Serie A1: Skrajnie różne rezultaty zespołów Polaków

Niedzielne spotkania zespołów Polaków w Serie A1 rozegrały się ze zmiennym szczęściem. Lube Banca Marche Macerata zapisała na swoim koncie zwycięstwo za trzy punkty nad Trenkwalderem Modeną, ale Prisma Taranto uległa w trzech setach drużynie z Piacenzy. Itas Diatec Trentino swój mecz rozegrał w sobotę, zwyciężając 3:0 beniaminka Andreoli Latinę.

Anna Dmochowska

Lube Banca Marche Macerata w pierwszej kolejce rundy rewanżowej podjęła Trenkwalder Modenę i po wyrównanym spotkaniu wygrała z sąsiadem w tabeli 3:1. Dzięki trzem punktom za to zwycięstwo zespół Sebastiana Świderskiego awansował w tabeli Serie A1 o jedną lokatę, wyprzedzając niedzielnego rywala. To jeszcze nie ostatnie w tym roku spotkanie podopiecznych Ferdinando De Giorgiego z siatkarzami z Modeny: już 30 grudnia zmierzą się z nimi ponownie w ćwierćfinale Pucharu Włoch. Po niedzielnym pojedynku Lube ma więc przewagę psychologiczną.

Oba zespoły grały porównywalnie w ataku (54 proc. Lube, 59 proc. Trenkwalder), przyjęciu (53 proc. Lube, 59 proc. Trenkwalder) i bloku (po 9 punktowych), ale to gospodarze popełniali mniej błędów (5 błędów Lube, 14 Trenkwalder) i bardziej ryzykowali zagrywką. Jak zwykle też najbardziej eksploatowanym zawdonikiem Lube był Igor Omrcen (21 pkt, 63 proc. w ataku), ale nie był najlepiej punktującym w tym pojedynku. Częściej piłki w arkiet rywala wbijał kubański przyjmujący przyjezdnych, Angel Denis (23 pkt, 64 proc. w ataku). MVP spotkania wybrano zaś rozgrywającego gospodarzy, Valerio Vermiglio.

Runda reważowa gorzej rozpoczęła się dla zespołu Zbigniewa Bartmana. Jego Prisma Taranto w trzech setach uległa CoprAtlantide Piacenzie. Gospodarze od początku spotkania narzucili gościom swój rytm gry, w obu pierwszych setach wychodząc na ośmiopunktowe prowadzenie (16:8). Tylko w ostatniej partii siatkarze z Tarentu zdołali podjąc wyrównaną walkę, uzyskując nawet przewagę nad rywalami (8:6, 16:14), ale końcówka należała już do aktualnych mistrzów Włoch.

Mimo przegranej swojego zespołu Zbigniew Bartman zaprezentował się przyzwoicie. Polak zapisał na swoim koncie osiem punktów, w tym asa serwisowego. Jego skuteczność w ataku wyniosła 41 proc., a przyjęcie utrzymywał na poziomie 53 proc. (pozytywne) i 47 proc (perfekcyjne).

Wyniki 1. kolejki rundy rewanżowej:
Marmi Lanza Verona - Bre Banca Lannutti Cuneo 1:3 (25:23, 18:25, 20:25, 22:25)
Andreoli Latina - Itas Diatec Trentino 0:3 (23:25, 22:25, 23:25)
Tonno Callipo Vibo Valentia - Aran Cucine Abruzzo Pineto 3:1(25:22, 25:19, 23:25, 25:23)
Acqua Paradiso Monza - RPA-LuigiBacchi.it Perugia 3:2 (18:25, 24:26, 25:20, 25:21, 17:15)
CoprAtlantide Piacenza - Prisma Taranto 3:0 (25:18, 25:17, 25:21)
Lube Banca Marche Macerata - Trenkwalder Modena 3:1 (25:23, 22:25, 26:24, 25:22)
Sisley Treviso - Esse-ti Carilo Loreto 3:0 (25:17, 27:25, 25:16)
Pauzuje: Yoga Forlì