Reprezentacja Czech będzie rywalem Polski w drugim spotkaniu mistrzostw Europy, które już w najbliższy piątek rozpoczną się we Włoszech i Serbii. Siatkarki zza naszej południowej granicy wydają się najgroźniejszym przeciwnikiem brązowej drużyny poprzednich mistrzostw starego kontynentu. To zdecydowanie najbardziej utytułowana ekipa, z którą na pierwszym etapie czempionatu przyjdzie zmierzyć się zespołowi prowadzonemu przez Alojzego Świderka.
Aktualnie Czeszki zajmują 21. miejsce w rankingu FIVB. To dwanaście pozycji niżej niż Polska. Największe sukcesy reprezentacja ta osiągnęła, występując jeszcze jako Czechosłowacja. Należy odnotować, że pierwsze mistrzostwa Europy odbyły się właśnie na terenie tego kraju. Do rozpadu tego kraju siatkarki wywalczyły jeden złoty (w 1958 roku), trzy srebrne (w 1949, 1955 i 1971 roku) oraz trzy brązowe medale (w 1950, 1967 i 1987 roku). Daje to tej drużynie szóste miejsce w klasyfikacji medalowej wszechczasów. Po zmianie ustroju i rozdzieleniu Czech i Słowacji ta pierwsza ekipa wywalczyła dwa medale: srebrny w 1993 roku, kiedy to były gospodyniami czempionatu i brązowy w 1997 roku. Pozwala jej to zajmować jedenaste miejsce w zestawieniu medalowym.
Czeska ekipa jest dość młoda. To mieszanka ciekawych siatkarek, obdarzonych niezłymi warunkami fizycznymi. Większość tej drużyny polscy kibice mieli okazję oglądać przed rokiem, gdyż Czeszki były jednym z uczestników II Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej, który odbywał się w katowickim Spodku. Zaprezentowały się wówczas bardzo poprawnie. Wyróżniającą się zawodniczką była przede wszystkim atakująca Aneta Havlickova, która była bardzo skuteczna i to do niej rozgrywające kierowały mnóstwo piłek. Dobrze znane polskiej publiczności są również Helena Horka (była zawodniczka BKS-u Aluprofu Bielsko-Biała) oraz rozgrywająca Lucie Muhlsteinova (związana ostatnio z Tauronem MKS Dąbrowa Górnicza), a także jej koleżanka z drużyny, wcześniej występująca w Banku BPS Muszynianka Fakro Muszyna – Ivana Plchotova.
Silna zagrywka i dobre rozpracowanie taktyczne atakujących czeskiej drużyny wydaje się podstawą, by móc ją pokonać. Skutecznie ustawiony blok i dobry kontratak powinny spowodować, że podopieczne Alojzego Świderka nie będą miały problemów z uporaniem się z zawodniczkami prowadzonymi przez Jiri Sillera. Zresztą, jeśli Polska chce liczyć się w walce o medale nie powinna bać się takich ekip jak Czechy.
Skład reprezentacji Czech na mistrzostwa Europy:
Rozgrywające: Michaela Jelinkova, Sarka Kubinova, Lucie Muhlsteinova, Pavla Vincurova
Przyjmujące: Vendula Adlerova, Sarka Barborkova, Barbora Gambova, Halena Havelkova, Helena Horka, Andrea Kossanyiova, Martina Jakubsova, Sarka Milicharkova
Środkowe: Magdla Kralikova, Anna Kallistova, Kristyna Pastulova, Ivana Plchotova, Ivona Svobodnikova
Atakujące: Aneta Havlickova, Eva Hodanova, Vendula Merkova, Tereza Vancurova
Libero: Julie Jasova