Nikt nie zwiesza głów. Paryż ciągle w zasięgu [KOMENTARZ]

Reprezentacja Polski po koszmarnym meczu przegrała z Tajlandią (2:3) w turnieju kwalifikacyjnym do IO. Nadal jednak ma szansę na wyjazd do Paryża.

Dominika Pawlik
Agnieszka Korneluk PAP / Grzegorz Michałowski / Na zdjęciu: Agnieszka Korneluk
Nie ma co lukrować rzeczywistości: pierwszy set był najgorszym w wykonaniu reprezentacji Polski w tym sezonie, a cały mecz jednym ze słabszych. Jego wynik może mieć duże znaczenie w kontekście awansu na igrzyska olimpijskie.

Tajlandia to jeden z najmniej wygodnych przeciwników. Zespół z Azji jest bardzo szybki, znakomicie gra w ofensywie i prezentuje kombinacyjną siatkówkę. Polki zdawały sobie z tego sprawę i w rozmowach w strefie mieszanej wskazywały, że zejścia i obejścia Tajek będą najbardziej problematyczne.

Sedno porażki tkwi jednak nie tylko w tym, co prezentowała Tajlandia, ale przede wszystkim w tym, jak bardzo nieskuteczna w swoich poczynaniach była reprezentacja Polski. Biało-Czerwone były lepsze w bloku, zagrywce, a także w przyjęciu. Odstawały niewiele w skuteczności w ataku. Popełniły nawet mniej błędów od rywalek, a mimo to przegrały. W decydującym momencie po prostu nie były w stanie zagrać tego, co potrafią.

Problemem również jest falowanie, które w grze reprezentacji Polski pojawia się już od mistrzostw Europy 2023. Zarówno zawodniczki, jak i trener, ani podczas mistrzostw, ani teraz, nie są w stanie wskazać, z czego ono wynika. Po wygraniu seta do siedmiu w kolejnych też powinny dominować na boisku, jednak wcale tak się nie stało.

Porażka z Tajlandią to nie koniec świata ani koniec szans na awans na igrzyska. Po prostu należy pokonać Niemki oraz zespół, który przegra w meczu USA - Włochy (w piątek o godz. 20:30). Tylko i aż.

Ostatnie dwa lata pod wodzą Stefano Lavariniego pokazały, że reprezentacja Polski jest w stanie wygrać z każdym. Niestety również - przegrać z Tajlandią. To jednak jeszcze nie koniec. W przypadku braku awansu z turnieju kwalifikacyjnego w Łodzi, pozostaje szansa na awans z rankingu FIVB.