Znakomity start polskich siatkarek w mistrzostwach Europy

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Volleyball World / Reprezentacja Polski po wygranym 3:2 meczu z drużyną Stanów Zjednoczonych o 3. miejsce w Lidze Narodów 2023

Polskie siatkarki od zwycięstwa rozpoczęły swój udział w mistrzostwach Europy 2023. Biało-Czerwone pewnie pokonały w Gandawie Słowenię 3:0 w swoim pierwszym meczu europejskiego czempionatu.

Pierwszy mecz Biało-Czerwonych podczas mistrzostw Europy 2023 zapowiadany był także jako pojedynek dwóch włoskich szkoleniowców - Stefano Lavariniego oraz byłego trenera reprezentacji Polski, Marco Bonitty, prowadzącego aktualnie siatkarki Słowenii.

Polki rozpoczęły spotkanie dość nerwowo. Słowenki od pierwszych akcji postawiły na ryzykowną zagrywkę. Nasze siatkarki objęły prowadzenie dopiero przy wyniku 14:13, po skutecznym ataku Magdalena Stysiak.

Od początku w grze Biało-Czerwonych na plus można zapisać akcje ze środka. Z każdą minutą podopieczne Lavariniego czuły się na parkiecie coraz pewniej. W najważniejszej fazie seta pojawił się także blok, który albo dawał bezpośrednie punkty, albo wymuszał błąd rywalek.

Mimo triumfu w pierwszej partii w grze Polek ciągle było widać oznaki nerwowości. Biało-Czerwone przeplatały fenomenalne akcje z prostymi błędami. Słowenki jednak coraz częściej były nieskuteczne w ataku. Momentem przełomowym było jedno z ustawień z Olivią Różański w polu zagrywki.

Polki wówczas odskoczyły na sześć oczek (13:7). Od tej pory nasze zawodniczki całkowicie przejęły inicjatywę w drugim secie. Ekipa z Bałkanów miała ogromne problemy z przyjęciem, choćby trudnej zagrywki Stysiak.

Pewnym punktem reprezentacji Polski była Martyna Łukasik. 23-latka do bardzo dobrego przyjęcia dokładała często punkty w ofensywie. Trzecia partia przypominała nieco obrazem gry partię pierwszą. W drugiej połowie seta Polki wrzuciły jednak wyższy bieg i pewnie zamknęły spotkanie w trzech setach. Liderkami naszej drużyny były wspomniana Łukasik oraz Stysiak, które zdobyły po 13 punktów.

Kolejnym rywalem Polek będą Węgierki. Spotkanie odbędzie się 20 sierpnia o godzinie 20:00.

Mistrzostwa Europy siatkarek 2023, grupa A

Słowenia - Polska 0:3 (19:25, 14:25, 19:25)

Słowenia: Siftar, Zatkovic, Najdić, Grbac, Planinsec, Lorber Fijok, Banko (libero) oraz Pogacar, Mlakar, Pucelj, Milosic

Polska: Wołosz, Stysiak, Łukasik, Różański, Korneluk, Jurczyk, Stenzel (libero) oraz Szczygłowska, Fedusio, Wenerska, Gałkowska

Czytaj także: - "To było co najwyżej średnie granie". Drzyzga jasno o mankamentach PolakówKiedyś trenował Polki. Nie uwierzysz, co powiedział przed meczem z nimi

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy repezentacja Polski siatkarek wywalczy medal podczas mistrzostw Europy 2023?