Niespodzianka w meczu drużyn z Azji. Brazylia się nie zatrzymuje

Reprezentacja Chin niespodziewanie pokonała Japonię 3:0 i wciąż bez straty seta przewodzi w grupie D. Porażki na mistrzostwach świata w siatkówce kobiet nie poniosła również Brazylia, która w środę pokonała takim samym wynikiem Kolumbię.

Jakub Fordon
siatkarki reprezentacji Chin Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji Chin
Na środę zaplanowano m.in trzy spotkania w grupie D na MŚ 2022 kobiet. Odbyły się już dwa z nich. Reprezentacja Chin zaskoczyła inny zespół z Azji - Japonię i pokonała ją bez straty seta. Dzięki temu Chinki zajmują pierwsze miejsce w tabeli.

W premierowej odsłonie to właśnie siatkarki z Chin prezentowały się lepiej, ale w końcówce rywalki dotrzymywały im kroku. O końcowym wyniku zadecydowała gra na przewagi, Chinki wykorzystały czwartą piłkę setową i zwyciężyły na inaugurację.

W II partii przewaga prowadzących w meczu Chinek była już wyraźna (15:7). Przez moment wzrosła nawet do dziesięciu punktów, ale ostatecznie Japonki zakończyły seta z 17 "oczkami" na koncie. To pozostawiło je w bardzo trudnej sytuacji.

Japonia była jednak w stanie przejąć inicjatywę w trzeciej odsłonie meczu i odskoczyć (19:16). Przy wyniku 23:20 wydawało się, że kibice w Holandii obejrzą czwartego seta. Nic bardziej mylnego, Chinki zdobyły cztery punkty z rzędu i miały okazję do zakończenia pojedynku. Ostatecznie jednak po raz drugi w tym spotkaniu doszło do gry na przewagi. W niej trzech piłek setowych nie wykorzystały Japonki i to się zemściło. Chiny triumfowały 29:27 i wciąż nie zaznały goryczy porażki na tym turnieju.

Zdecydowanie mniej emocji przyniosło drugie spotkanie, w którym zmierzyły się zespoły z Ameryki Południowej. Pierwsze dwa sety bez żadnych problemów wygrały Brazylijki, do 14 i 12. Najwięcej emocji przyniosła trzecia partia, w której na początku lepiej prezentowały się Kolumbijki (6:2). Rywalki odrobiły jednak stratę i przejęły kontrolę nad wydarzeniami na boisku. Kolumbia ostatecznie była w stanie jedynie dobić do granicy 20 punktów.