II liga mężczyzn: Krajobraz po Burzy

Nic tak nie cieszy kibiców, jak walka do ostatniego spotkania. Toteż mecz o pierwsze miejsce na koniec fazy zasadniczej pomiędzy AZS Zielona Góra a Grześkami Kalisz nie zawiódł oglądających je kibiców. Fotel lidera ustalony został dopiero w tie breaku, gdzie szczęśliwie wygrali gospodarze. Teraz obie drużyny mogą spokojnie przygotowywać się do dalszej fazy rozgrywek, choć jak widać forma obu rośnie. Było to udane preludium do fazy play off, gdzie o cztery miejsca premiowane grą w pierwszej lidze, w szranki stanie szesnaście równorzędnych ekip.

Paweł Siejak

Grupa 1

Przepiękny finisz zespołów walczących w grupie. O pierwszym miejscu decydował tie break w ostatnim spotkaniu. Zielonogórzanie w końcu zajęli na finiszu fotel lidera. Lecz prawdziwa gra rozpocznie się dopiero w play out.

Poznaniacy chcieli mieć wolny weekend, więc spotkanie z rezerwami Trefla rozegrali awansem w tygodniu. Niemniej jednak nie odpuścili rywalom, którzy pilnie szukali punktów, ogrywając ich w trzech setach.

Znając wynik ze stolicy Wielkopolski o ostatecznej kolejności w dole tabeli decydował bezpośredni mecz pomiędzy Orionem a Czarnymi Pruszcz Gdański. Gospodarze w pełni wykorzystali własną halę i to oni zajęli ostatecznie ósme miejsce.

Grający o pietruszkę Chemik w Sulęcinie zdołał urwać tylko seta, choć gospodarzom i tak komplet punktów miejscowych do pierwszej czwórki nie wprowadził.

O uzupełnienie górnej czwórki grał Krispol Września z Cuprum Lubin. Oba zespoły ostatnio imponowały seryjnymi zwycięstwami, więc zanosiło się na wyrównaną rywalizację. Gospodarze by wyprzedzić rywala w tabeli musieli wygrać do zera. Cały plan jednak legł w gruzach już po pierwszym przegranym secie. Gospodarzy przerosła chyba presja wyniku i dali się szybko obić w godzinę z prysznicem. Choć cel na ten sezon, czyli utrzymanie się w pełni został zrealizowany.

Rozstawienie w fazie Play-Off o pierwszą ligę:
AZS UZ Zielona Góra (1 miejsce) - MKS Cuprum Mundo Lubin (4 miejsce)
KS Colman Grześki Hellena Kalisz (2 miejsce) - KS AZS UAM Poznań (3 miejsce)

Zakończyły sezon w środku ligowej stawki:
STS Olimpia Sulęcin (5 miejsce)
Krispol Września (6 miejsce)

Rozstawienie w fazie Play-Out o utrzymanie się w drugiej lidze:
Chemik Bydgoszcz (7 miejsce) - MKS Czarni Pruszcz Gdański (10 miejsce)
MSKS Orion Sulechów (8 miejsce) - Trefl II Gdańsk (9 miejsce)

Grupa 2

Była Burza, były emocje, nie ma Burzy i emocji brak. Tak można w skrócie podsumować ostatnią kolejkę trzeciej grupy. Wycofanie się wrocławskiego zespołu niemal wszystkim zapewniło pozostanie w lidze, dodatkowo uszczęśliwiło Bzurę, która raczej do pierwszej czwórki się nie paliła.

Skra jak na lidera przystało pojechała do Częstochowy jako faworyt. W spotkaniu już bez jakiejkolwiek rangi oba zespoły podzieliły się punktami, choć wygrali bełchatowianie.

Ubiegłoroczny mistrz tej grupy Rosiek Syców gładko wygrał na wyjeździe z SMS II Spała. Choć kibice na koniec sezonu mieli wyższe oczekiwania co do swojego zespołu, a miejsce w środku stawki to chyba jednak dla nich spory niedosyt.

Victoria walczyła o handicap w Play-Out, więc chciała pokonać u siebie Sudety. Jednak goście po zamieszaniu z odejmowaniem punktów za mecze z Burzą, wciąż byli zagrożeni utratą drugiego miejsca. Odpuszczania nie było i wygrał zespół z Kamiennej Góry, nie dając miejscowym nawet seta.

Teoretycznie Czarni Rząśnia przy niekorzystnym wyniku Sudetów mogli wskoczyć oczko wyżej w tabeli, lecz najważniejsza do tego była wygrana w Rybniku. Miejscowi jednak postawili wysoko poprzeczkę i dość niespodziewanie ograli faworyta 3:2, więc Czarni na finiszu ligi nie zmienili już swego trzeciego miejsca.

KPS Skra II Bełchatów (1 miejsce) - MKS Bzura Ozorków (4 miejsce)
MKS Sudety Meblomarket Kamienna Góra (2 miejsce)- LKS Czarni Wirex Rząśnia (3 miejsce)

MKS Rosiek Syców (5 miejsce)
Delic Pol Norwid Częstochowa (6 miejsce)
TS Volley Rybnik (7 miejsce) - wolny los w Play-Out

AZS Politechnika Opolska Cementownia Odra (8 miejsce) - TS PWSZ Victoria Wałbrzych (9 miejsce)

Grupa 3

Umiarkowany spokój mieliśmy w tej grupie na finiszu. By zająć czwarte miejsce na koniec fazy zasadniczej, AS Białołęka musiał zdobyć choć oczko. Jednak siatkarze Piotra Szulca wykonali plan z nawiązka w trzech setach ogrywając Lechię Tomaszów.

Jak się też później okazało, goniąca Asa Wilga, co prawda wygrała w Warszawie z akademikami, ale tylko za dwa oczka, ostatecznie zajmując piąte miejsce. Miejscowym na pocieszenie zostało wywalczone siódme miejsce.

W spotkaniu na szczycie pomiędzy Ósemką Siedlce a Czarnymi Radom emocji było jak na lekarstwo. Gładko wygrali miejscowi zapewniając sobie drugie miejsce. Trzecie przypadło gościom.

Trwał tez wyścig o jak najlepsze miejsce przed Play-Outem. Legia pojechała na spotkanie do lidera, jednak wróciła z niczym i ostatecznie zajęła ósmą lokatę. Lechia jak wspomnieliśmy wcześniej poległa również za trzy punkty, więc układ od poprzedniej kolejki się już nie zmienił.

Olsztynianie spokojnie w trzech odsłonach ograli najsłabszy zespół tej grupy i zakończyli już sezon na szóstym miejscu.

Pekpol Ostrołęka (1 miejsce) – KS AS Białołęka (4 miejsce)
Ósemka Siedlce (2 miejsce) - RCS Czarni Radom (3 miejsce)

GTS Peiying Wilga Garwolin (5 miejsce)
KS AZS II UWM Olsztyn (6 miejsce)

AZS UW Warszawa (7 miejsce) - KKS Armat Kozienice (10 miejsce)
SKF Legia Warszawa (8 miejsce) - KPS RKS Lechia Tomaszów Mazowiecki (9 miejsce)

As Białołęka - Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:0
AZS UW Warszawa - Peiying Wilga Garwolin 2:3
Ósemka Siedlce - Czarni Radom 3:0
AZS II UWM Olsztyn - Armat Kozienice 3:0
Pekpol Ostrołęka - Legia Warszawa 3:1

Grupa 4

Wyścig o miejsca 2-4 zakończony. O ile wygrane Politechniki w Skarżysku czy też Wandy w Raciborzu były do przewidzenia, o tyle spotkanie w Będzinie było wielką zagadką. Pewny pierwszego miejsca MOS podejmował Wisłok, któremu wygrana dawała miejsce w pierwszej czwórce. Jednak ku zadowoleniu miejscowych kibiców, gospodarze na układy nie poszli i w czterech setach uporali się z rywalem.

Bitwę nerwów mieliśmy w derbach Podkarpacia. Błękitni walczyli o siódme miejsce bezpośrednio z rezerwami Resovii. O końcowej kolejności zadecydował tie break, którego wygrali miejscowi.

W ostatnim spotkaniu tej grupy Karpaty bez problemów odprawiły z kwitkiem Górnika, zapewniając sobie pierwsza czwórkę.

MKS MOS Interpromex Będzin (1 miejsca) - PWSZ Karpaty Krosno (4 miejsce)
KU AZS Politechnika Krakowska (2 miejsce) - KS Wanda Kraków (3 miejsce)