Dominikana najlepszą drużyną obu Ameryk!

Nie Brazylijki, nie Amerykanki, nie Kubanki, a właśnie Dominikana okazała się najlepszą drużyną obu Ameryk. Główne faworytki do zwycięstwa, czyli ekipa Canarinhos, już po fazie grupowej odpadła z rywalizacji o medale i przede wszystkim nie zakwalifikowała się do przyszłorocznej edycji World Grand Prix. Dominikanki w półfinale wyeliminowały innego faworyta - Amerykanki, po czterosetowym pojedynku.

Dominikana w drodze do zwycięstwa już w fazie grupowej przyczyniła się do wyeliminowania Brazylii. Podopieczne Marcosa Kwieka pokonały ekipę Canarinhos 3:1. Wicemistrzynie świata w grupie wygrały tylko jedno spotkanie z najsłabszą Kanadą. Później w fazie play-off były zmuszone walczyć zaledwie o miejsca 5-10. Ostatecznie skończyły rywalizację na ósmym miejscu.

Do półfinału bezpośrednio zakwalifikowali się zwycięscy grup, a niepokonanymi ekipami w tej fazie okazały się zespoły Kuby i USA. O pozostałe dwa miejsca, w dwóch ćwierćfinałach walczyły drużyny z miejsc 2-3. Dzięki temu Kubanki i Amerykanki miały dzień wolnego. Ostatecznie przeciwnikami tych dwóch reprezentacji stały się ekipy Peru i Dominikany. Doba odpoczynku najwyraźniej źle wpłynęły na zwyciężczynie grup. Zostały wybite z rytmu meczowego i przegrały półfinałowe rywalizacje. Pozostała im tylko walka o trzecie miejsce. Na najniższym stopniu podium stanęła reprezentacja USA, która bardzo łatwo pokonała Kubę 3:0. W takim samym stosunku Dominikana pokonała drużynę Peru i może cieszyć się ze zwycięstwa w Pucharze Panamerykańskim.

Drużyny, które doszły do półfinału automatycznie zakwalifikowały się do przyszłorocznej edycji World Grand Prix.

- To jest moje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Panamerykańskim, ale drugi triumf w roli trenera Dominikany, ponieważ wygraliśmy Norceca Continental - powiedział Marcos Kwiek, szkoleniowiec reprezentacji Dominikany. - Pracujemy bardzo ciężko by wejść do elity i w tym momencie zdobyliśmy respekt. Poprawiliśmy obronę i przyjęcie, jesteśmy gotowi na najwyższe wyzwania.

Klasyfikacja końcowa:

1. Dominikana

2. Peru

3. Stany Zjednoczone

4. Kuba

5. Argentyna

6. Portoryko

7. Kanada

8. Brazylia

9. Meksyk

10. Trinidad & Tobago

11. Kostaryka

Nagrody indywidualne:

Najlepsza punktująca: Kenia Carcaces (Kuba)

Najlepsza atakująca: Sarai Alvarez (Peru)

Najlepsza zagrywająca: Kelly-Anne Billingy (Trynidad i Tobago)

Najlepsza blokująca: Lisvel Eve (Dominikana)

Najlepsza rozgrywająca: Elena Keldibekova (Peru)

Najlepsza przyjmująca: Brenda Castillo (Dominikana)

Najlepsza broniąca: Brenda Castillo (Dominikana)

Najlepsza libero: Brenda Castillo (Dominikana)

MVP: Prisilla Rivera (Dominikana)

Komentarze (0)