WGP: Włoszki wygrały wojnę nerwów z Amerykankami!

Żeńska reprezentacja Włoch w Final Six World Grand Prix po bardzo wyrównanym meczu pokonała drużynę Stanów Zjednoczonych.

Tomasz Rosiński

Do tej pory ani Włoszkom, ani Amerykankom nie udało się odnieść zwycięstwa w turnieju finałowym WGP w Sapporo.

Sobotnie spotkanie od początku było wyrównane, a żadnej z ekip nie udało się wypracować sobie kilku punktowej przewagi (7:7). Dopiero po pierwszej przerwie technicznej dzięki skutecznym blokom reprezentantki USA wyszły na prowadzenie 14:8. Włoskie siatkarki grały źle i popełniały sporą ilość błędów własnych (13:20). Obraz pierwszej partii już do końca nie uległ zmianie i podopieczne Karcha Kiraly'ego dobrze rozpoczęły pojedynek (19:25).

Zespół Włoch na drugiego seta wyszedł bardzo zmobilizowany, co przełożyło się na wynik punktowy (8:6). Z czasem zawodniczkom z Italii udało się powiększyć prowadzenie do pięciu "oczek" (15:10). Udane bloki sprawiły, że Amerykanki dogoniły swoje rywalki w końcówce seta (19:19). Ostatnie słowo należało jednak do Europejek, którym udało się doprowadzić do remisu (25:22).

Pierwsza faza trzeciej odsłony należała do reprezentacji Stanów Zjednoczonych, w której nieźle radziła sobie Kimberly Hill (8:11). Włoszki do końca starały się ambitnie walczyć o zwycięstwo w tym secie, lecz ostatnie akcje lepiej rozegrały przeciwniczki (23:25).

Tylko do stanu 5:5 w czwartej partii trwała wyrównana walka. Od tego momentu swoją grę przyspieszyły zawodniczki prowadzone przez trenera Marco Mencarelliego (9:5). Amerykanki nie były już w stanie nic poradzić na dobrze dysponowane reprezentantki Włoch (18:12) i losy tego seta miały się rozstrzygnąć w tie-breaku (25:18).

Kiedy ekipa USA w piątej części meczu prowadziła 14:10, że to ona sięgnie po swoje pierwsze zwycięstwo w Final Six WGP. Nic bardziej mylnego, gdyż kolejne sześć akcji padło łupem Włoszek (16:14) i to one wygrały ten mecz!

Włochy - USA 3:2 (19:25, 25:22, 23:25, 25:18, 16:14)

Włochy: Guiggi, Sorokaite, Signorile, Arrighetti, Diouf, Costagrande, De Gennaro (libero) oraz Bosetti, Camera.

USA: Hill, Glass, Gibbemayer, Hildebrand, Harmotto, Murphy, Banwarth (libero) oraz Lichtman, Paolini, Fawcett, Hagglung.