WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Kto stawia wojsko na baczność? (cz. I)

Trener-dyktator nie ma fantazji, trener-przyjaciel nie budzi respektu. Filozofii trenerskich jest tyle, ile szkoleniowców, aczkolwiek istnieją dwa podstawowe typy współpracy z grupą sportową. Wspomniane metody określiłabym jako konfrontację serca i rozumu.
Magdalena Gajek
Magdalena Gajek

Typ pierwszy uważa, że w sporcie najważniejsze są relacje pomiędzy poszczególnymi siatkarzami oraz zawodnikami a trenerem. Dobra współpraca w tym ujęciu opiera się na wzajemnym zaufaniu w przyjaznej atmosferze. Szkoleniowiec szczególnie przywiązujący wagę do nastroju w zespole, darzy sympatią nawet mało wartościowego zawodnika z punktu widzenia sportowego. Nikogo nie faworyzuje i dba o samopoczucie każdego z graczy z osobna.

- Atmosfera w drużynie to podstawa, nie tylko jeśli chodzi o relacje trener-zawodnik, ale także o kontakt siatkarzy z władzami klubu. Zespół musi ze sobą współdziałać, dlatego podczas zgrupowań integracja jest ważnym elementem. Szkoleniowiec wiedzę o charakterach zawodników powinien wykorzystywać podczas spotkań. Negatywne emocje, jakie rodzą się pomiędzy członkami drużyny uwidaczniają się, kiedy zespół zaczyna po prostu przegrywać - mówi Stanisław Gościniak, były trener reprezentacji Polski mężczyzn w różnych kategoriach wiekowych, w rozmowie z naszym portalem.

Szkoleniowiec drugiego typu jest nastawiony przede wszystkim na zadanie, czyli jego głównym cel to osiągnięcie zamierzonego wyniku bez względu na sytuację. Nastrój w grupie i stosunki międzyludzkie pomiędzy współpracownikami są mniej ważne. Mawia się, że dobry szkoleniowiec ma swoich ulubieńców i nie ukrywa tego, dlatego też przywódca typu drugiego, nawet nieświadomie, darzy większą sympatią zawodników perspektywicznych lub odnoszących sukcesy.

- Rzeczywiście każdy trener ma swoich faworytów, a oceny szkoleniowców są bardzo subiektywne. Staram się dbać o wyniki sportowe, ale też nie zapominam o relacjach międzyludzkich. Zawodnicy są od siebie uzależnieni choćby poprzez przepisy, dlatego zespół musi ze sobą współdziałać - komentuje Grzegorz Wagner w rozmowie z portalem SportoweFakty.pl. - Teraz mam okazję współpracować z kobietami, które inaczej reagują na dyscyplinę treningową, ale na szczęście nie mam z drużyną żadnych problemów - dodaje nowy trener BKS-u Aluprofu Bielsko-Biała.

Przywódca może być równocześnie nastawiony na wyniki pracy i na dobre traktowanie zawodników, ale na szczęście ludzie z natury są niedoskonali. W związku z tym zaleca się, aby dwaj trenerzy uzupełniali się nawzajem. Jeżeli selekcjoner główny nastawiony jest na wyniki, to jego zastępca powinien bardziej dbać o atmosferę w zespole.

Naturalnie zawodnicy ceniący przyjazne relacje międzyludzkie chętniej współpracują ze szkoleniowcem również zwracającym uwagę na atmosferę w grupie. Gracze odznaczający się wysokim poziomem motywacji znajdą nić porozumienia z trenerem, który szczególną wagę przypisuje zadaniom. Sposób prowadzenia treningu oraz stosunek do konkretnych graczy musi zmieniać się w zależności od okoliczności, ponieważ każdy zawodnik stanowi na szczęście indywidualność.

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (3):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • totus3 0
  to jakim typem jest trener Castellani który niby nastawia sie na relacje partnerskie ale faworyzuje jednychkosztem drugich (patrz nierowne przydzielanie urlopow i niedawanie szans niektorym zawodnikom ktorzy podpierają sciany na treningach i meczach).
  Odpowiedz Zgłoś
 • expert 0
  Dobry trener powinien jedną ręką trzymać zawodników za jaja (zawodniczki też :)) a drugą ręką za serce :) Dobra i zgrana pod wszystkimi względami drużyna pokona wszystkich i wszystko. Także swoje słabości :)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Radko 0
  Moim zdaniem trener-dyktator, takim jak był Hubert Wagner, nie ma szans w obecnym sporcie. Oczywiście, należy dbać o dyscyplinę, ale bez przesady
  Odpowiedz Zgłoś
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (3)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×