WGP grupa L: Włoszki z kompletem punktów

W tajwańskim turnieju WGP, oprócz gospodyń i Polek, występują reprezentacje Włoch i Dominikany. Piątkowe spotkanie tych drużyn zakończyło się zwycięstwem Europejek w czterech setach.

Agnieszka Kaszuba

Turniej na Tajwanie, w którym biorą udział także Polki, zainaugurowało spotkanie reprezentacji Włoch i Dominikany. Oba te zespoły spisują się w tegorocznym World Grand Prix bardzo przeciętnie. Włoszki po dwóch turniejach zajmowały fatalną, 12. pozycję, a ich rywalki były na 14. miejscu.

Drużyny przystąpiły do piątkowego pojedynku w nieco innych składach niż te, które kibice oglądali w ich poprzednich meczach. Przez całą pierwszą partię nieznaczna przewaga znajdowała się po stronie Europejek, choć Dominikanki stawiały zacięty opór. Jeszcze przy stanie 23:20 trener Kwiek próbował zmobilizować podopieczne do odrabiania strat, ale było o wiele za późno. Początek drugiej partii również nie okazał się udany w wykonaniu siatkarek z Karaibów. Przy zagrywce Cateriny Bosetti ich rywalki odskoczyły aż na pięć oczek (11:6). Włoszki, nawet w odmłodzonym składzie, nie mogłyby zmarnować takiej przewagi. Atak Sereny Ortolani zakończył seta (25:17). Trzecia odsłona pojedynku miała być tylko formalnością. Dominikanki przegrywały 9:16 na drugiej przerwie technicznej, ale później zerwały się do walki. Reprezentacja Italii nie wykorzystała kilku piłek meczowych i ostatecznie przegrała seta. To dodało jej skazywanym na porażkę przeciwniczkom skrzydeł. Przy stanie 8:11 trener Bracci musiał poprosić o czas. W końcówce zespoły długo walczyły punkt za punkt. Atak Cristiny Bercellini w końcu wyprowadził Europejki na prowadzenie (20:18). Tym razem Włoszki nie straciły już koncentracji, a Bosetti zakończyła spotkanie.

Zwyciężczynie ostatniego Pucharu Świata przeważały w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, a ich dominacja najbardziej widoczna była w bloku (18:10). Najwięcej punktów dla swojej drużyny zdobyła Serena Ortolani (23 oczka).

Włochy - Dominikana 3:1 (25:20, 25:17, 25:27, 25:21)

Włochy: Anzanello, Barcellini, Rondon, Bosetti, Ortolani, Pisani, Sirressi (libero) oraz De Gennaro, Gennari.

Dominikana: Perez, Echenique, Rondon, Rivera, Pena, Mambru, Caso (libero) oraz Fersola, Marte, Nunez, Fernandez (libero).