WGP: Mistrzynie Europy lepsze od Włoszek, brązowe medale dla Serbek

Mistrzynie Europy, Serbki po pięciosetowym boju pokonały reprezentację Włoch i sięgnęły po brązowe medale w tegorocznym cyklu World Grand Prix.

Tomasz Rosiński

Początek niedzielnego starcia był wyrównany (8:8). Gra toczyła się niemal punkt za punkt aż do stanu 22:22. Za sprawą błędu rywalek i udanych kontrataków po obronach kolejne trzy akcje padły łupem Włoszek (22:25).

Włoskie siatkarki od startu drugiego seta kontynuowały swoją dobrą grę i wyszły na prowadzenie 10:5. Mistrzynie Europy nie były w stanie zbliżyć się do przeciwniczek, których przewaga wzrosła do siedmiu "oczek" (9:16). Kiedy było już 21:14 dla reprezentacji Włoch, wydawało się, że już nic w tej partii się nie wydarzy. Jednak Serbki za sprawą trudnych zagrywek i dobrej grze w bloku rozpoczęły pogoń za rywalkami, co im się udało (22:22)! W ataku brylowały Jovana Brakocević i Brankica Mihajlovic. Więcej zimnej krwi zachowały podopieczne Zorana Terzicia i skuteczną "czapą" doprowadziły do remisu w całym spotkaniu (25:23). Przez większą część III seta obydwie drużyny szły łeb w łeb (14:14). Dopiero w decydującej fazie tej partii reprezentantkom Włoch udało się wypracować pięć punktów przewagi (16:21), której tym razem nie roztrwoniły (20:25).

Serbia bardzo chciała zdobyć w tym pojedynku jakąś zdobycz punktową, żeby stanąć na najniższym stopniu podium World Grand Prix 2013 i bardzo ambitnie walczyła w czwartej odsłonie (10:8). Na drugiej przerwie serbskie siatkarki prowadziły 16:12 i były coraz bliżej doprowadzenia do tie-breaka. Serbki już nie dały się dogonić (21:15), dzięki czemu pojedynek miał się rozstrzygnąć w piątym secie (25:16).

W 5. odsłonie reprezentacja Italii dość szybko wyszła na prowadzenie 5:2, ale dobre zagrywki Maji Ognjenović i skuteczne ataki Brakocević sprawiły, że na tablicy świetlnej pojawił się remis, 5:5. To natchnęło mistrzynie Europy, które przyspieszyły swoją grę (10:7). Kadra Serbii już do końca kontrolowała sytuację (15:11) i zwyciężyła cały mecz 3:2.

Dzięki tej wygranej Serbki zapewniły sobie trzecie miejsce w Final Six WGP.

Serbia - Włochy 3:2 (22:25, 25:23, 20:25, 25:16, 15:11)

Serbia: Rasić, Brakocević, Nikolić, Krsmanović, Mihajlović, Ognjenović, Cebić (libero) oraz Molnar, Zivković.

Włochy: Costagrande, Guiggi, Camera, Bosetti, Diouf, Arrighetti, De Gennaro (libero) oraz Sorokaite.

Siatkówka na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów volleya i nie tylko! Kliknij i polub nas. Wolisz ćwierkać? Na Twitterze też jesteśmy!