Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Startuje 12. Puchar Jelcyna

Obsada tegorocznej edycji rozgrywanego w Jekaterynburgu turnieju nie powala na kolana, ale i tak może być on atrakcyjny dla fanów żeńskiej siatkówki.
Michał Kaczmarczyk
Michał Kaczmarczyk

Jeszcze rok temu kibice zgromadzeni w Pałacu Sportu mogli oglądać w akcji kadry Kuby, Japonii, Włoch i (mocno odmłodzonej) Polski, w tym roku poza drużyną gospodyń trudno szukać nazwisk, które przyciągałyby tłumy na trybuny. W tegorocznych zmaganiach Pucharu Jelcyna, organizowanego od 2003 roku z inicjatywy wybitnego trenera jekaterynburskiej Urałoczki Nikołaja Karpola, poza Sborną wezmą udział reprezentacje Holandii, Bułgarii, Kazachstanu, Japonii i Dominikany, dlatego trudno będzie się dziwić, jeśli trzydniowe towarzyskie zmagania w Rosji pozostaną raczej niezauważone.

Rozgrywki będą szczególnie ważne dla drużyny dowodzonej przez Jurija Mariczewa, przygotowującej się do World Grand Prix i najważniejszej imprezy sezonu, czyli wrześniowych mistrzostw świata, na który Rosjanki bronią mistrzowskiego tytułu sprzed czterech lat. Już pierwszy tego typu turniej, czy zmagania w szwajcarskim Montreux pokazał, że reprezentacja Rosji najwyraźniej znalazła sposób na życie bez Lubow Sokołowej i Jekateriny Gamowej, mało tego, selekcjoner Rosjanek wykazał się godną podziwu zdolnością trafnej oceny potencjału kadrowiczek, umiejętnie wprowadzając do seniorskiej kadry perspektywiczne siatkarki jak Natalia Małych czy Jana Szczerban. Co prawda na mecze w Jekaterynburgu do drużyny narodowej wróciła część mistrzyń Europy z 2013 roku, ale w tym gronie nie ma największej gwiazdy tego zespołu Natalii Obmoczajewej. Kiedy atakująca Dynama Moskwa wróci na zgrupowanie kadry, może się okazać, że będzie miała na nim zdolne i ambitne konkurentki do miejsca w składzie.

Mistrzynie świata będą miały sporą szansę na dziewiąty triumf w Pucharze, ale nie zapominajmy o konkurentach. Szansy na solidny trening przed docelowymi imprezami nie zmarnowały także Holenderki, poniekąd idąc w ślady sąsiedniej kadry Belgii, która niedawno wyprawiła się do Azji na towarzyskie boje z Chinami, Tajlandią i Dominikaną. W składzie powołanym przez Gido Vermuelena znalazła się dobrze znana polskim kibicom Judith Pietersen, poza tym z pewnością w tym zespole wyróżniać się będą Anne Buijs, Manon Flier i Laura Dijkema. Solidnie prezentuje się drużyna Bułgarii na czele z Dobrianą Rabadziijewą i Elicą Wasiliewą, prowadzona przez... byłego selekcjonera Rosji Władimira Kuzjutkina, zaś zgrane Dominikanki będą chciały udowodnić, że fatalna postawa w Montreux była tylko wypadkiem przy pracy. Poza tym nie można zapominać o reprezentacji Japonii, którą do jak najlepszych wyników prowadzić będą Yuko Sano, Risa Shinnabe i Saori Sakoda, natomiast Kazachstanowi pozostanie godna walka o uniknięcie ostatniej pozycji w turnieju.

Wiadomo już, że 12. edycja Pucharu przyniesie pierwsze korzyści w postaci... nowo zasadzonych drzew w miejscowym Parku Charitonowskim: dzień przed samym startem zmagań siatkarskich zawodniczki wszystkich ekip nałożyły fartuchy i rękawice ogrodowe, wzięły w ręce łopaty i pomogły młodym jekaterynburskim sportowcom w wypełnieniu celu akcji jednej z fundacji charytatywnych. Zarówno siatkarki wszystkich nacji, jak i rosyjskie dzieci zgodnie pracowały w myśl hasła turnieju "siatkówka łączy". Jeżeli sam turniej będzie tak ciekawy jak inicjatywy wokół niego, można spodziewać się dobrego poziomu zmagań. 

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Program Pucharu Jelcyna 2014:

9 lipca, środa:
13:30: Dominikana - Kazachstan (mecz towarzyski)
16:00: Japonia - Bułgaria
18:00: Ceremonia otwarcia
19:30: Rosja - Holandia

10 lipca:
14:30: Holandia - Bułgaria (mecz towarzyski)
17:00: Kazachstan - Japonia
19:15: Rosja - Dominikana

11 lipca:
14:30: Rosja - Japonia
17:00: Bułgaria - Kazachstan
19:15: Holandia - Dominikana

12 lipca:

14:00 Mecz o 5. miejsce
16:30: Półfinał
19:00: Półfinał

13 lipca:

15:00: Mecz o 3. miejsce
17:00: Mecz o 1. miejsce
19:00: Ceremonia zamknięcia

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
yelstsincup.ru/inf. własna
Komentarze (1):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×