KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Klasy o siatkarskim profilu w szkołach w Częstochowie

Począwszy od roku szkolnego 2015/2016 w dwóch częstochowskich szkołach podstawowych pojawią się klasy o profilu siatkarskim. Jej adepci mają w domyślę zasilić w przyszłości szeregi AZS-u Częstochowa.

Adrian Heluszka
Adrian Heluszka
Częstochowski klub od lat uznawany jest za istną kuźnię siatkarskich talentów i uchodzi za wzór pracy z młodzieżą. Pod Jasną Górą pierwsze siatkarskie kroki stawiała cała rzesza byłych lub obecnych reprezentantów naszego kraju. Częstochowscy działacze nie zamierzają marnować ogromnego kapitału i pełną parą ruszają z kolejnym projektem sportowo-edukacyjnym. Dzięki współpracy Stowarzyszenia Kultury Fizycznej "Częstochowska Siatkówka" i Urzędu Miasta Częstochowy, od nowego roku szkolnego w częstochowskich szkołach powstaną siatkarskie klasy sportowe. Najmłodsi adepci będą mogli zgłębiać tajniki siatkówki pod okiem wykwalifikowanych trenerów.

- Od roku 2015/2016 chcemy stworzyć w szkołach podstawowych klasy o profilu siatkarskim. Chcemy utworzyć dwie, lub trzy klasy, wszystko w zależności od zainteresowania. Dzieci będą miały przede wszystkim więcej godzin wf-u i profesjonalną opiekę trenerską. Później będą mogły kontynuować naukę w gimnazjum nr 17 i liceum im. Cypriana Kamila Norwida - mówi prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Stowarzyszenie ma bardzo ambitne plany. Według nich pierwsi wychowankowie AZS-u mają znaleźć się w składzie drużyn występujących w Młodej Lidze i PlusLidze w 2020 roku. Stowarzyszenie, które powstało przed rokiem nawiązało już współpracę z ościennymi gminami Mykanów i Olsztyn i zdążyło już zgłosić swoje drużyny do rozgrywek Śląskiego Związku Piłki Siatkowej i Amatorskiej Ligi Siatkówki. Młodzi zawodnicy radzą sobie doskonale. Zespół grający pod szyldem AZS 2020 w kategorii "młodzik" nie ma sobie równych i wygrał swoją grupę bez straty seta, a druga częstochowska drużyna w swojej grupie zajęła drugą lokatę i wywalczyła awans. W kategorii "kadet" drużyna LKPS Borowno AZS 2020 lideruje natomiast w swojej grupie.
W częstochowskim klubie tajniki siatkarskiego rzemiosła zgłębiali m.in. Paweł Zatorski i Michał Winiarski. Czy wkrótce znajdą się ich następcy? W częstochowskim klubie tajniki siatkarskiego rzemiosła zgłębiali m.in. Paweł Zatorski i Michał Winiarski. Czy wkrótce znajdą się ich następcy?
Włodarze Stowarzyszenia nie myślą jedynie o rozwoju dzieci. Specjalistyczne szkolenia mają przejść także nauczyciele ze szkół oraz kandydaci na scoutów i statystyków. Pierwsze testy, uprawniające do przyjęcia do czwartej klasy szkoły podstawowej o siatkarskim profilu, dzieci przejdą w okresie zimowo-wiosennym. Już 1 grudnia w Hali Sportowej Częstochowa odbędzie się natomiast turniej mikołajkowy z udziałem szkół podstawowych, a jeśli pogoda pozwoli, to w przyszłym roku z okazji Dnia Dziecka, na Placu Biegańskiego zorganizowany zostanie festiwal siatkówki.

W częstochowskim zespole siatkarskiego rzemiosła uczyło się aż sześciu obecnych mistrzów świata. Działacze chcą, by kolejni młodzi siatkarze poszli w ich ślady i w przyszłości stanowili o sile drużyny narodowej. - Częstochowa od lat słynie z doskonałego szkolenia młodych zawodników. Aż sześciu naszych mistrzów świata uczyło się tutaj siatkówki. Ten projekt, to doskonała informacja młodych adeptów siatkówki, którzy już w takim wieku będą mogli w bardzo profesjonalny sposób uprawiać siatkówkę. Dzięki temu będą mieli większe szanse, by za kilka lat grać w AZS-ie - zauważa obecny kapitan AZS-u, Michał Bąkiewicz, który również w Częstochowie rozpoczynał swą siatkarską przygodę.

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf.własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×