Superliga: Wymęczona wygrana Lokomotiwu Nowosybirsk. Udany debiut Toniuttiego

W trzynastej kolejce Superligi siatkarze Lokomotiwu Nowosybirsk podzielili się punktami z ekipą z Krasnodaru. Dynamo Moskwa bez kontuzjowanego Iwana Zajcewa wygrało z Gazpromem Jugrą-Surgut.

Dorota Mleczak

W rywalizacji pomiędzy zespołem mistrza Rosji a Neftjanikiem Orenburgiem pierwszy mecz w barwach Zenitu Kazań rozegrał Benjamin Toniutti. Od początku spotkania podopieczni Władimira Terentiewa postawili gospodarzom trudne warunki. Siatkarze z Kazania mieli problemy w przyjęciu oraz obronie, natomiast w drużynie gości w ataku bardzo dobrze spisywał się Goran Bielica. Na drugiej przerwie technicznej przyjezdni prowadzili czterema punktami. Ekipa Władimira Alekny zdołała odrobić straty, ale w najważniejszym momencie skutecznym blokiem popisał się Georgi Bratojew, a ważną piłkę ze środka skończył Anton Astaszenkow.

W drugim secie walka toczyła się punkt za punkt. Po pierwszej przerwie technicznej role się odwróciły i to siatkarze z Orenburga mieli duże problemy w przyjęciu mocnych serwisów przeciwnika. Dotychczas niewidoczny Wilfredo Leon kończył praktycznie każdą piłkę wystawioną przez francuskiego rozgrywającego. Zbyt dużo błędów w zagrywce po stronie gości zaważyło o tym, która drużyna wygra tę partię.

Trzecią odsłonę meczu kazańscy siatkarze rozpoczęli od czteropunktowej przewagi. Georgij Spiczew postawił dwa skuteczne bloki, po stronie gospodarzy błąd popełnił Benjamin Toniutti oraz Wilfredo Leona, co spowodowało, że z wypracowanej wcześniej przewagi nie zostało już nic. Jednak zespół prowadzony przez Terentiewa nie wykorzystał swojej szansy. W ataku pomylił się Astaszenkow oraz Witalij Wasiliew, dzięki czemu gospodarze znów mieli bufor bezpieczeństwa w postaci trzech punktów. Końcówka tej partii należała do kubańskiego przyjmującego. Czwarty set początkowo był bliźniaczo podobny do poprzedniej odsłony. Różnicę zrobił Wilfredo Leon, który zaliczył kolejne bardzo dobre spotkanie - 28 punktów, 68 procent skuteczności w ataku, pięć bloków oraz cztery asy serwisowe.

Podsumowanie XIII kolejki rosyjskiej Superligi
Gazprom-Jugra Surgut - Dynamo Moskwa 0:3 (23:25, 21:25, 23:25)
Ural Ufa - Gubernija Niżny Nowogród 0:3 (18:25, 20:25, 18:25)
Dynamo Krasnodar - Lokomotiw Nowosybirsk 2:3 (19:25, 25:20, 25:17, 18:25, 10:15)
VC Grozny - Jugra Samotłor Niżniewartowsk 0:3 (22:25, 23:25, 17:25)
Zenit Kazań - Neftjanik Orenburg 3:1 (22:25, 25:21, 25:20, 25:18)
Fakieł Nowy Urengoj - Prikamie Perm 3:0 (25:18, 25:22, 25:20)
Biełogorie Biełgorod - Kuzbass Kemerowo 3:1 (25:22, 21:25, 27:25, 25:17)

Superliga: Zakaz dotknięcia siatki od stycznia!