Zrobili to! Polscy siatkarze z medalem mistrzostw Europy po wielkiej batalii

Materiały prasowe / CEV / Reprezentacja Polski U-18

Polscy siatkarze U-18 wywalczyli brązowy medal mistrzostw Europy. Drużyna prowadzona przez Jacka Nawrockiego stoczyła emocjonującą walkę z Hiszpanami, którą rozstrzygnął dopiero tie-break. W nim Biało-Czerwoni pokazali klasę.

Reprezentacja Polski siatkarzy U-18 w fazie grupowej mistrzostw Europy zaprezentowała się z bardzo dobrej strony. Wygrała sześć spotkań, tracąc w nich tylko dwa sety. Jedyną porażkę zawodnicy Jacka Nawrockiego ponieśli z faworytami grupy, czyli Francuzami, z którymi Biało-Czerwoni przegrali 1:3. Pozwoliło im to zająć drugie miejsce w grupie i awansować do półfinału.

W meczu o wielki finał Polacy zmierzyli się z Włochami. Pierwsza partia przez długi czas toczyła się na warunkach naszych siatkarzy, jednak rywale dzięki lepszej końcówce wygrali 25:23. W drugiej odsłonie role się odwróciły i to zawodnicy Nawrockiego popisali się w decydujących fragmentach, triumfując 25:21. Dwa kolejne sety ponownie należały jednak do siatkarzy Italii, którzy zwyciężyli 3:1 (25:23, 21:25, 25:18, 25:23) i awansowali do finału.

Biało-Czerwonym pozostała tym samym walka o brąz, którą stoczyli z Hiszpanami. Choć rywale szybko odskoczyli na 3:0 w pierwszej partii, nasi siatkarze szybko wyrównali wynik i zaczęli budować przewagę. W środkowej fazie odskoczyli nawet na 16:11 i mimo jednego przebłysku przeciwników nie dali się wyprzedzić. Wygrali 25:21 i objęli prowadzenie w meczu.

Pierwsza połowa drugiej partii upływała pod znakiem punkt za punkt. Z czasem zawodnicy Nawrockiego zaczęli budować przewagę, by po dwóch punktowych seriach uciec na 20:14. Hiszpanie nie potrafili się już podnieść po tym ciosie, a nasi siatkarze wygrali 25:20 i byli już tylko o krok od brązowego medalu ME.

Prowadzący od początku kolejnej odsłony utrzymywali wysoki poziom. Dość stwierdzić, że odskoczyli na 14:7 i byli bardzo blisko osiągnięcia celu. Hiszpanie nie zamierzali jednak odpuszczać i zaczęli odrabiać stratę. Osiągnęli ten cel, a po 7-punktowej serii objęli prowadzenie 18:16. W decydujących fragmentach Polacy wyrównali wynik, co przerodziło się w niezwykle emocjonującą końcówkę. Finalnie lepsi w niej okazali się zawodnicy Fredisona Mosquery, a wygrana 30:28 utrzymało ich w grze o podium.

Otwarcie czwartej partii było bardzo wyrównane i oba zespoły miały momenty, w których wypracowywały drobną przewagę. W środkowej fazie lepiej spisywali się Hiszpanie, którzy wyszli na 13:10 i później utrzymywali korzystny wynik. Choć prowadzący wyszli na 24:21, Biało-Czerwoni popisali się 4-punktową serią i mieli piłkę meczową. Zmarnowali ją, podobnie jak kolejną szansę. Takich problemów nie mieli rywale, którzy wygrali seta 28:26 i doprowadzili do tie-breaka.

Decydująca rozgrywka również obfitowała w emocje. Polacy z czasem wyszli na 8:3, jednak Hiszpanie odpowiedzieli 5-punktową serią i znaleźli się na prowadzeniu. Finalnie, dzięki znakomitej końcówce, ze zwycięstwa i brązowego medalu mistrzostw Europy U-18 cieszyli się Biało-Czerwoni.