Znamy kolejnego gospodarza ME 2026. W przeszłości organizowali turniej z Polakami

Znamy już trzech organizatorów mistrzostw Europy siatkarzy, które rozegrane zostaną w 2026 roku. Europejska Konfederacja Siatkówki zdecydowała, że po Rumunii i Bułgarii turniej ugości również Finlandia.

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
Trofeum dla triumfatora Mistrzostw Europy Materiały prasowe / CEV / Trofeum dla triumfatora Mistrzostw Europy
Ostatnia edycja mistrzostw Europy siatkarzy miała miejsce w ubiegłym roku. Reprezentacja Polski pod wodzą Nikoli Grbicia sięgnęli po złote medale, pokonując w finale Włochów 3:0. Na podium znaleźli się także Słoweńcy, którzy w meczu o brązowy medal pokonali Francję 3:2.

Kolejna edycja mistrzostw Starego Kontynentu odbędzie się dopiero w 2026 roku. To za sprawą zmian wprowadzonych przez FIVB. Światowa Federacja Siatkówki zdecydowała, że turnieje kontynentalne będą odbywały się naprzemiennie z mundialem. Mistrzostwa świata z kolei od 2025 roku odbywać się będą co dwa lata.

Dotychczas CEV dokonała wyboru trzech krajów, które gościć będą europejską elitę w 2026 roku. Obok Rumunii i Bułgarii, zaszczyt ten przypadł Finlandii. Kraj ten dotychczas trzykrotnie miał okazję organizować czempionat Starego Kontynentu. W 1977 i 1993 roku samodzielnie, natomiast w 2021 roku wspólnie z Czechami, Estonią i Polską. Biało-Czerwoni zmagania zakończyli wówczas z brązowymi medalami.

Stawką najbliższego czempionatu Europy będzie nie tylko wywalczenie miana najlepszej drużyny kontynentu. Reprezentacja, która zgarnie złoty medal, otrzyma również bezpośrednią przepustkę na igrzyska olimpijskie w Los Angeles w 2028 roku. Jest to pokłosie decyzji Międzynarodowej Federacji Siatkówki (FIVB), która postanowiła zrezygnować z rozgrywania turniejów kwalifikacyjnych.

Czytaj także:
Trzy dni finałów. Wicemistrz świata ma pomysł na europejskie puchary
Asseco Resovia zrobiła ogromne wrażenie na rywalach. Rzadko słyszy się takie słowa

ZOBACZ WIDEO: Romantycznie. Zobacz, gdzie Justyna Żyła wybrała się z ukochanym


Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×