MŚ 2014 kobiet: Wielkie ambicje i wielkie powroty - sylwetka grupy A

23 września rozpoczynają się mistrzostwa świata w siatkówce kobiet organizowane we Włoszech. Portal SportoweFakty.pl przedstawia drużyny, które wezmą udział w tym wyjątkowym turnieju.

Włochy (4*) - wszystkie ręce na pokład!

fot. FIVB
fot. FIVB

Gospodarz mundialu musi prezentować się godnie, dlatego we Włoszech podporządkowano wszystko temu, by reprezentantki Azzurre wystąpiły w tej wyjątkowej imprezie w jak najsilniejszym składzie. Pierwszym krokiem było powołanie na stanowisko trenera tej kadry Marco Bonitty, który zdobył z rodzimą reprezentacją mistrzostwo świata w 2002 roku. Znany polskim kibicom włoski trener dostał zadanie ściągnięcia do kadry wszystkich najlepszych włoskich siatkarek, także tych, które od lat nie występowały w drużynie narodowej Italii i to niemal mu się udało. Wprawdzie z różnych powodów zabraknie w jego zespole Taismary Aguero czy Lucii Bossetti, ale i tak skład powołany przez Bonittę robi wrażenie. Cel? Tylko jeden: medal mistrzostw świata, a najlepiej złoty.

*miejsce w rankingu FIVB

Kadra Włoch na mistrzostwa świata:

Rozgrywające:
Francesca Ferretti, Eleonora Lo Bianco, Noemi Signorile
Atakujące: Nadia Centoni, Valentina Diouf  
Środkowe: Raphaela Folie, Cristina Chirichella, Valentina Arrighetti 
Przyjmujące: Valentina Fiorin, Francesca PiccininiAntonella del Core, Caterina Bosetti, Carolina Costagrande 
Libero: Paola Cardullo , Monica De Gennaro

Niemcy (9) - próba ognia po latach przygotowań

fot. FIVB
fot. FIVB

Długoletnia praca na rzecz Niemec jednego z najwybitniejszych szkoleniowców w żeńskiej siatkówce, Giovanniego Guidettiego, dobrze rokuje w roku mistrzostw świata. Prowadzona przez niego drużyna triumfowała w tegorocznej edycji prestiżowego turnieju towarzyskiego Montreux Volley Masters, a z dobrej strony pokazały się najmłodsze reprezentantki tego kraju. Do tego doszło drugie miejsce w Lidze Europejskiej; wprawdzie w pierwszej dywizji World Grand Prix wicemistrzynie Europy zajęły kiepską, 11. lokatę, ale włoski szkoleniowiec deklarował, że wie, co poprawić w grze podopiecznych, by na włoskim mundialu pokazać się z jak najlepszej strony. O sile tego zespołu stanowić będzie atakująca Małgorzata Kożuch oraz jeden z najlepszych duetów środkowych w Europie, Christiane Furst i Stephanie Karg.

Kadra Niemiec na mistrzostwa świata:

Rozgrywające: Kathleen Weiss, Mareen Apitz
Atakujące: Małgorzata Kożuch, Loiusa Lippmann 
Środkowe: Christiane Furst, Stephanie Karg, Wiebke Silge, Jennifer Pettke 
Przyjmujące: Maren Brinker, Heike Beier, Jennifer Geerties, Leura Weihenmaier
Libero: Lenka Durr, Lisa Thomsen

Dominikana (10) - powrót Piratek z Karaibów?

fot. FIVB
fot. FIVB

Dominikana nie jest białą plamą na siatkarskiej mapie świata i od lat słynie z napływu młodych siatkarek, triumfujących nieraz na najważniejszych imprezach juniorskich, ale póki co nie może się to przełożyć na regularne dobre występy w dorosłej kadrze. Kadra Marcosa Kwieka w ostatnich latach może się pochwalić sukcesami jedynie w rozgrywkach kontynentalnych, jak tegoroczne złoto Pucharu Panamerykańskiego, natomiast występy w World Grand Prix, Pucharze Wielkich Mistrzyń czy choćby turnieju w Montreux kończyły się przeciętną grą i niesatysfakcjonującym wynikiem. Ambitne Dominikanki liczą na to, że Włochy okażą się dla nich równie pomyślne jak angielski Londyn, w którym na igrzyskach w 2012 roku zajęły 5. miejsce, ale wcale nie jest pewne, czy zespół ze strefy NORCECA poradzi sobie w pierwszej fazie grupowej.

Kadra Dominikany na mistrzostwa świata:

Rozgrywające: Niverka Marte, Rosalin Angeles
Atakujące: Jeoselyna Rodrigues, Gina Mambru
Środkowe: Annerys Vargas, Marianne Fersola, Candida Arias, Yonkaira Pena
Przyjmujące: Bethania De La Cruz, Prisilla Rivera, Brayelin Martinez
Libero: Brenda Castillo, Ana Binet

[nextpage]Argentyna (19) - niskie, ale waleczne

fot. FIVB
fot. FIVB

Południowoamerykańskiemu zespołowi doskwiera znany wielu światowym reprezentacjom problem warunków fizycznych, przez które trudno w tym kraju o przyzwoite środkowe lub wysokie atakujące. Mimo to Albicelestes mają stałe miejsce w cyklu World Grand Prix i starają się o miano drugiej siły kontynentu, zaraz po Brazylii. Pokonanie w grupie eliminacyjnej Kolumbii i Peru pozwoliło Argentynie na pierwszy od 12 lat występ na mistrzostwach świata, na których ta kadra liczy nie tyle na dobry wynik, co na promocję rodzimych talentów: znanej już w Europie atakującej Lucii Fresco i libero Lucii Gaido. Nie zabraknie akcentu Orlen Ligowego: drugim szkoleniowcem tej reprezentacji jest trener Taurona Banimexu MKS Dąbrowa Górnicza, Juan Manuel Serramalera.

Kadra Argentyny na mistrzostwa świata:

Rozgrywające: Yael Castiglione, Antonela Curatola
Atakujące: Lucia Fresco, Leticia Boscacci
Przyjmujące: Yamila Nizetich, Josefina Fernandez, Tanya Acosta, Elina Rodriguez, Sol Piccolo
Środkowe: Emilce Sosa, Florencia Busquets, Julieta Lazcano
Libero: Lucia Gaido, Tatiana Rizzo

Chorwacja (23) - powrót do normalności

fot. FIVB
fot. FIVB

Po latach ciągłych kłótni chorwackich siatkarek z rodzimą federacją w końcu tamtejsza siatkówka kobiet może poszczycić się możliwie najlepszą reprezentacją, która walczy o powrót na należne sobie miejsce. Pierwszym krokiem do tego była 5. lokata na zeszłorocznych mistrzostwach Europy, a następnym pierwszy, historyczny udział w World Grand Prix i trzecie miejsce zajęte w rozgrywkach trzeciej dywizji. Dzięki trzem wygranym w trudnej grupie eliminacyjnej z Holandią, Francją i Węgrami, Chorwatki wracają na mundial, by poprawić 17. miejsce z poprzedniej edycji turnieju i przypomnieć się szerokiej publiczności. Jedną z gwiazd tej ekipy będzie z pewnością nowa atakująca Beef Mastera Budowlanych Łódź, wracająca do kadry po kontuzji Sanja Popović.

Kadra Chorwacji na mistrzostwa świata

Rozgrywające: Ana Grbac, Bernarda Brcic
Atakujące: Sanja Popović, Samanta Fabris, Maja Burazer
Przyjmujące: Senna Usić-Jogunica, Mia Jerkov, Jelena Alajbeg, Karla Klaric
Środkowe: Maja Poljak, Ivana Milos, Bernarda Cutuk, Antonija Kaleb
Libero: Marija Usic, Nikolina Jelic

Tunezja (28) - wielka niewiadoma

fot. FIVB
fot. FIVB

Siatkarki z tego północnoafrykańskiego kraju nie mogą pochwalić się najlepszymi warunkami do profesjonalnego uprawiania sportu, podobnie jak rodacy, którzy niedawno zmagali się w grupie B polskich mistrzostw świata. Brak profesjonalnej ligi i zakaz wyjazdu za granicę zawodnikom poniżej 30 roku życia sprawia, że Tunezyjki są w stanie nawiązać walkę jedynie z rywalkami z kontynentu. Sprawiły one małą niespodziankę, eliminując w bezpośredniej walce o mundial kadrę Kenii, do tej pory stale reprezentującą Afrykę na światowych turniejach i wystąpią na mistrzostwach świata po raz pierwszy od 1986 roku. Przepaść, jaka dzieli zespoły siatkówki z Czarnego Lądu od reszty świata każe przypuszczać, że zespół Racheda Chebbiego będzie się starał jedynie o zwycięstwa... w pojedynczych setach.

Szeroka kadra Tunezji na mistrzostwa świata: 

Fatma Agrebi, Chaima Ghobji, Widad Amdouni, Meriem Mami, Nihel Ghoul, Ahlem Trayi, Rahma Agrebi, Kaouthar Jemaii, Maissa Lengliz, Maroua Boughanmi, Meserra Ben Halima, Marwa Barhoumi, Emna Khalfa, Sana Bouyahia, Wafa Mnassar, Mariem Brik, Nihel Kebaier, Abir Othmani, Fatma Ktari, Khadija Badarjah

Terminarz grupy (PalaLottomatica Roma, Rzym):  

23 września:
Argentyna - Chorwacja (10:30)
Dominikana - Niemcy (17:00)
Włochy - Tunezja (20:00)

24 września:
Dominikana - Tunezja (10:30)
Niemcy - Argentyna (17:00)
Chorwacja - Włochy (20:00)

25 września:
Niemcy - Tunezja (10:30)
Chorwacja - Dominikana (17:00)
Argentyna - Włochy (20:00)

27 września:
Tunezja - Chorwacja(10:30)
Dominikana - Argentyna (17:00)
Włochy - Niemcy (20:00)

28 września:
Tunezja - Argentyna (10:30)
Chorwacja - Niemcy (17:00)
Włochy - Dominikana (20:00)

Źródło artykułu: