Relacje na żywo
 • wszystkie
 • MŚ 2022
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Częstochowa bez Tytanu AZS?!

Zespół Tytanu AZS Częstochowa na kartach ligowej siatkówki zapisał się złotymi zgłoskami. Częstochowski zespół od wielu lat znajduje się w ścisłej ligowej czołówce, śrubując przy tym pokaźny rekord występów w europejskich pucharach. Pod Jasną Górą dodatkowo pełnym blaskiem zaświeciły gwiazdy wielu obecnych i byłych reprezentantów kraju, którzy właśnie w Częstochowie stawiali pierwsze siatkarskie kroki. Od pewnego czasu więcej mówi się jednak o problemach trapiących Akademików, a prawdziwe trzęsienie ziemi wywołała pewna konferencja prasowa...

Adrian Heluszka
Adrian Heluszka
Jeszcze we wrześniu 2010 roku siatkarskie środowisko wstrzymało oddech, gdy jeden z najbardziej zasłużonych dla polskiej siatkówki klubów głośno powiedział o swoich problemach. Kością niezgody okazał się brak porozumienia z władzami miasta w kontekście zawarcia umowy na "świadczenie sportowej usługi reklamowej" na co wpływ miały niewystarczające środki finansowe w budżecie Urzędu Miasta przeznaczone na wsparcie klubów sportowych. - Brak nowej umowy pomiędzy miastem a klubem będzie skutkować w najbliższym czasie, według naszych wyliczeń już od połowy października, zawieszeniem zajęć treningowych w związku z brakiem środków na pokrycie kosztów wynajmu hali w Częstochowie. Zbiegnie się to z rozpoczęciem rozgrywek PlusLigi - poinformował wówczas prezes klubu, Konrad Pakosz. - Brak tej umowy stawia klub w trudnej sytuacji i naraża na śmieszność w oczach sponsorów. Nie ukrywam, iż w związku z pismem p.f. Prezydenta Miasta Częstochowy Piotra Kurpiosa będziemy zmuszeni do podjęcia drastycznych kroków, włącznie z rezygnacją z treningów w Hali Polonia - dodał, wprawiając wręcz w osłupienie wszystkich zgromadzonych. Po otrzymaniu "zielonego światła" od akcjonariuszy klubu, Pakosz ogłosił otwarty przetarg na nazwę miasta, gminy lub powiatu, który będzie mógł zagościć w nazwie klubu. W praktyce oznacza to tyle, że zespół będzie mógł występować pod "banderą" dowolnego miasta, gminy, czy powiatu. Zwycięzca przetargu uzyska także prawo do umieszczenia własnego logo na koszulkach zawodników i sztabu szkoleniowego, a najczarniejszy scenariusz patrząc z punktu widzenia częstochowskiego klubu - zakładał również przenosiny klubu do innego miasta i tym samym zniknięcie ze sportowej mapy Częstochowy. Z biegiem czasu sprawa trochę ucichła, ale pozostawiła swoje piętno w świadomości wielu ludzi. Od wspomnianej konferencji prasowej minął już ponad rok. Postaraliśmy się jednak odświeżyć sprawę i zapytać, czy nad klubem wciąż wisi widmo przenosin do innego miasta. - Osobiście nie wyobrażam sobie takiej sytuacji - podkreśla prezes Akademików, Konrad Pakosz. - Wspomniana konferencja prasowa zmieniła niewiele, choć generalnie nasza współpraca z władzami miasta zawsze była dobra. Z naszej strony uważam, że wręcz wzorowa. Odnoszę nieodparte wrażenie, że wiele osób niestety nie zrozumiało celu, jaki mieliśmy przedstawiając całą sytuację w takim, a nie innym świetle. Przeniesienie klubu do innego miasta to utrata tożsamości. Jest to równoznaczne z tym, że klub sportowy w danej społeczności lokalnej przestaje istnieć - nakreśla skalę problemu prezes.
Częstochowskiej drużynie póki co nie grożą przenosiny do innego miasta
Dramatyczny apel o pomoc przedstawiony przez działaczy klubu nie przeszedł jednak do końca bez echa. Wiele wskazuję na to, że w 2012 roku w budżecie miasta Częstochowy znajdzie się więcej środków dla klubu. Każda dodatkowa złotówka w dobie kryzysu jest na wagę złota. - To prawda, ale skutków decyzji podejmowanych na przestrzeni poprzednich lat w ciągu kilkunastu miesięcy się nie zmieni. Na to potrzeba, co najmniej kilku lat, a w tym czasie konkurencja jest już daleko z przodu - dodaje prezes. Wydaje się, że niesnaski na linii klub-miasto zostały zażegnane i mamy do czynienia z wyraźnym ociepleniem stosunków. - Radni miasta Częstochowy wyrażają zainteresowaniem sportem i chcą się go uczyć. To bardzo pozytywne i jako klub występujący chyba w najlepiej zorganizowanej lidze zawodowej w naszym kraju postaramy się, wykorzystując nasze rozległe kontakty im w tym pomóc. Mam nadzieję, że spotkania, które planujemy zorganizować będą merytoryczne - miłym akcentem kończy Konrad Pakosz.

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.
Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (5)
 • 19AZS45 Zgłoś komentarz
  andre haha chyba jesteś z pod znaku barana ? niech wruci prezes któr uderzył bonkiewicza w twarz kumaci wiedzą o kogo chodzi
  • andre Zgłoś komentarz
   Ja uważam że zespół trzeba koniecznie przenieść do innego, bogatszego w sponsorów miasta.A wszystko to dla rozwoju siatkarzy grających w tym klubie.
   • mak Zgłoś komentarz
    trzeba iść śladem Włókniarza i gruntownie odświeżyć zarząd, inaczej nie będzie miał kto grać na nowej hali
    • Ruskov Zgłoś komentarz
     Pakosz wracaj do radia ! FON-ki już co prawda nie ma, ale może w Radiu Jura Cie przyjmą. Ewentualnie pozostaje telewizja "Orion".
     • mistrzuniu Zgłoś komentarz
      Ja jednak myślę,że gwarantem rozwoju klubu jest rezygnacja ze stanowiska pana Pakosza.Większego nieudacznika nigdy nie widziałem
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×