Puchar CEV kobiet: Katarzyna Skowrońska-Dolata poprowadziła Rabitę do wygranej

W pierwszym meczu Rundy Challenge siatkarki Beziers VB dzielnie walczyły z faworytkami z Baku, wygrywając jeden z setów na przewagi. Bardzo dobry występ zaliczyła atakująca Rabity, Skowrońska-Dolata.

Olga Krzysztofik
Faworytkami rywalizacji w tej parze są bezsprzecznie zawodniczki Rabity Baku, mimo że mają za sobą nieudany występ w tegorocznej Lidze Mistrzyń, z której po zajęciu czwartego miejsca w grupie A znalazły się w pucharze o mniejszym prestiżu, czyli rozgrywkach Pucharu CEV.
Choć pierwsze piłki wtorkowego spotkania w Beziers były wyrównane, to przyjezdne szybko objęły prowadzenie, które na pierwszej przerwie technicznej wynosiło już trzy punkty. Gospodynie zniwelowały straty, doprowadzając do remisu, lecz Rabicie udało się odeprzeć napór rywalek, a to dzięki bardziej skutecznemu atakowi.

Wydarzenia w drugim secie toczyły się w szybkim tempie, a sytuacja zmieniała się niczym w kalejdoskopie, prowadzenie przechodziło bowiem z jednej strony siatki na drugą, ale przez większą część odsłony było po stronie Rabity. Gdy ekipa z Baku prowadziła 21:18, wydawało się, że obejmie prowadzenie w meczu 2:0. Wtem do walki rzuciły się gospodynie, które w końcówce zagrały konsekwentnie, a w wygranej pomogły im również niedokładności przeciwniczek. W ten sposób w spotkaniu był remis 1:1.

Przegrana w samej końcówce wpłynęła na faworytki mobilizująco, lepsza gra w bloku, dokładne przyjęcie i wysoka skuteczność na kontrze pozwoliły im na rozbicie Beziers VB w trzeciej odsłonie. Rabita utrzymała tak dobrą grę także w czwartym secie, który rozpoczęła z wysokiego "C". Niespodziewanie, w połowie odsłony gospodynie zniwelowały straty, a nawet objęły skromne, bo jednopunktowe prowadzenie. Jednak przyjezdne prawidłowo zareagowały na taki zwrot akcji i natychmiast odbudowały swoją przewagę i po spokojnej grze pewnie triumfowały.

Liderką Rabity była Katarzyna Skowrońska-Dolata. Polska atakująca zdobyła łącznie 22 punkty, kończąc w ataku 17 z 36 piłek (47 proc. skuteczności), w tym wykazując się nie tylko w rozegranych, ale i sytuacyjnych akcjach. Skowrońska-Dolata swój dorobek punktowy uzupełniła czterema blokami (była najskuteczniejszą siatkarką swojej drużyny w tym elemencie) i jednym asem serwisowym.

Spotkanie rewanżowe zostanie rozegrane w Baku w czwartek 12 marca. Zwycięzca dwumeczu wywalczy awans do fazy finałowej Pucharu CEV, gdzie systemem mecz i rewanż zostaną rozegrane półfinały oraz finał. Lepsza drużyna z pary Beziers VB - Rabita Baku w półfinale trafi na wygranego z duetu Dynamo Krasnodar - Nantes VB.

Beziers VB - Rabita Baku 1:3 (22:25, 28:26, 14:25, 21:25)

Beziers VB: Burdine (11), Mann (8), Pavan (7), Dalligna, Aase Hole (15), Schleck (22), Camberabero (libero) oraz Rochelle (libero), Marković (4), Martin, Bouzinac.

Rabita: Palacio Mendoza (15), Dixon (8), Cruz (11), Tomkom (2), Akinradewo (13), Skowrońska-Dolata (22), Castillo (libero) oraz Jagubowa, Silva Franco (5), Horvath.

Czy Rabita Baku triumfuje w rozgrywkach Pucharu CEV?