Liga turecka: Hit kolejki dla Eczacibasi Stambuł, porażka ekipy Elżbiety Skowrońskiej

13. kolejka ligi tureckiej nie była szczęśliwa dla Canakkale Belediyesi. Ekipa Elżbiety Skowrońskiej przegrała na wyjeździe 0:3. Najciekawszym starciem była rywalizacja lidera z wiceliderem tabeli.

Monika Skrzyniarz-Gwizdała
Choć do zamknięcia pierwszej kolejki rundy rewanżowej pozostały do rozegrania trzy mecze, doszło już do rozstrzygnięć drugiej. Zespół Çanakkale Belediyesi, w składzie z polską przyjmującą, zmierzył się z drużyną Nilufer.
Podopieczne Uzeyira Ozduraka spotkania w Bursie nie mogą uznać za udane. Gospodynie rywalizacji rozbiły "polski" zespół w trzech setach dominując rywalki w każdym elemencie. Wynik dwóch pierwszych partii sugerujący wyrównaną walkę był jedynie festiwalem błędów własnych faworytek spotkania, co tłumaczy stan setów. Mecz zakończyła kapitalna seria punktowa przy zagrywkach Yusleinis Herrera Álvarez, która od stanu 18:17 swoimi dobrymi serwisami pomogła swojej drużynie doprowadzić do końca seta (25:17). Sama zakończyła rywalizację asem serwisowym.

Solidarnie z zespołem, poniżej oczekiwań zaprezentowała się polska przyjmująca - Elżbieta Skowrońska. Mimo bardzo dobrego wywiązania się z roli zawodniczki defensywnej (19 przyjęć, 47 proc. pozytywnego i 33 proc. idealnego przyjęcia), w pozostałych elementach sztuki siatkarskiej zawodziła. W ataku zanotowała zaledwie 18 proc. skuteczności, z 17 piłek zdołała jedynie trzykrotnie zapunktować. Spotkanie zakończyła z ujemnym ratio punktowym.

Nilufer - Çanakkale Belediyesi 3:0 (25:22, 25:23, 25:17)

Nilufer: Nizetich 14, Bilge 15, Cankarpusat 4, Giraygil 1, Herrera 14, Ruseva 9, Kayacan (libero) oraz Erol 3, Yurtsever, Durgun, Kinik

Canakkale: Lamas 2, Matiasovska 13, Ergin 6, Uygurtas 7, Korkut 3, Skowrońska 5, Akoz (libero) oraz Aktas 2, Tanil 1

W pozostałych starciach 2. kolejki rundy rewanżowej aż trzykrotnie rozstrzygnięcie rywalizacji dawał piąty set. Jednym z pięciosetowym spotkań był mecz lidera i wicelidera tureckiej ekstraklasy. W derbach Stambułu, w których główną rolę odegrały zawodniczki VakifBanku oraz Eczacibasi górą okazały się grupowe rywali Impela Wrocław w Lidze Mistrzyń - podopieczne Giovanniego Caprary.

Wyniki pozostałych spotkań 2. kolejki rundy rewanżowej:

Ilbank - Bursa BBK 3:2 (24:26, 25:32, 24:26, 25:22, 17:15)
Besiktas Stambuł - Sariyer 2:3 (22:25, 25:23, 23:25, 25:21)
VakifBank Stambuł - Eczacibasi Vitra Stambuł 2:3 (19:25, 16:25, 25:17, 25:20, 7:15)
Yesilyurt Stambuł - Idman Ocagi 1:3 (25:23, 15:25, 16:25, 18:25)
Fenerbahce Grundig Stambuł - Galatasaray Daikin Stambuł 3:0 (25:19, 25:20, 27:25)