Tytuł obroniony po świetnej grze - relacja ze spotkania Trentino Volley - Sada Cruzeiro

W finałowym meczu Klubowych Mistrzostw Świata siatkarzy w Katarze, Trentino Volley pewnie pokonało Sada Cruzeiro i obroniło tytuł zdobyty przed rokiem.

Tomasz Rosiński

Początek finału KMŚ był wyrównany, z mocnymi atakami z obydwu stron, chociaż ze sporą ilością błędów na zagrywce (7:6). Po punkcie w kontrataku Osmanego Juantoreny, na czteropunktowe prowadzenie wyszli zawodnicy Trentino Volley (10:6). Spektakularny pojedynczy blok Jana Stokra na Mauricio dał włoskiej drużynie prowadzenie 15:9. Imponowała organizacja i dynamika gry podopiecznych Radostina Stojczewa, którzy w końcowym etapie I seta zdecydowanie przeważali nad Sada Cruzeiro (20:13). Brazylijczycy nie byli już w stanie odrobić strat i przegrali inauguracyjną odsłonę spotkania 25:18.

Bardzo dobre ataki Mateja Kazijskiego dały obrońcom tytułu prowadzenie 5:3 na starcie drugiej partii. Na pierwszą przerwę techniczną obie ekipy schodziły przy wyniku 8:5 dla Trentino. Na boisku w zespole Sada Cruzeiro pojawił się Kubańczyk Joandry Leal, ale wciąż trwał koncert gry włoskiej drużyny (14:8). Przy jednej z akcji ogromnym poświęceniem popisał się Junatorena, który próbując podbić jedną z piłek wyskoczył poza bandy reklamowe (16:10). Trentino Volley starło się spokojnie kontrolować sytuację w drugiej odsłonie meczu (20:11), którą ostatecznie wygrało 25:15.

Na początku trzeciego seta Sada Cuzeiro starało się dorównywać wicemistrzom Włoch poziomem swojej gry (6:6; 12:12). Po ataku Juantoreny Trentino na drugiej przerwie technicznej prowadziło tylko 16:15 i zapowiadało to ciekawą końcówkę III partii. Skuteczne zagranie Douglasa ze środka siatki dało brazylijskiemu klubowi remis po 20, a chwilę później po ataku tego samego zawodnika Sada wyszło na prowadzenie (21:22). Od tego momentu gra była wyrównana (24:24) i wynik trzeciej odsłony spotkania miał się rozstrzygnąć na przewagi. Świetna gra Raphaela dała Trentino Volley piłkę meczową (28:27), a pojedynek zakończył autowy atak Filipe (29:27).

Trentino Volley - Sada Cruizero 3:0 (25:18, 25:15, 29:27)

Trentino Volley: Kazijski (17), Juantorena (14), Birarelli (5), Raphael (3), Djurić (4), Stokr (17), Bari (libero), Colaci (libero) oraz Lanza, Burgsthaler

Sada Cruzeiro: Wallace (12), Acacio (8), Mauricio (2), Filipe (8), Douglas (8), Arjona, Serginho (libero) oraz Gramignoli, Sanchez (1), Leal, Silva