Odrodzenie polskich siatkarzy w Lidze Narodów. Mistrzowie świata pokonani

Po fatalnym spotkaniu z USA polscy siatkarze w bardzo dobrym stylu pokonali aktualnych mistrzów świata, Włochów 3:1. Biało-Czerwoni bez dwóch zdań rozegrali swoje najlepsze spotkanie Lidze Narodów.

Adrian Nuckowski
siatkarze reprezentacji Polski Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Polski
Polscy siatkarze chcieli za wszelką cenę zmazać plamę po bolesnej porażce z USA i jednocześnie zrewanżować się za przegrany w 2022 roku finał mistrzostw świata, kiedy to w Katowicach Włosi okazali się zdecydowanie lepsi, wygrywając 3:1.

Gra podopiecznych Nikoli Grbica w ostatnich, nawet wygranych spotkaniach nie pozwalała jednak z optymizmem patrzeć na starcie z Italią. Azzurri w drugim tygodniu Ligi Narodów grają najsilniejszym składem i każde spotkanie w Rotterdamie wygrali do tej pory w trzech setach.

Początek rywalizacji był bardzo wyrównany. W grze Polaków brakowało jednak kompletnie skuteczności w ataku Wilfredo Leona czy Bartosza Kurka. Rękę podawali nam Włosi, którzy popełniali sporo błędów w zagrywce. Biało-Czerwoni dla odmiany znakomicie radzili sobie w tym elemencie i po asie serwisowym Leona prowadzili już 18:15. Od tego momentu w grze naszych siatkarzy pojawiły się w końcu udane akcje ze skrzydła Bartosza Kurka. Mistrzom świata nie pomogła w pierwszej partii nawet znakomita skuteczność Yuriya Romano, który od początku był nie do zatrzymania.

Drugi set także miał korzystny przebieg dla Biało-Czerwonych, mimo że dwukrotnie wypuścili z rąk trzypunktowe prowadzenie. Włosi lepiej zagrywali niż w pierwszej partii, jednak ciągle oddali kilka darmowych "oczek" w tym elemencie. Podopieczni Nikoli Grbica coraz lepiej radzili sobie ataku, a w kluczowych momentach na ratunek przychodził blok. Po pasjonującej końcówce na przewagi Polacy wygrali 28:26 i postawili Italię pod ścianą.

Mający nóż na gardle Włosi rozpoczęli trzecią odsłonę od kilku dobrych zagrywek swojego kapitana Simone Giannelliego, które dały im bezpieczne prowadzenie. Dobry fragment gry miał również Alessandro Michieletto, wspomagający swój zespół w ofensywie i punktowym bloku. Trener Grbić próbował ratować sytuację zmianami, jednak mistrzowie świata nie wypuścili już komfortowej przewagi z rąk.

W czwartym secie od początku toczyła się zażarta walka punkt za punkt. Polacy byli skuteczni zarówno z prawego, jak i lewego skrzydła. W połowie partii Biało-Czerwoni, dzięki bardzo dobrze dysponowanemu tego dnia na zagrywce Norbertowi Huberowi odskoczyli rywalom aż na 7 punktów i ze stanu 15:14 zrobiło się 21:14!. Jego serwisy wymuszały błędy włoskich przyjmujących, które w znakomitym stylu wykorzystywali Leon czy Kurek. Żeby tego było mało, drugi ze środkowych reprezentacji Polski, Jakub Kochanowski zakończył mecz asem serwisowym. Był to jego kolejny znakomity mecz w Rotterdamie, potwierdzający jego wysoką i stabilną dyspozycję.

Kolejny turniej Polacy rozegrają na Filipinach w dniach 4-9 lipca, a ich rywalami będą odpowiednio Słowenia, Brazylia, Kanada i niepokonana do tej pory Japonia.