Puchar Wielkich Mistrzów 2013: Powtórka z finału igrzysk, Rosja lepsza w klasyku od Brazylii!

Rosjanie, mistrzowie olimpijscy, przegrali dwa pierwsze sety, ale później się odrodzili i pokonali Brazylię w Pucharze Wielkich Mistrzów!

Tomasz Rosiński
Brazylijczycy mieli ochotę przerwać w tym spotkaniu pasmo porażek z Rosją w najważniejszych meczach ostatnich imprez siatkarskich (finał igrzysk i Ligi Światowej). Canarinhos na starcie sobotniego pojedynku grali dobrze w obronie i skuteczniej w ataku, co im przyniosło oczekiwane rezultaty w postaci zwycięstwa w dwóch pierwszych setach (20:25, 22:25). To sprawiło, że selekcjoner Sbornej - Andriej Woronkow - postanowił od początku trzeciej odsłony sięgnąć po swoich rezerwowych i wymienił niemal cały podstawowy skład rosyjskiego zespołu, zostawiając tylko na parkiecie Dmitrija Muserskiego oraz Dmitrija Ilinycha. Jak się później okazało te zmiany były strzałem w "10". Dobrze w bloku poczynał sobie Andriej Aszczew, a umiejętnie atakował Nikołaj Pawłow. Mistrzowie Europy byli pewni swego, dzięki czemu doprowadzili do tie-breaka (25:21, 25:17).

W piątej partii Kanarkowym przypomniały się demony z przeszłości, czyli finał igrzysk olimpijskich w Londynie, kiedy to wygrywając 2:0 w setach, ostatecznie polegli 2:3. Nie inaczej było i tym razem, gdyż reprezentacja Rosji szybko wyszła w tej części rywalizacji na prowadzenie 5:2, którego już nie oddała do końca meczu (15:9).

Nagrodę dla MVP otrzymał środkowy Muserski (20 pkt.), ale również na wyróżnienie w ekipie ze wschodu Europy zasłużył Ilinych (21 pkt.).
Rosjanie nie dali się pokonać Brazylijczykom i odnieśli trzecie zwycięstwo w Pucharze Wielkich Mistrzów Rosjanie nie dali się pokonać Brazylijczykom i odnieśli trzecie zwycięstwo w Pucharze Wielkich Mistrzów
Rosja - Brazylia 3:2 (20:25, 22:25, 25:21, 25:17, 15:9)

Rosja: Grankin (1), Apalikow (1), Spiridonow (1), Muserski (20), Ilinych (21), Michajłow (11), Gołubiew (libero) oraz Jermakow (libero), Makarow, Aszczew (7), Pawłow (10), Siwożelez (7).

Brazylia: Bruno (2), Sidao (10), Wallace (21), Lucarelli (14), Lucas (13), Mauricio (10), Mario (libero) oraz Raphael, Evandro (1), Souza, Fonteles (1).

MVP: Dmitrij Muserski (Rosja)