Serie A: Zespoły Polaków górą, Żygadło znów na ławce

Trzecia kolejka włoskiej Serie A już za nami. Na fotel lidera wskoczył Sisley Treviso, tuż za nim plasuje się zespół Sebastiana Świderskiego, a Itas Diatec Trentino Łukasza Żygadły poprawił się o trzy miejsca i zajmuje 6. lokatę w tabeli. Dla drużyn Polaków był to więc dobry dzień, zakończony zwycięstwami i awansem w tabeli, jednak żaden z naszych rodaków swojej ekipie nie pomógł.

Anna Dmochowska

Sebastian Świderski oczywiście nie jest na razie w stanie pomagać swojemu zespołowi, ale ten radzi sobie całkiem dobrze. W meczu wyjazdowym rozegranym z byłą drużyną Polaka doszło do tie-breaka, ponieważ rywale postawili twarde warunki: świetnie spisywali się zwłaszcza w trzeciej i czwartej partii, które padły ich łupem. Ostatecznie jednak spotkanie udało się wygrać Maceracie, która w piątym secie nie pozostawiła już złudzeń, po co przyjechała do Perugii. W ostatniej odsłonie zdecydowanie prowadziła od samego początku, a do zwycięstwa gości poprowadził najlepiej punktujący (29 oczek) i MVP spotkania Igor Omrcen.

Łatwiej zwycięstwo przyszło zespołowi drugiego Polaka w Serie A, Itasowi Diatec Trentino. Choć nie do końca: w drugiej partii obie ekipy toczyły wyrównaną walkę, a wynik rozstrzygnęła gra na przewagi. Ostatecznie jednak ten set, podobnie jak pierwszy i trzeci, padł łupem gospodarzy, którzy wygrali 3:0 i zrehabilitowali się za porażkę z niedzieli. Ponownie najlepszym zawodnikiem w zespole z Trydentu, jak i MVP spotkania, okazał się Matej Kazijski. Bułgar atakował ze skutecznością 57 proc., a w sumie zapisał na swoim koncie 16 oczek - w tym aż połowę z nich stanowiły asy serwisowe. W ogóle dobrze wiodło się Itasowi w polu zagrywki - jego zawodnicy punktowali z tego elementu aż trzynastokrotnie. Przyjęcie, atak i blok również mieli lepsze, a więc nie zachodziła potrzeba wprowadzania częstych zmian w wyjściowej szóstce, przez co szansy pokazania się na boisku nie otrzymał także i polski rozgrywający, Łukasz Żygadło - po raz kolejny cały mecz spędził w kwadracie dla rezerwowych.

Wyniki 3. kolejki Serie A:

Trenkwalder Modena - Andreoli Latina 3:0 (25:16, 25:16, 25:23)

RPA-Luigibacchi.It Perugia - Lube Banca Marche Macerata 2:3 (22:25, 23:25, 25:20, 25:18, 12:15)

Esse-Ti Carilo Loreto - Marmi Lanza Verona 3:0 (25:20, 25:22, 25:23)

Itas Diatec Trentino - Acqua Paradiso Gabeca Monza 3:0 (25:18, 26:24, 25:21)

Bre Banca Lannutti Cuneo - CoprAtlantide Piacenza 3:1 (23:25, 25:22, 35:33, 25:20)

Tonno Callipo Vibo Valentia - Sisley Treviso 2:3 (20:25, 21:25, 25:22, 25:16, 10:15)

Prisma Taranto - Yoga Forlě 3:0 (25:20, 25:17, 25:20)