanie jeszcze 50 mln dolarów.

Co za słowa kapitana polskich siatkarzy. "Jestem dumny z tych chłopaków" >>
David Copperfield miał biało-czerwoną koszulkę! Oceny po półfinale mistrzostw świata >>

ZOBACZ WIDEO: Zwycięski thriller! Kulisy ćwierćfinału z USA | #PodSiatką - vlog z kadry #27
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×