Superliga: Dynamo Moskwa na kolanach! Hit kolejki dla Biełogorie Biełgorod

W czternastej kolejce Superligi gracze Zenitu Kazań wygrali z Uralem Ufa. W pojedynku pomiędzy VC Grozny a Kuzbassem Kemerowo, po pięciosetowej walce dwa punkty do swojego dorobku dopisali przyjezdni.

Dorota Mleczak
W hicie kolejki naprzeciw siebie stanęła niepokonana w tym sezonie drużyna Biełogorie Biełgorod oraz druga ekipa Superligi Dynamo Moskwa. Mecz rozpoczął się od błędów w polu zagrywki po jednej i drugiej stronie. Przy stanie 5:3 dla Biełgorodu moskiewscy siatkarze postawili trzy szczelne bloki, a ich autorem był Dmitrij Szczerbinin. Po pierwszej przerwie technicznej podopieczni Jurij Mariczew zaczęli zwiększać swoją przewagę, na lewym skrzydle nie do zatrzymania był Denis Birjukow. Jednak zdobywcy Superpucharu Rosji zdążyli odrobić straty, a w zaciętej końcówce najpierw piłkę w aut posłał Paweł Krugłow, błąd chwilę później ten sam popełnił Aleksandr Markin.
W drugim secie walka toczyła się punkt za punkt, do czasu aż zawodnicy Bielogorie Biełgorodu coraz częściej zaczęli stawiać skuteczne bloki. W przyjęciu nie radził sobie Artem Jermakow, rosyjski libero zanotował bardzo słaby mecz - 17 procent pozytywnego przyjęcia, 8 procent perfekcyjnego. Spadła skuteczność dotychczas najlepszego zawodnika w zespole gości Denisa Birjukowa, wtórowali mu Krugłow oraz Markin. Na domiar złego Jurij Mariczew nie miał możliwości, aby skorzystać z pomocy Iwana Zajcewa, bowiem włoski atakujący na jednym z treningów doznał kontuzji kostki oraz Maxwella Holta, który także z powodu urazu musiał zrobić sobie przerwę od gry. Po drugiej stronie siatki w najważniejszym momencie odpalił Taras Chtiej, na środku brylował Artem Smoljar. Za dużo nieudanych akcji w ekipie Dynama Moskwy spowodowało, że również ta odsłona meczu należała do zespołu Giennadij Szypulin.

W trzecim secie gospodarze już na początku osiągnęli kilkupunktową przewagę. Do końca tej partii przyjezdni nie zdołali odrobić strat, a drużyna z Biełgorodu mogła cieszyć się z kolejnego - czternastego zwycięstwa w Superlidze.

Podsumowanie XIV kolejki rosyjskiej Superligi:
Zenit Kazań - Ural Ufa 3:0 (25:20, 25:19, 25:15)
Fakieł Nowy Urengoj - Neftjanik Orenburg 3:0 (25:19, 25:16, 25:8)
Gazprom-Jugra Surgut - Prikamie Perm 3:1 (23:25, 25:14, 25:14, 25:14)
VC Grozny - Kuzbass Kemerowo 2:3 (22:25, 20:25, 27:25, 25:21, 13:15)
Jugra Samotłor Niżniewartowsk - Dynamo Krasnodar 0:3 (22:25, 23:25, 22:25)
Gubernija Niżny Nowogród - Lokomotiw Nowosybirsk 1:3 (25:20, 22:25, 19:25, 12:25)
Biełogorie Biełgorod - Dynamo Moskwa 3:0 (27:25, 25:19, 25:21)

Superliga: Wymęczona wygrana Lokomotiwu Nowosybirsk. Udany debiut Toniuttiego