Nowelizacja ustawy może zachęcić działaczy do kombinacji? "Oby nie było żałosnych pomysłów"

WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Sebastian Świderski
WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Sebastian Świderski

Nowelizacja ustawy o sporcie jeszcze nie zaczęła obowiązywać, a już budzi spore emocje. Władze PZPN i PZPS będą musiały wybrać do zarządu odpowiednio sześć i osiem kobiet. Kłopoty może też sprawić wybór przedstawicieli kadrowiczów.

W tym artykule dowiesz się o:

Posłowie bez większych wątpliwości przegłosowali nowelizację ustawy o sporcie, która zakłada obowiązek znaczącego zwiększenia udziału kobiet w zarządach związków (do minimum 30 procent), wybierania do władz przedstawicieli zawodników, a także powołanie rzecznika ochrony praw zawodników. Niektóre z tych zapisów rodzą spore kontrowersje.

Nie budzi sam zamysł, ale fakt, że związki wciąż nie otrzymały dodatkowych wytycznych, a przepisy są obecnie mało precyzyjne.

Mateusz Puka, WP SportoweFakty: Obecnie w zarządzie kierowanego przez pana związku na 22 osoby zasiada jedna kobieta. Uda wam się tak szybko zmienić proporcje i wprowadzić dodatkowe siedem kobiet?

Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej: To może być dużym wyzwaniem, bo jednak do tej pory proporcje były inne. Obecnie spośród pięciu, sześciu nowo wybranych zarządów związków wojewódzkich mamy trzy czy cztery kobiety. Nie jest więc tragicznie, ale do optymalnej sytuacji sporo brakuje. Nie panikuję i czekam na wyniki wyborów w kolejnych województwach.

Czasu nie ma jednak dużo, bo wybory na prezesa PZPS w czerwcu przyszłego roku. W nieco ponad pół roku da się przeprowadzić aż tak duże zmiany?

W naszym statucie jest zapisane, że zarząd ma liczyć od 15 do 23 członków. Jeśli kobiet będzie mniej, to być może trzeba będzie wybrać mniejszy zarząd. Będziemy się starali spełnić wymagania dotyczące parytetu płci.

Co konkretnie ma pan na myśli?

Jeśli delegaci nie wybiorą odpowiedniej liczby kobiet do zarządu, to istnieje możliwość dokooptowania dodatkowych osób przez zarząd. Nie chciałbym jednak tego robić. Na szczęście kobiet pojawia się w naszym środowisku coraz więcej i mam nadzieję, że do czerwca będzie ich na tyle wiele, że delegaci będą mogli dokonać mądrego wyboru. Niedawno Aneta Olszycka została pierwszą kobietą na stanowisku prezesa Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej w Łodzi. Nie ma zatem powodu do obaw z powodu parytetowych regulacji.

ZOBACZ WIDEO: Aż trudno uwierzyć, że ma 41 lat. Była gwiazda wciąż w formie

Nie ma pan wrażenia, że wprowadzanie tak szybko nowych regulacji może zaszkodzić związkom sportowym, ale też idei wprowadzania kobiet do najwyższych władz?

To środowisko powinno wybierać najlepszych i najbardziej zaangażowanych spośród siebie, bez względu na płeć. Ale rozumiem stanowisko ministra Sławomira Nitrasa, który chce zwiększyć szanse kobiet. Jednak źle by było, gdyby jedynym argumentem za wejściem do zarządu była płeć. Niestety, takie przypadki mogą się zdarzać, co byłoby bardzo szkodliwe. Wiedzę i doświadczenie w strukturach sportowych trzeba sobie wypracować przez lata, a przyspieszanie tego procesu jest ryzykowne.

Ma pan pomysł, co będą musiały robić związki, które będą miały jeszcze większe problemy z wytypowaniem takiej liczby kobiet? Gigantyczne kłopoty mogą mieć przedstawiciele Polskiego Związku Motorowego czy Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Nowe regulacje mogą doprowadzić do zachowań patologicznych. Oby nie było żałosnych pomysłów, by na przykład do zarządu wprowadzać członkinie z najbliższej rodziny, czy znajome działaczy, byle tylko spełnić wymogi. Mogłoby to całkowicie skompromitować ideę, a to  utrudniłoby prowadzenie efektywnych działań.

Od zasady 30 procent kobiet w zarządzie można odstąpić, ale będzie wiązało się to z utratą finansowania z budżetu ministerstwa. Rozważacie taką opcję?

Nie, realizujemy mnóstwo projektów związanych ze szkoleniem i popularyzacją siatkówki. Najlepszym przykładem jest choćby projekt Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, który uchodzi za wzór dla innych dyscyplin, a jest finansowy z ministerstwa. Nie może zaprzepaścić pracy, którą włożyliśmy w promowanie siatkówki.

To jednak nie jedyne problemy z nowelizacją. Według nowych zapisów w zarządzie ma być reprezentant Polski. A więc zawodnik, zawodniczka będzie miała wpływ na wybór i ocenę selekcjonera. Jak to sobie wyobrażacie?

Może dobrze by się stało, gdyby w tym czasie zostały przeprowadzone głębsze konsultacje środowiskowe. Nie jest doprecyzowane, kto miałby być przedstawicielem zawodniczek i zawodników. W efekcie - jak pan mówi - mogłaby powstać trudna do zaakceptowania sytuacja, gdy kadrowiczka czy kadrowicz braliby udział w wyborze, czy ocenie swojego własnego szkoleniowca, a nawet negocjacjach zasad wynagrodzenia. Treść tych przepisów wymaga jeszcze doprecyzowania.

Wiadomo chociaż, czy zawodnicy będą wybierać swojego przedstawiciela spośród siebie, wskazanych delegatów, czy dowolnie wskazanych ludzi?

Na żadne z tych pytań nie ma aktualnie odpowiedzi. Nie wiem, co stałoby się, gdyby przedstawicielem zawodników został choćby Aleksander Śliwka, który obecnie gra w Japonii i z naturalnych przyczyn nie byłby w stanie pojawić się na żadnym zebraniu zarządu. Gdyby jakimś cudem przyjechał na zarząd, to nie wyobrażam sobie, by wybierał sobie późniejszego trenera.

Mam wrażenie, że ustawa została przygotowana, by dobrze prezentowała się jako całość, ale zupełnie zaniedbano szczegóły. A przecież nowelizacja ma wejść w życie już od stycznia 2025 roku.

Dwa tygodnie temu byliśmy w ministerstwie i muszę przyznać, że po tym spotkaniu pozostało wiele kwestii wymagających wyjaśnienia. Czekamy na wskazówki.

Rozmawiał Mateusz Puka, dziennikarz WP SportoweFakty

Komentarze (36)
avatar
zgryźliwy
10.12.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Obowiązkowo w zarządach: jedna blondynka i co najmniej jeden mańkut. Tych ludzi nie można dyskryminować. W następnej kolejności: przedstawiciel LGBT. 
avatar
jan kowalski
10.12.2024
Zgłoś do moderacji
2
1
Odpowiedz
Nitras jak Bob budowniczy . Czego się dotknie , spierniczy . Od Trzaskowskiego się uczył . 
avatar
witesz
9.12.2024
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
To jest sprzeczne z prawami człowieka.
Nikt nie ma prawa nikogo pytać czy uważa się za kobietę czy mężczyznę.
Lewicy zawsze było bardzo blisko do faszyzmu! 
avatar
Zbigniew Pieniążek
9.12.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
rozgonić tę bandę wiecznych działaczy którym przeszkadzają w działaniu sportowcy. 
avatar
SailorRipley39
9.12.2024
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Zamiast zmian strukturalnych w zabetonowanych związkach sportowych, zmianie systemu szkolenia i transparentnego finansowania (oprócz siatkówki, bo tu ma to jakieś ręce i nogi), jest wdrażanie l Czytaj całość
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.