Turniej Top Volley: Cannes triumfuje, szalony set w meczu o 3. miejsce

Emocje meczu finałowego Top Volley International przysłoniła kapitalna pierwsza partia spotkania gospodyń turnieju z Galatasaray Stambuł.

Michał Kaczmarczyk

Do finału rozgrywanego od 1989 roku turnieju dostały się najlepsze ekipy tegorocznej edycji: mistrzynie Francji z Cannes i brazylijskie SESI. Wielu kibiców spodziewało się pięciosetowej batalii, jednak po zwycięstwie zespołu z Kraju Kawy w drugiej partii podopieczne nieobecnego w Zurychu Yana Wanga przejęły inicjatywę na parkiecie i zasłużenie triumfowały w całym spotkaniu. Tym samym francuski hegemon zwyciężył w tych rozgrywkach po raz szósty.

O wiele więcej będzie się jednak mówiło o spotkaniu poprzedzającym wielki finał, w którym pogromca Banku BPS Muszynianki Fakro Muszyna, turecki Galatasaray Stambuł, pokonał w czterech setach Volero Zurych. Pierwszy set konfrontacji zakończył się nieprawdopodobnym w siatkówce rezultatem 48:46 dla Turczynek! Wielu kibiców już określa to wydarzenie jako "kosmiczne", z pewnością jest to jeden z najwyższych wyników seta w historii żeńskiej siatkówki. Porażka w tak zaciętym starciu nie zniechęciła Szwajcarek, w szeregach których wyróżniała się Nancy Carillo de la Paz. Gospodynie turnieju dzięki swojej postawie nie muszą wstydzić się porażki z wyżej notowanym przeciwnikiem.