Druga wygrana mistrzyń Polski - po II dniu turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Bielska-Białej

Drugi dzień międzynarodowego turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Bielska-Białej dostarczył sporych emocji. Najpierw Denso Airybees pokonał po pięciu setach Organikę Łódź. Natomiast w drugim meczu BKS Aluprof ograł turecki Galatasaray 3:0. Trzecia partia zakończyła się po emocjonującej walce wynikiem 33:31 dla gospodyń.

Paweł Sala
Paweł Sala

Jako pierwsze na parkiet hali przy ulicy Rychlińskiego wyszły drużyny Denso Airybees oraz Organiki Łódź. Japońskie zawodniczki miały już na koncie jedno zwycięstwo w piątkowym starciu z Galatasarayem. Natomiast łodzianki łatwo uległy gospodyniom imprezy.

Mecz był bardzo wyrównany. Pierwsze dwie partie zakończyły się na przewagi. Organika miała problemy ze skończeniem ataków, bowiem zawodniczki Denso grały dobrze w defensywie. Łodzianki z kolei lepiej radziły sobie na siatce, gdzie miały wyraźną przewagę wzrostu. Organika prowadziła już 2:1 w setach, aby ulec w kolejnej partii rywalkom 20:25. Potrzebny był więc tie-break. W nim na ławce japońskiej drużyny wręcz wrzało. Ogłuszający doping zawodniczek rezerwowych i sztabu szkoleniowego Denso niósł Japonki do boju. Po walce na przewagi ostatecznie to one triumfowały 20:18.

W zespole Organiki zabrakło już Karoliny Kosek i Katarzyny Zaroślińskiej, które dołączyły już do przygotowującej się na zgrupowaniu w Szczyrku kadry reprezentacji Polski.

Denso Airybees - Organika Budowlani Łódź 3:2 (24:26, 27:25, 23:25, 25:20, 20:18)

Denso: Yoshiko Yano, Sakura Kumagi, Chikako Okuda, Nanami Inoue, Miku Izuoka, Yuko Suzuki, Yuka Sakurai (libero) oraz Risa Ishii, Eri Hosoda, Shoko Omura, Saki Mashiba.

Organika: Michela Teixeira, Julia Shelukhina, Marta Wójcik, Sylwia Wojcieska, Joanna Mirek, Kathleen Olsovsky, Katarzyna Ciesielska (libero) oraz Marta Szymańska, Katarzyna Bryda.

Bielszczanki, które bardzo dobrze rozpoczęły ten turniej wygrywając łatwo z Organiką zmierzyły się w drugim meczu z tureckim Galatasarayem Stambuł. W bielskim zespole zabrakło tym razem Bereniki Okuniewskiej, która wraz z Anną Barańską udała się na zgrupowanie kadry do Szczyrku. Pojawiły się za to - w przeciwieństwie do meczu piątkowego - dwie nowe siatkarki BKS: Joanna Frąckowiak oraz Gabriela Wojtowicz.

Pierwszy set rozpoczął się od badania przeciwnika, stąd mieliśmy wyrównaną grę. Po świetnym ataku Iwony Waligóry było po 16. Od tego momentu dopiero Aluprof przyspieszył. Dało to efekt w postaci prowadzenia 19:17, a wkrótce 22:19. Skuteczna gra na kontrze - zwłaszcza Waligóry - pozwoliła bielszczankom uzyskać przewagę i zwyciężyć w secie do 21.

Druga odsłona zaczęła się od serii zepsutych zagrywek z obu stron. Do tego doszło kilka autowych zagrań bielszczanek i to Turczynki prowadziły 14:11. Ich przewaga wzrosła w pewnym momencie aż do ośmiu "oczek" (20:12 dla Galatasaray). Wtedy jednak zadziałał bielski blok, w którym obudziła się Wojtowicz. BKS zdobywał punkt za punktem, a rywalki tylko przyglądały się znakomitym akcjom Wojtowicz i Waligóry. Ze stanu 12:20 Aluprof wyszedł na prowadzenie 21:20. Kolejne akcje mierzącej ponad 200 cm wzrostu Wojtowicz oraz atak po skosie Natalii Bamber dały wygraną miejscowym (25:23).

Najbardziej wyrównany był trzeci set. Turczynki za wszelką cenę chciały przedłużyć spotkanie, aby mieć szansę na korzystny rezultat. Gra była wyrównana (12:10, 18:19). Podopieczne Gokhana Edmana goniły wynik, bowiem bliższe zwycięstwa były gospodynie. BKS nie wykorzystał jednak piłki meczowej i mieliśmy walkę na przewagi. Po ataku Kelly Coimbry było po 28:28. Żadna z drużyn nie potrafiła przechylić szali na swoją korzyść. Dopiero przebudzenie się drugiej nowej siatkarki Aluprofu - Joanny Frąckowiak - od stanu 29:28 pozwoliło bielszczankom wygrać seta. Skuteczna Frąckowiak z pomocą koleżanek zwyciężyły 33:31 i w całym meczu 3:0.

BKS Aluprof Bielsko-Biała - Galatasaray Stambuł 3:0 (25:21, 25:23, 33:31)

BKS Aluprof: Gabriela Wojtowicz, Joanna Frąckowiak, Iwona Waligóra, Katarzyna Skorupa, Jolanta Studzienna, Natalia Bamber, Agata Sawicka (libero) oraz Anna Kaczmar, Karolina Ciaszkiewicz.

Galatasaray: Kelly Coimbra, Ivana Djerisilo, Arzu Gollu, Vesna Citaković Djurisiz, Uslu Eryuz, Dilara Bilge, Funda Bilgi (libero) oraz Merve Dalberer, Gozde Dal, Gamze Alikaya, Ebru Elhan.

Klasyfikacja po II dniu XX Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Bielska-Białej

M. Zespół Punkty Sety Małe Punkty
1 BKS Aluprof 6 6:0 158:122
2 Denso Airybees 4 6:4 232:206
3 Galatasaray Stambuł 1 2:6 187:196
4 Organika Budowlani 1 2:6 161:194

Program III dnia XX Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Bielska-Białej (3.10.2010 - niedziela): 12:00 Galatasaray - Organika Budowlani 14:00 BKS Aluprof - Denso 15 minut po zakończeniu ostatniego spotkania uroczyste zakończenie turnieju i wręczenie nagród.