Niesamowita walka wicemistrzyń Polski w ćwierćfinale Ligi Mistrzyń

Developres Bella Dolina Rzeszów prowadził 2:1 w wyjazdowym spotkaniu przeciwko Eczacibasi Dynawit Stambuł i był bliski doprowadzenia do złotego seta. Turczynki wygrały jednak ostatecznie 3:2 i awansowały do najlepszej czwórki Ligi Mistrzyń.

Adrian Nuckowski
siatkarki Developresu Bella Dolina Rzeszów Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: siatkarki Developresu Bella Dolina Rzeszów
Przed podopiecznymi Stephane'a Antigi stało nie lada wyzwanie. Rzeszowianki, aby myśleć o awansie do czołowej czwórki Ligi Mistrzyń musiały pokonać w Stambule wyżej notowane rywalki co najmniej różnicą dwóch setów. Każdy inny rezultat oznaczał wyeliminowanie Developresu z rozgrywek.

Developres znakomicie rozpoczął spotkanie. Po serii fantastycznych zagrywek Any Kalandadze wicemistrzynie Polski prowadziły 7:1!. Kompletnie zaskoczony turecki zespół nie mógł znaleźć sposobu na znakomitą postawę rywalek. Od pierwszej piłki siłą napędową w ataku Rysic była Gabriela Orvosova. Mimo delikatnego przestoju w połowie drugiego seta, rzeszowianki swoją spokojną i konsekwentną grą bez problemów zamknęły premierową odsłonę, a zakończył ją zepsuty serwis Iriny Woronkowej.

Podrażnione Eczacibasi ze zdwojoną siłą przystąpił do drugiego seta. Na swoje obroty zaczęła powoli wchodzić Tijana Bosković, co można było już zaobserwować w poprzedniej partii. Do połowy seta wynik oscylował wokół remisu, jednak później wyższy bieg włączyły gospodynie, które odjechały na cztery "oczka" (17:13). Przyjezdne, mimo słabszej dyspozycji w ataku, próbowały coś wskórać dzięki dobrej grze w bloku oraz zagrywce, jednak było to zdecydowanie za mało (25:19).

Podopieczne Ferhata Akbasa nie zamierzały na tym poprzestać. Od początku trzeciej odsłony to właśnie one były stroną przeważającą, co udokumentowały na tablicy wyników. Jednak od stanu 17:12 fenomenalną zmianę dała w szeregach Developresu Weronika Szlagowska. 21-latka dorzuciła kilka cennych punktów w ataku oraz bloku, a do remisu w secie doprowadziła genialną zagrywką (21:21). Gospodynie w końcówce grały niemal wszystkie piłki do swojej liderki Boskovic, jednak to się zemściło. Serbka zmarnowała bardzo ważną akcję przy stanie 23:23, a w grze na przewagi górą były niespodziewanie rzeszowianki, które wygrały do 24 i pozostały w grze o półfinał.

Do połowy czwartego seta trwała walka punkt za punkt. Obie drużyny zdawały sobie doskonale sprawę o co toczy się gra. Eczacibasi mógł zapewnić sobie awans do półfinału, natomiast Developres doprowadzić do złotego seta, co przed rozpoczęciem rewanżowego spotkania wydawało się prawie niemożliwe. Od 13:13 w grze rzeszowianek wkradł się przestój, który zaważył o losach rywalizacji. Przede wszystkim znakomita gra blokiem Turczynek sprawiła, że odskoczyły na pięć punktów (18:13) i tej przewagi nie oddały już do końca. Skuteczny atak Salihy Sahin zapewnił ekipie tureckiej awans do najlepszej czwórki Ligi Mistrzyń.

W tie-breaku, który o niczym już nie decydował Turczynki pewnie wygrały do 8.

Liga Mistrzyń, ćwierćfinał

Eczacibasi Dynavit Stambuł - Developres Bella Dolina Rzeszów 3:2 (20:25, 25:19, 24:26, 25:20, 15:8)

pierwszy mecz: 3:1 dla Eczacibasi

Eczacibasi: Ognjenović, Woronkowa, Guveli, Baladin, Jack, Bosković, Akoz (libero) oraz Erkek, Sahin

Developres: Wenerska, Obiała, Blagojević, Orvosova, Jurczyk, Kalandadze, Szczygłowska (libero) oraz Szlagowska, Rapacz