Poznaliśmy pierwszego półfinalistę PlusLigi

Trefl Gdańsk nawet na własnym parkiecie nie znalazł sposobu na Jastrzębski Węgiel. Gospodarze byli w stanie urwać jednego seta wicemistrzowi Polski, które ostatecznie zwyciężył 3:1 i jako pierwszy zameldował się w półfinale PlusLigi.

Jakub Fordon
siatkarze Jastrzębskiego Węgla PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: siatkarze Jastrzębskiego Węgla
Po tym, jak Jastrzębski Węgiel wygrał dwa spotkania z Treflem Gdańsk przed własną publicznością, postawił rywala w trudnym położeniu. W końcu musiał on wygrać u siebie, by przedłużyć swoją szansę na awans do półfinału PlusLigi.

W składzie gospodarzy zabrakło Lukasa Kampy, ale to właśnie za sprawą jego zmiennika, Kamila Droszyńskiego, Trefl odskoczył w połowie seta na trzy punkty (11:8). Rozgrywający popisał się znakomitymi zagrywkami. Jednak gdy jego kiwkę wyczuł Tomasz Fornal, zrobił się remis (16:16).

Od wyniku 20:20 cztery punkty z rzędu zdobyli jastrzębianie. Za sprawą przyjmujących wicemistrz Polski zapewnił sobie piłki setowe (24:20). Trefl był blisko doprowadzenia do gry na przewagi, ale w ostatnim momencie nie udało im się zatrzymać Jurija Gladyra.

W połowie drugiej partii miejscowi ponownie mieli trzy "oczka" więcej (13:10), a wpływ na to mieli Bartłomiej Bołądź i Patryk Niemiec. W podobnym momencie jastrzębianie doprowadzili do remisu (17:17), na który wpływ miał rezerwowy atakujący, Jan Hadrava.

W końcówce spore problemy przyjezdnym sprawił Mikołaj Sawicki. Jego asy serwisowe sprawiły, że gospodarze mieli dwie piłki setowe (24:22). Od tego momentu ich polski przyjmujący zaczął się mylić, przez co doszło do gry na przewagi. W niej Trefl postawił na swoim po błędach Trevora Clevenota i Gladyra.

Tym razem po wyrównanym początku jastrzębianie zbudowali trzypunktową przewagę (16:13). To efekt skończonej akcji przez Stephena Boyera, a także błędu ze strony Jana Martineza Franchiego. Momentalnie jednak Trefl odwrócił wynik (17:16).

Wszystko jednak zmieniało się jak w kalejdoskopie. Od prowadzenia Trefla sześć punktów z rzędu zdobyli jastrzębianie (22:17). Gdańszczanie nie byli w stanie wrócić i ostatecznie przegrali 18:25 po asie serwisowym Gladyra.

W połowie czwartej partii asa serwisowego posłał Bołądź, po którym Trefl prowadził 13:10. Jednak Hadrava i Fornal zadbali o szybkie wyrównanie wyniku (14:14). W końcówce Moustapha M’Baye zablokował atakującego gospodarzy, przez co jego zespół miał trzy punkty więcej (23:20).

Gospodarze złapali jeszcze kontakt z rywalami (22:23), ale to były ich ostatnie zdobyte punkty w tej rywalizacji. W kolejnej akcji Eemi Tervaportti zaskoczył kiwką, a na sam koniec Martineza zatrzymał M'Baye. To jego bloki zapewniły jastrzębian zwycięstwo w ostatnim secie tego pojedynku.

Jastrzębski Węgiel w trzech spotkaniach z Treflem stracił tylko jednego seta i bez większych problemów zameldował się w ćwierćfinale. Teraz pozostaje mu czekać na półfinałowego przeciwnika.